№18 Ж. Еділбаев атындағы
мектеп-гимназия
мемлекеттік коммуналдық
мекемесі
Пәні:Геометрия
Сабақтың
тақырыбы:Конус
Сыныбы:11
«А»
Орындаған:Полатбаева
Айнұр
Түркістан-2017
жыл.
Тексерген оқу ісі жөніндегі
орынбасары: Г.Жүнісбекова
Күні:10.12.2016ж
сыныбы:11-сынып
Тақырыбы
|
Конус
|
Мақсаты
|
Конус туралы ұғым, оның
элементтерін, қималарын, жазбасын, бетінің аудандарын және көлемін
табу білімдерін жүйелеу
|
Жалпы
мақсат
|
Оқушылар конус туралы ойларын
айқын тұжырымдайды, белсенділігі артады, есептеу дағдылары
қалыптасады.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Конустың элементтерін
ажыратады, макеттерін жасауды үйренеді. Конус формулаларын қолданып
беттерінің аудандарын және көлемін есептеуді
біледі
|
7 модульдің
қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан
ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және
көшбасшылық”.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
«Серпілген сауал» «Мозайка»
әдісі «Стоп-кадр» әдісі
|
Қолданылатын
ресурстар
|
маркерлер, макеттер, тақта,
стикерлер,фигуралар кималары,
ноутбук,доп
|
Ұйымдастыру
кезеңі
( 2
мин)
|
Оқушыларды фигуралар
смайликтерін таңдау арқылы топқа біріктіру.Смайликтегі
фигуралар:
Призмалар,пирамидалар,цилиндрлер,кубтар
Алтын ереже құру қажеттігі
туралы айту.
Әр топқа бағалау парағын және
бағалау критерийін таратып
беру.
|
Оқушылар өздеріне ұнаған
смайликтерді таңдайды.
Смайликтердегі фигураның
макеті бар топқа бірігіп отырады, өз топбасшыларын
сайлайды.
Топ ішінде тәртіп ережелері
талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін
құрады.
Бағалау парағы арқылы оқушылар
өзін-өзі бағалап отырады.
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білу
(2мин)
Қызығушылық
тарын
ояту
(3мин)
|
Үй жұмысын
тексеру
«Серпілген сауал»
әдісі
Сұрақ -жауапты
пайдалану
|
Интерактивті тақтада
есептің жауаптары беріледі.
Оқушылар тақтадағы
есептің жауаптары арқылы бір-бірінің дәптерлерін
тексереді
№38 №39
№40
«Серпілген сауал» әдісін
пайдалану
Оқушылар бір-біріне доп
лақтыру арқылы сұрақ қойып, жауап
береді.
|
Оқушылар интерактивті
тақтадағы есептің жауаптары арқылы бір-бірлерінің дәптерлерін
тексереді.
Оқушылар бір-біріне доп
лақтырып сұрақ қояды.
Допты қаққан оқушы жауап
береді.
|
Түсіну
(2 мин)
(10мин)
|
«Макет
жасау»
«Мозайка
әдісі»
|
Әр топқа фигуралар беріледі. осы
фигуралардан конус макетін жасау. Сонымен бүгінгі тақырыбымыз
«Конус» деп аталаы
Оқушылар берілген анықтамалармен
теоремаларды құрастырып, нәтежиесін
дәлелдеу.
12-анықтама. Конустың төбесінен
оның табан жазықтығына жүргізілген перпендикуляр конустың биіктігі
деп аталады.
Егер α жазықтығы
конустың осі арқылы өтсе, онда қимада пайда болған үшбұрыш конустың
осьтік қимасы деп аталады.
8-теорема. Конустың
бүйір бетінің ауданы оның табан шеңберінің ұзындығы мен
жасаушысының көбейтіндісінің жартысына
тең.
Конустың көлемі табанының
ауданы мен биіктігінің көбейтіндінісінің үштен біріне
тең.
|
Әр топ фигуралардан конус макеттерін
жасайды..
Оқушылар берілген анықтамалармен
теоремаларды құрастырып, нәтежиесін
дәлелдейді.
Дәлелдеу арқылы қорғайды және өз пікірлерін
ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді, тақырыпты
жинақтайды.
|
Қолдану
(8 мин)
|
Практикалық
жұмыс
«Стоп-кадр»
әдісі
|
«Стоп-кадр» әдісін
пайдаланып
а)Әр топ өздерінің жасаған
конус макетінің радиусы мен жасаушысын сызғышпен өлшеп бүйір
бетінің ауданын толық бетінің ауданын көлемін, және жазба бұрышын
есептеу.
|
Бір топ тақтаға
шығады.
Оқушы есепті шығарып жатқанда
мұғалім стоп десе есепті келесі оқушы
жалғастырады.
|
Сергіту сәті
( 3
мин)
|
«Бейне ролик»
Конус өмірде
|
«Бейне ролик»
Конус өмірде
|
. «Бейне ролик»
Конус өмірде
|
Талдау
(8мин)
|
«Ойлан,
бірік-бөліс»
Оқулықпен
жұмыс
|
Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс, мағанасын
талдау.№6,№7.№11.№13
Призмалар:№6
Пирамидалар:№7
Цилиндрлар:№11
Кубтар:№13
№6 Конустың биіктігі
15см,радиусы 8см.Конустың жасаушысын
табыңдар.
№7 Конустың жасаушысы
12 см-ге тең және табан
жазықтығымен бұрыш жасайды.Конустың
биіктігін табыңдар.
№11 Биіктігі 3м және
диаметрі 4 м болатын конус пішіндес шатыр (палатка) тігіп дайындау
үшін қанша квадрат метр мата қажет.
№13 Конустың биіктігі
4см, жасаушысы 5 см. Осы конустың бүйір бетінің жазбасы болатын
сектордың бұрыштық шамасын
табыңдар.
№7
сызбасы:
№13 шешуі:
Н=4см L=5cм
α=-?
|
Берілген тапсырманы
уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру. Оқулықт
тапсырмаларды топпен біргіп жұмыс істейді, талқылайды,
зерттейді.
Жеке ойланады,топ болып
біріге жұмыс жасайды нәтижесін
есептеп,топ мүшесінің бірі тақтаға
жазады
№6
Жауабы:
l=
№7
шешуі:
H=R
2x2=288
x=12
H=12см
R=12см
Ж:12см
№11
шешуі:
L= cм
Sб.б=П·2· = м2
жауабы: м2
№13
жауабы:2160
|
Жинақтау
(3
мин)
Рефлексия
(2мин)
|
«Ойлан,
тап»
Логикалық тапсырмалар
беру
Ойлау
пирамидасы
|
Слайд арқылы логикалық
тапсырмалар беріледі.
Цилиндр тобы №1
слайд.Ерекше фигураны тап
Пирамидалар тобы №2
слайд.Ерекше фигураны тап
Кубтар тобы №3
слайд.Қажет емес әріпті тап
Призмалар тобы №4
слайд.Қажет еме әріпті тап
Ойлау пирамидасын
толтыру
|
Берілген тапсырманы
уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру.
Түсінгендерін ойлау
пирамидасына жазу.
|
Бағалау
|
Өзін-өзі
бағалау
|
Өзін-өзі бағалау
бағалау парақшалары
|
Өзін -өзі бағалайды
|
Үй
жұмысы
(2мин)
|
Үй
жұмысы
|
Үй
жұмысы: 66-бет
№42,
№43
|
Үй тапсырмасын орындап
келу
|
Орындаған математика пән
мұғалімі:Полатбаева А
Аты-жөні _______________________________
Бағалау критериі
|
Тапсырма
|
Дескриптор
|
Балл
|
Білім алушы
|
Үй
жұмысы
|
1
|
Есептің берілгенін жазды
|
1
|
Формуласын жазды
|
1
|
Сызбасын сызды
|
1
|
Ауызша сұраққа жауап
берді
|
1
|
Серпілген сауал
|
2
|
Сұрақ қойды
|
1
|
Жауап берді
|
1
|
Макет жасау
|
3
|
Әдемі жасалды
|
1
|
Дұрыс құралды
|
1
|
Мозайка
|
4
|
Анықтаманы дұрыс құрады
|
1
|
Сызбасын сызды
|
1
|
Постер қорғады
|
1
|
Стоп кадр
|
5
|
Есептің берілгенін жазды
|
1
|
Формуласын жазды
|
1
|
Сызбасын сызды
|
1
|
Бейне көрініс
|
6
|
Бейне көрініс туралы өз идеянсын ортаға
қосты
|
1
|
Оқулықпен жұмыс
|
7
|
Есепті шығарды
|
1
|
Есепті шығару жолын түсіндіріп ,тақтаға
жазды
|
1
|
Қосымша мәлімет қосты
|
1
|
Логика
|
8
|
Дұрыс жауабын тапты
|
1
|
Шешуін ауызша түсіндірді
|
1
|
20-16 ұпай «5»
15-13 ұпай
«4»
12-7 ұпай
«3»
Титул
парағы
Аты-жөні:Полатбаева Айнур
Отегеновна
Пәні:Геометрия
Сабақтың
тақырыбы:Конус
Сыныбы:11
«А»
Білім беру ұйымының
аты:№18 Ж. Еділбаев атындағы
мектеп-гимназия
мемлекеттік коммуналдық
мекемесі
Мекен
жайы:Түркістан қаласы, Бекзат
мөлтек ауданы, зерделі көшесі №5
Электрондық
адресі:apolatbaeva@mail.ru
Конустың төбесінен оның табан жазықтығына
жүргізілген перпендикуляр конустың биіктігі деп
аталады.
Егер a жазықтығы конустың осі арқылы өтсе,онда қимада
пайда болған үшбұрыш конустың осьтік қимасы деп
аталады.
Конустың
көлемі табанының ауданы мен биіктігінің көбейтіндісінің үштен
біріне тең.
Конустың бүйір бетінің ауданы оның табан
шеңберінің ұзындығы мен жасаушысының көбейтіндісінің жартысына
тең.