Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Компьютерлік жады" - информатика сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ тақырыбы |
Компьютер жады |
||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.1- компьютердің жады түрлерінің қызметін (жедел сақтау құрылғысы, тұрақты сақтау құрылғысы, сыртқы сақтау құрылғысы, кэш-жады) сипаттау |
||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: |
||
Компьютердегі жады түрлерін біледі |
|||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||
Компьютер жадыны ішкі және сыртқы болатынын ажыратады.. |
|||
Кейбір оқушылар: |
|||
Компьютер жадысы түрлерінің қызметін сипаттап, сыртқы жадымен жұмыс істейді. |
|||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
||
Бағалау критерийлері |
|
||
Тілдік мақсаттар |
«Компьютерлік жады» тақырыбы аясында ауызша түсіндіре алады. |
||
Лексика және терминология: RAM- жедел есте сақтау құрылғысы, КЭШ- ағылш. cach [a] немесе асқан жедел жад, ROM- тұрақты сақтау құрылғысы, BIOS-(Basic Input Output System) Енгізу-шығарудың базалық жүйесі, HDD- қатқыл диск CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, read, write, Флеш-жад, USB |
|||
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: - Жедел жады – программалар өңдейтiн мәлiметтердi ... , ... және ... арналған аса үлкен емес көлемдегі жылдам ... құрылғысы. - ... (ағылш. HDD – бұл сыйымдылығы үлкен ақпарат ... құрылғы. |
|||
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтарға баулу арқылы практикалық жұмыста
қарым-қатынас жасау, жауапкершілікке, шығармашылық және сыни
тұрғыдан ойлау, |
||
Пәнаралық байланыстар |
математика, ағылшын тілі. |
||
Алдыңғы меңгерілген білім |
Оқушылар порцессор, диск, флешка өмірде қолданыста жүргенін біледі. |
||
Сабақ барысы |
|||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Өткен тапсырманы пысықтау үшін сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру
Сабаққа психологиялық ахуал орнату, оқушыларға сергіту сәтін ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу. Ішкі жад пен сыртқы жадтың суреттері арқылы 2 топқа бөліп алу |
АКТ, қағаз қиындылары, дербес комьютер http://bilimland.kz/kk/content/lesson/16442-derekterdi_engizu_redakcziyalau_zhane_formattau - диск, флешка |
|
Сабақтың ортасы Білу. Оқылым «Венн» диаграммасы әдісі 8 мин Түсіну Оқулықпен топтық жұмыс. «Мағананы тану» әдісі 16 мин Қолдану . «Білгеніңді бөліс» Практикалық жұмыс 10 мин Сабақтың соңы Жеке жұмыс 5мин. «Серпілген сауал» әдісі Кері байланыс 2 мин |
І-тапсырма (Т) Оқушылар ақпаратты сақтау құрылғыларын мүмкіндігінше көбірек атауды және оларды екі топқа – ішкі және сыртқы құрылғыларға бөлуді және қызметтерін білу. «Венн» диаграммасы Дескрипторлар |
||
|
|
|
|
ІІ тапсырма
Оқушылар топтары арасында жадының әр түрлерінің сипаттамалары бар мәтіндерді бөледі (мысалы, ЖЕСҚ (жедел есте сақтау құрылғысы), ТЕСҚ (тұрақты есте сақтау құрылғысы), СЕСҚ (сыртқы есте сақтау құрылғысы), кеш-жады). Топтардан мәтіндерді оқып шығып, оның негізгі идеясын түсінеді. Басқа топтарға нақтылаушы сұрақтар қояды.
Дескрипторлар
-
Талқылайды және жалпы қорытынды жасады
-
Диск түрлерін ажырата алады
ІІІ тапсырма
(Т) Оқушыларға қолда бар компьютерлердің жады өлшемдері (ЖЕСҚ, ТЕСҚ) мен флеш жады өлшемін анықтау.
Оқушыларға тапсырма беріңіз – берілген өлшемдегі файлдарды сақтау үшін қажетті жады көлемін есептеуге қажетті және керісінше бірнеше тапсырманы шешу.
Берілген өлшемдегі файлдарды сақтау үшін қажетті жады көлемін есептеуді біледі.
(ж) Оқушылармен қандай жағдайда ақпаратты қандай тасымалдағышты қолданған дұрысырақ болатындығы жайлы талқылау.
Қатқыл диск Флеш-жад Оптикалық диск
.
Қандай жағдайда ақпаратты қандай тасымалдағышты қолданған дұрысырақ болатындығы жайлы біледі
«Табыс сатысы» әдісі:
1 - баспалдағы Мен.............. БІЛДІМ
2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНДІМ
3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ
АЛДЫМ
Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күррделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байла-ныстар, қауіпсіздік және еңбек қорғау ережелері, АКТ мен байланыс құндылықтардағы баййланыс
Саралау –
Тақырыпты түсіну деңгейін арттыруға және қолдану дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында деңгейлі тапсырма мен сұрақтар өрбіттім
Оқушыларға компьютер жадысының блок-сызбасын немесе блок-диаграммасын ұсыну және олардан сызбаларды толтыруын сұрау.
Қабілеті жоғары оқушылар: «Адамның жады мен компьютер жадысының ұқсастығы мен ерекшеліктері» тақырыбында шағын жоба жұмысын дайындату.
Бағалау –
-
Ынталандыру, қолдау көрсету,
-
Оқушылар өзара бағалайды;
-
Өзін –өзі бағалау жүргізу (Бағалау парақшасына)
Кері байланыс «Табыс сатысы» әдісі:
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы,
сергіту жаттығуларын орындау.
Сабақ мақсаты, мақсатқа сай құрылды. Оқушылар компьютер жады тақырыбында кең ауқымда мәліметтер алып, сабақта атсалысып тиімді шараларды қолдана алады.
Берілген уақыт ішінде үлгердім, сабақтың мақсатына сай нәтижеге жеттім.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
1: оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланды.
2:өзін –өзін реттеу арқылы әділ бағалауды үйренді.
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: Топқа бөлу бірі –бірімен бетпе –бет отырып , пікірлесуге мүмкіндік болды.
2: Жаңа сабаққа қабылдау деңгейлеріне ілісе алмайтын оқушылар белсенді балаларға ере отырып , қалай оқу керектігін үйренулеріне жол ашылды.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1: Сабақта жабық сұрақтар қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбы ашылды. Балалардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеті жанданды.
2: