Сыныбы 9
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Көмірсутектердің табиғи
көздері
|
Мақсаты
|
Көмірсутектердің табиғи
көздері туралы жалпылама мағлұмат беру, сабақты өз бетімен
меңгеруге бағыт бере отырып жағдай жасау, сабақ барысында
оқушылардың тәртібін қадағалау, өз ойын еркін айтуға жағдай жасау,
сөздік қорын, теориялық білімін, ерекше қабілеттерін шыңдау,
дамыту.
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Көмірсутектердің табиғи
көздері туралы теориялық мағлұматтарды біледі, олардың түрлерін,
қасиеттерін ажырата алады, жаңа тақырыпты өз беттерімен меңгеріп,
ойын еркін жеткізе алады, теориялық білімдерін мысалдар келтіре
отырып өмірмен байланыстырады, теориялық алған білімдерін
практикада қолдана біледі.
|
Керекті
жабдықтар
|
Оқулық, үлестірме қағаздар, бояулар, қағаз қиықтары,
бағдаршам түстері, интербелсенді тақта, бейне көрініс, смайликтер,
бағалау парағы, деңгейлік тапсырма, венн диаграмасы
т.б.
|
Сабақта қолданылған
әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ – жауап әдісі, топтық, жеке жұмыс, деңгейлік
тапсырмалар, тақтамен жұмыс, көрсетілім, топтық және жекелей
бағалау т.б.
|
Сабақ
кезең-дері
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
Кіріс-пе
|
Оқушылармен сәлемдесу.
Оқушылардың, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау, сынып
оқушыларын түгелдеу. Сабаққа қажетті құрал-жабдықтарды, ресурстарды
таратады.
Оқушыларға өз қалаулары
бойынша фигураларды
таратады.
|
Мұғаліммен сәлемдеседі,
сабаққа қажетті құрал – жабдықтарын шығарады. Кезекші сабаққа
қатыспаған оқушыларды, үйге қандай тапсырма бергендігін баяндайды.
Өздеріне ұнаған фигураларды
алады.
|
Тұсау-кесер
|
Психологиялық тренинг
ұйымдастырылады. Орыс ғалымы И.Панариннің тест-сауалнамасы бойынша
адамның тұлғалық қасиеттерін
анықтау.
Үшбұрыш – көшбасшылық қабілеті бар,
алдына қойған мақсатына жететін
жандар;
Тіктөртбұрыш – жаңа идеяға жақын, білуге
құмар, ізденгіш жандар;
Дөңгелек – өте мейірімді, өзгенің
қайғысын, қуанышын бөлісуге даяр тұратын
жандар;
Фигуралардың келесі беттерін
қарауға кеңес беріледі. Астынғы жағында өткен тақырыптардан
мәліметтер жазылған. Сол мәліметтер бойынша «Алкендер», «Алкиндер»
және «Арендер» болып үш топқа бөлініп
отырады.
Әр топ өз топтары бойынша
қысқаша сипаттама беріп өтулері тиіс. Топтар бір – бірін сағат тілі
бағытымен «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалаулары
керек.
Үй тапсырмасы бойынша шағын
тест парақшалары таратылады. Интерактивтік тақтадан тест кілттері
көрсетіледі.
|
Тест-сауалнама қорытындысын
мұқият тыңдайды, егер сауалнама нәтижесі өз бойындағы қасиеттермен
сәйкес келіп жатқан жағдайларда қол
қапалақтайды.
Алкендер: CnH2n,
Lc=c=0,134нм, 620кДж,
CH3-CH3→CH2=CH2
А
лкиндер: 810кДж, sp,
CnH2n-2,
2CH4→C2H2+3H2,
Ацетилен;
Арендер: Lc=c=0,140нм,
CnH2n-6,
3C2H2→C6H6,
бензол.
Әр топтан оқушылар өткен
тақырыптар бойынша өздеріне тиесілі тақырыптарға тоқталып, қысқаша
сипаттама беріп өтеді. Бірін- бірі толықтырады. Қажет болған
жағдайда химиялық теңдеулерін жазады. Топтар бірін-бірі бағдаршам
көздерін көтеру арқылы
бағалайды.
Шағын тест тапсырмаларын
жекелей орындайды. Жұптарымен ауыстырады, бір-бірінің жұмыстарын
тексереді. Топ басшысы бағалау парағына жинаған ұпайларын
жазады.
|
Негізгі
бөлім
|
Интерактивтік тақта арқылы
көрсетілім жіберіледі. Ой қозғау сұрақтары
қойылады.
Сәуірдің 19-ы §50
Көмірсутектердің табиғи
көздері.
Слайд арқылы қысқаша
түсініктеме беріледі.Ресурстар
таратылады:
Алкендер: Мұнай, мұнай ұғымы,
пайдасы;
Алкадиендер:Мұнайдың
элементтік құрамы және гетероатомдық компаненттері, Мұнай-газ
кендері, мұнай өнімдері,;
Арендер: Мұнай
тарихы
10-зертханалық жұмыс: Мұнай
өнімдерімен танысу.
Атауы
|
Сыртқы түрі,
түсі
|
Агрегеттық
күйі
|
қолданылуы
|
Басқа
белгілері
|
|
|
|
|
|
|
Көрсетілімді мұқият
тамашалайды. Сұрақтарға жауап береді. Бүгінгі күнді жазып, жаңа
тақырыпты жазып алады.
Мұғалімді тыңдайды,
негізгі ақпараттарды дәптерлеріне жазып алады. Берілген ресурстар
бойынша жекелей оқып шығады, топта талқылады. Бірлесіп постерге
түсіреді, топпен қорғайды.
Топтар бірін-бірі
смайликтер арқылы бағалайды.
Зертханалық жұмысты
жекелей дәптерлеріне орындайды, нәтижесін салыстырады. Топ
басшылары бағалайды.
|
Қорытынды
|
Кері байланыс,
стикерлер үлестіріледі.
Сабаққа белсене
қатысқан оқушылар
бағаланады.
Үйге тапсырма
беріледі
Сабақ аяқталып
оқушылармен қоштасады.
|
Сабақтан алған
әсерлерін стикерлерге жазып, Блоб ағашына жапсырады. Топ басшылары
бағалауға коментарий береді. §50 тақырыпты оқып келу, тарауды толық
қайталау, есептерді аяқтау. Мұғалімен
қоштасады.
|
ШАҒЫН
ТЕСТ
1.Құрамында бір
қос байланысы бар, жалпы формуласы
CnH2n-2 болып келетін қанықпаған
көмірсутектер қалай
аталады.
А) Алкандар В)
Арендер С) Алкендер Д)Алкиндер Е)
Циклоалкандар
2. Алкендердің
байланыс бұрышы неше градусқа тең
болады.
А)
1090С В)
1200С С)
1800С
Д)2000С Е)
1600С
3.Ацетилен қай
көмірсутектер класының
өкілі.
А) Алкадиендер В)
Арендер С) Алкендер Д) Циклоалкандар Е)
Алкиндер
4. Алкендер
гомологтық қатарының өкілдеріне –ан жалғауының орныныа қандай
жалғау жалғанады.
А) -диен В) -ин С)
-илен Д) -он Е) –аль
5. Алкиндерде
n=5-ке, көмірсутектің атауы қалай
болады.
А) пентан В) бутин
С) бутен Д) пентен Е) этен
6.Бензолдың
гомологын көрсетіңіз.
А) метан В) толуол
С) кальций карбиді Д) ацетилен Е)
бензол
7.цис- және
транис- изомериясы изомерленудің қандай түріне
жатады.
А) көміртек
қаңқасының В) еселі байланыс орны С) класс аралық Д) кеңістіктік Е)
функционалдық топ орны
8.Көмірсутек
радикалын көрсетіңіз.
А) этан В) этен С)
этил Д) этин Е) этилен
9.Гидрлену
реакциясы дегеніміз.
А) сутегін қосып алу
В) оттегін қосып алу С) сутегін беріп жіберу Д) суды қосып алу Е)
галогендерді қосып алу
10.Бензол азот
қышқылымен орынбасу реакциясы нәтижесінде түзілетін өнімнің
атауы.
А) хлор бензол В)
гексахлоран С) циклогексен Д) нитробензол Е)
анилин
ШАҒЫН
ТЕСТ
1.Құрамында бір
қос байланысы бар, жалпы формуласы
CnH2n-2 болып келетін қанықпаған
көмірсутектер қалай
аталады.
А) Алкандар В)
Арендер С) Алкендер Д)Алкиндер Е)
Циклоалкандар
2. Алкендердің
байланыс бұрышы неше градусқа тең
болады.
А)
1090С В)
1200С С)
1800С
Д)2000С Е)
1600С
3.Ацетилен қай
көмірсутектер класының
өкілі.
А) Алкадиендер В)
Арендер С) Алкендер Д) Циклоалкандар Е)
Алкиндер
4. Алкендер
гомологтық қатарының өкілдеріне –ан жалғауының орныныа қандай
жалғау жалғанады.
А) -диен В) -ин С)
-илен Д) -он Е) –аль
5. Алкиндерде
n=5-ке, көмірсутектің атауы қалай
болады.
А) пентан В) бутин
С) бутен Д) пентен Е) этен
6.Бензолдың
гомологын көрсетіңіз.
А) метан В) толуол
С) кальций карбиді Д) ацетилен Е)
бензол
7.цис- және
транис- изомериясы изомерленудің қандай түріне
жатады.
А) көміртек
қаңқасының В) еселі байланыс орны С) класс аралық Д) кеңістіктік Е)
функционалдық топ орны
8.Көмірсутек
радикалын көрсетіңіз.
А) этан В) этен С)
этил Д) этин Е) этилен
9.Гидрлену
реакциясы дегеніміз.
А) сутегін қосып алу
В) оттегін қосып алу С) сутегін беріп жіберу Д) суды қосып алу Е)
галогендерді қосып алу
10.Бензол азот
қышқылымен орынбасу реакциясы нәтижесінде түзілетін өнімнің
атауы.
А) хлор бензол В)
гексахлоран С) циклогексен Д) нитробензол Е)
анилин
Жауаптары: 1-Д,
2-В, 3-Е, 4-С, 5-Д, 6-В, 7-Д, 8-С, 9-А,
10-Д;
9-10 ұпай –«5»;
6-8 ұпай –«4»; 3-5
ұпай-«3»;
БАҒАЛАУ
ПАРАҒЫ
№
|
Оқушының
аты-жөні
|
Үй тапсырмасына
шолу
|
Тест
|
Жаңа
сабақ
|
Зертханалық
жұмыс
|
Жалпы
баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
БАҒАЛАУ
ПАРАҒЫ
№
|
Оқушының
аты-жөні
|
Үй тапсырмасына
шолу
|
Тест
|
Жаңа
сабақ
|
Зертханалық
жұмыс
|
Жалпы
баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
БАҒАЛАУ
ПАРАҒЫ
№
|
Оқушының
аты-жөні
|
Үй тапсырмасына
шолу
|
Тест
|
Жаңа
сабақ
|
Зертханалық
жұмыс
|
Жалпы
баға
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|