Сыныбы:
5 а 08.10.18ж
|
Мұғалімі: Чохыев
Ғ.О
|
Мектеп: №4
ОМ
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырып
|
Компьютердегі
деректеріңізді қалай қорғауға болады?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасына
сілтеме)
|
5.4.2.2. Құжатқа құпия сөз
орнату.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Компьютердегі деректерді не
себепті қорғау керек екендігін
біледі;
Оқушылардың басым
бөлігі:
Ақпараттарды қорғау
мақсатында файлдарға құпия сөзді орнатуды жасай
алады;
Кейбір
оқушылар:
Нақты құпия сөз
критерилерін талдайды;
|
Бағалау
критерийі
|
Компьютердегі деректерді
қорғау жолдарын біледі,
түсінеді, алған білімдерін
түрлі жадайда практикалық және теориялық түрде
қолданады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: Қорғау, құпия
сөз
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
Құжатқа құпия сөз орнатуда
кездесетін сөздердің үш тілде аталуын білу
|
Құндылықтарға
баулу
|
Серіктестік, Құрмет,
Ынтымақтастық, Шығармашылық, Сыни
тұрғысынан ойлау, Жауапкершілік
|
Пәнаралық
байланыс
|
Ағылшын тілі. Орыс
тілі
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
Интернетте жұмыс істеу
барысында қандай қауіп бар екендігін
біледі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2 мин
|
Амандасу: «Сәлеметсіз бе!»
Оқушылар екі қолының аттас саусақтарын бір-біріне түйістіре бастап
былай дейді:
Бас бармақтарын түйістіре –
«әрқашан»
Сұқ саусағы – «әр
жағдайда»
Ортаңғы саусағы –
«үлкен»
Аты жоқ саусағы –
«жетістіктер»
Шынашағы –
«тілеймін»
|
|
5 мин
|
4топқа бөлу: түстер бойынша
(«Компьютер»,«Интернет», «Ақпарат»,
«Файл»)
1-тапсырма. Топтардағы жұмыс
(4 топқа 4 тапсырма)
1
|
Құпия сөз орнатылған
ақпаратты ешқашан бұзуға әрекет
жасамаңдар!
|
Себебі:
|
|
|
|
2
|
Интернеттегі мәліметтердің
бәріне сенуге болмайды. Барлық сайттағы ақпарат «дұрыс» деген
пікірден аулақ болған жөн
|
Неліктен?
|
3
|
Әлеуметтік желіні қолданғанда
пайдаланушылармен сыпайы қарым-қатынаста
болыңдар
|
Не
үшін?
|
|
|
|
4
|
Интернетте жариялаған әрбір
ақпарат үшін жауапты екендеріңді
ұмытпаңдар
|
Неге?
|
Дескриптор Білім алушы
-
Құпия сөз орнатылған ақпаратты
ешқашан бұзуға әрекет жасамаудың себебін
біледі
-
Неліктен интернеттегі
мәліметтердің бәріне сенуге болмайтындығын, барлық сайттағы ақпарат
«дұрыс» деген пікірден аулақ болу керектігін
біледі
-
Не үшін әлеуметтік желіні
қолданғанда пайдаланушылармен сыпайы қарым-қатынаста болуды
біледі
-
Интернетте жариялаған әрбір
ақпарат үшін жауаптылықты біледі
|
4 түс
карточкалар
Үлестірмелі
карточкалар
|
Сабақтың
ортасы
2 мин
БІЛУ
3 мин
ТҮСІНУ
6
|
|
4 сурет 1 сөз бойынша
тақырыпты ашу
|
Слайд
А4
қағаз
Слайд,
компьютер
|
Оқушылардың білгендерін талдай
отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен
таныстыру.
Ендеше бүгінгі жаңа сабағымыз:
«Компьютердегі деректеріңізді қалай қорғауға
болады?»
|
Мұғалім
әрекеті
Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар
беріледі.
1-топ: нысанды іздеу және
кеңейтілген іздеу
2-топ: ақпаратты іздеу және
ақпаратты оқу
2 топқа берілген тақырыпты
постер қорғауды ұсынамын.
|
Құжатқа құпия сөз орнатуды
үйренейік:
-
Файл
-
Мәлімет
(Сведения)
-
Құжатты қорғау (Защита
документа)
-
Құпия сөзді қолданып шифрлау
(Зашифировать с использованием пароля)
-
Құпия сөз
(Пароль)
-
Ок
-
Құпия сөз (
Пароль)
Нақты құпия сөздерге мысал
келтіру
-
Тек сандармен берілген құпия
сөз нақты болып табылмайды
-
Тек әріптермен берілген құпия
сөз нақты болып табылмайды
-
Нақты құпия сөз (бас әріптер
мен кіші әріптер, сандар және басқа да таңбалардан
тұрады)
-
Әріптер мен сандар ретімен
берілгендіктен құпия сөз нақты болып
табылмайды
-
Әріптер өсу ретімен
тұрғандықтан, құпия сөз нақты болып
табылмайды
|
Терминдермен
жұмыс
2 мин
|
«Түртіп
алу» Термин сөздерді интерактивті
тақта арқылы шығарып таныстырамын
Қазақ
тілінде
|
Орыс
тілінде
|
Ағылшын
тілінде
|
Қорғау
|
Защита
|
Security
|
Құпия
сөз
|
Пароль
|
Password
|
Файл
|
Файл
|
file
|
Мәлімет
|
Сведения
|
Data
|
Құжатты
қорғау
|
Защита
документа
|
protect a
document
|
Жаңа тақырыптағы термин
сөздердің ағылшын тілінде аудармасымен танысады,
қайталайды.
|
Слайд,
|
ҚОЛДАНУ
4 мин
|
3-Тапсырма: Практикалық
жұмыс. Жеке жұмыс
Интернеттен Қазақстан
Республикасының Әнұраны мәтінін тауып, мәтінді көшіріп алыңыз.
Мәтінді мәтіндік редакторына көшіріп алып, құжатты өз атыңмен
сақта. Осы құжатқа құпия сөз орнат.
Дескриптор Білім
алушы
|
Интернет,
мәтіндік
редактор
|
Талдау
5мин
ЖИНАҚТАУ
4 мин
|
4-Тапсырма: Топтардағы
жұмыс.
«Ақпаратты сүзу» әдісі
(Мәтінді оқып, тірек
сөздерін анықтаңыздар. Ең маңызды сөздерді «тұғырыққа» орналастыру
қажет, ал маңызы азырақ сөздер құбырда сүзіліп қалуы
тиіс).
Құпия сөз мысалдары берілген.
Берілген құпия сөздің қайсысы нақты екенін анықтаңыз. Нақты құпия
сөз сүзгіден өтір «тұғырыққа» орналасу қажет. Нақты болып табылмаса
құбырда сүзілмей қалып қояды.
12345678
Abcdef
123abc
Abc
Fg10!dD9
Дескриптор Білім
алушы
Нақты құпия сөзді айыра
алады
Арман мәтіндік редакторды
қолдану арқылы анасына құттықтау ашық хатын дайындағысы келген
болатын. Бірақ анасы да компьютермен жұмыс жасай алатын
болғандықтан, анасы уақытынан бұрын көріп қоймауы үшін Арман
құжатқа құпия сөз орнатуды шешті. Бірақ Арман құпия сөзді қоя
алмағандықтан сендердің көмектерің
қажет.
5-Тапсырма:
Осы файлға құпия сөз орнатудың
алгоритмін толықтырыңыз
-
Мәзірден «Файл» → «Мәліметтер»
таңдау
-
...
-
«Құпия сөзді шифрлеу»
таңдау
-
...
-
Құпия сөзді растау және «ОК»
батырмасын басу
Дескриптор Білім
алушы
Құжатқа құпия сөз орнату
әрекеттерінің ретін анықтайды.
|
А4
Сүзгінің
суреті
Слайд, Үлестірмелі
материалдар
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Қорытынды:
Бағалау: Сабақ соңында
оқушылардан баланс дөңгелегін жинап алып, топтың сабақ барысында
қанша шарик жинағанын санап топты
бағалаймын.
Кері
байланыс
«Алма ағашы»
әдісі • Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма”
беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті
алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл –
күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым,
көңіл – күйім жоқ. «Бес
саусақ» тәсіліарқылы рефлексия
жасау
Бас бармақ – басты
мәселе. Бүгін сабақта ең құнды
мәселе қандай болды?
Балалы үйрек –
бірлесу. Мен топта, жұпта қалай жұмыс
жасадым? Қімге көмек бердім?
Ортан терек –
ойлану. Мен бүгін қандай білім мен
тәжірибе алдым?
Шылдыр шүмек –
шынайылық. Сабақ маған ұнады ма?
Неліктен?
Кішкентай бөбек – көңіл-күй
ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша
сезіндім?
Өзін-өзі
бағалау
|
Жасыл және қызыл түсті
алмалар
|
2 мин
|
Үйге
тапсырма: Құжатқа құпия сөз орнатудың
себебін түсіндіріңіз.
|
|