Материалдар / КМЖ "Өсімдіктерде макроэлементердің тапшылығы" 7сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

КМЖ "Өсімдіктерде макроэлементердің тапшылығы" 7сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
жаңа форматтағы сабақ үлгісі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
952
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Биология

Мектеп: Жақсы ауданы

Беловодское орта мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Нұға Рая

Қатысқандар: қатыспағандар:

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Жасушалық

биология Су және органикалық заттар.

Күні:

Сынып: 7

Сабақтың тақырыбы:

Өсімдіктерде макроэлементтердің тапшылығы(азаот,калий, фосфор).Тыңайтқыштар; органикалық және минералдық (азотты, калийлі және фосфорлы)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.4.1.4 Минералды тыңайтқыштардағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу.

Сабақ мақсаттары




Барлық оқушылар:Органикалық және минералды тыңайтқыштардағы

(азот, калий және фосфордың )өсімдіктер үшін маңызын танып біледі.

Басым көпшілігі: Минерал тыңайтқыштардың бір-бірімен айырмасының ерекшеліктерін талқылайды.

Кейбір оқушылар; Минералды тыңайтқыштардың өсімдік тіршілігі үшін маңызын түсіндіреді.

Бағалау критерийлері

  • Органикалық жіне минерал тыңайтқыштарын біледі .

  • Минерал тыңайтқыш түрлерін анықтайды және сипаттайды.

  • Тыңайтқыштардың түрлерін,қасиеттерін және өсімдіктер үшін маңызын анықтайды.


Тілдік мақсат


Оқушылар органикалық және минералды тыңайтқыштарды ажыратып сипаттайды

Термин сөздер: минералды тыңайтқыш ,фосфор,калий,азот, органикалық тыңайтқыш, минералды қоректену .

Құндылықтарды дамыту


Патриоттық сезімді дамыту.Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту,есте сақтау дағдысын қалыптастыру.Өзіне және бір-біріне деген құрметті,жұптық, топтық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. Жақсы қарым-қатынас орнату.

Пәнаралық байланыс

Химия-судың маңызы, органикалық және бейорганикалық заттардың еріткіш .

АКТ қолдану дағдылары

Интер белсенді тақта,ғаламтор ресурстары.

Білім дағдылары:


Түсіну, білу.


Алдыңғы білім



6сыныптың «Жаратылыстану » пәнінен азық тағамдарына кіретін органикалық заттарды біледі.




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы





0-2минут









10минут











Ширату жаттыгуы

Көңіл - күйлерің қалай?

- Керемет (қолын көтереді)

- Сабаққа дайындығымыз қалай?

- Тамаша (шапалақтайды)

- Ыңтаңыз ше?

- Ғажап (алақандарын тигізеді)

- Ендеше бастайық

- о – о – о (бас бармақтарын көрсету)

Оқушыларды топқа бөлу.(түрлі түсті қағаздар )

Үй тапсырма тапсырмасын сұрау . «Сызықтық диктант» Жұппен жұмыс Оқушылар дәптерлерін алмастырып,+,- қою арқылы бір-бірлерінің үй тапсырмаларын тексереді. Дұрыс жауаптар интербелсенді тақта арқылы көрсетіледі, оқушылар өздерін тексереді.


.

АКТ

Интербелсенді тақта













Интербелсенді тақта

Жана материалды игеру

Сабақтың ортасы:

25минут

топтык жұмыс













































































Сабақтың соңы:

























5минут





Рефлексия




«Ой шақыру» проблемалық сұрақтар қою. Оқушыларға екі бөлме өсімдігін көрсетемін.Біреу минерал жақсы жетілген өсімдік ,екінші минералды заттары жеткіліксіз болған өсімдіктер бейнелген.Оқушыларға берілген өсімдіктерді салыстыруды ұсынамыз.Өз ойларын «Ой тақтасын» жазуға сұраймыз.

Сұрақтар:

  1. Өсімдіктердің сыртқы түрінің өзгерунің (сарғаю, солу құрғақ жапырақтардың пайда болуы,жемістің бүлінуі т.б) себебі неде?

2.Өсімдіктердің жақсы өсуіне қандай жағдай жасау керек?

Мұғалімнің презентациясы. Жаңа сабақ түсіндіру.

Тапсырма-1 жеке жұмыс.

1. Берілген тыңайтқыштардың түрін анықтаңыз. «Мен білем»

А. Калий B. Шымтезек C. Қарашірік
D. Фосфор E. Азот F. Қи G. Құс саңғырығы.

Органикалық тыңайтқыштар

Минералды тыңайтқыштар





Критериийлері :Тынайтқыштарды жіктейді.

Дескриптор: -Органикалық тынайтқыштарды атайды

-Минерал тыңайтқыштарды атайды

Тапсырма -2 «Кім тапқыр» (топтық жұмыс деңгейлеу саралау әдісі) Төменде берілген мәліметпен минералды тыңайтқыштар түрлерін сәйкестендіріңіз.Суретті мұқият қарап тынайтқыштың ерекшеліктерін ескере отырып қандай тыңайтқыш жетпіспей тұрғаның анықтап сипаттап жазыңдар.

А. Ә. Б..

А.--------------------------------------------------

Ә.-------------------------------------------------

Б.-------------------------------------------------

  1. Жапырақтары мен сабақтары нашар дамып, тірек ұлпасы жетілмейді. (калий)

2..Егер өсімдікке бұл элемент жетіспесе, өте баяу өсіп, жапырақтары бозғылт тартады.(азот)

3. Жемістің салмағы кеміп, жемістің түзілуі баяулайды.(Р)
4. Қоректік заттардың қорға жиналуы үшін қажет(калий )
5. Бидайдың түптенуі баяулайды.(азот)
6. Жасуша қабықшасының түзілуіне қатысады.
7. Ағаштардың жанама бұтақтары дамымайды. (азот)

Критерииі

Дескриптор


Минералды тыңайтқыштарын өсімдікке тигізетін ерекшеліктерін сипаптайды

1.азот тыңайтқыштардың жетпеушілігінен туындайтын себептерін біледі

2.фосфор тыңайтқыштарын жетіспеушілігін біледі.

3.калий тыңайтқыштарын жетіспеушілігін біледі.

4.минералды тыңайтқыштар туралы жалпы біледі.



Тапсырма-3 «ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойнша

минералды тыңайтқыштардың өсімдік тіршілігі үшін маңызын зерттейді. (Постер қорғау)

Өсімдіктер үшін минералды тыңайтқыштардың құрамындағы азоттың

маңызы.

Өсімдіктер үшін минералды тыңайтқыштардың құрамындағы калийдің

маңызы.


Өсімдіктер үшін минералды тыңайтқыштардың құрамындағы фосфордың

маңызы.





.Бағалау. «екі жұлдыз бір тілек» арқылы .

Сабақты қорытындылау.

Кері байланыс:Рефлексия жасау.

«БАҒДАРШАМ:



Овал 1

Овал 2

Овал 3





Үй тапсырмасы:



-Бүгінгі сабақ кімге қиын болды? Кім түсінбеді.

- -Кімде сұрақ бар?

-Кім бәрін түсінді, алға қарай жылжып басқа білім алуға дайын.



Макро және микроэлементтерді білу және олардың жетіспеушілік белгілерін сипаттау.





















Карточкалармен

АКТ



Интербелсенді тақта



















Карточкалар(кесте суреттермен берілген кесте )














Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?




Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау






Оқушылардың көбі:минералды тыңайтқыштардың құрамындағы микро және макроэлементтердің жетпіспеу белгілерін талқылайды.


Кейбір оқушылар:барлық элементтердің жетіспеу белгілерін салыстырып сипаттайды.Қазақстаның

Тары


Топпық және жұптық жұмыс барысында бағалау


Биология кабинетінде жұмыс ережелерін саұтау . Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!