Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Тарбағатай ауданы Ақмектеп ауылы Ақмектеп орта мектебі КММ
Ұзақ мерзімді жоспардың Бөлім атауы: 5.1А Натурал сандар және нөл саны |
Сынып: 5 сынып математика Күні: 7.09.2017 |
||
Күні: Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Координаталық сәуле. Натурал сандарды салыстыру. Қос теңсіздік. |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.1.1 өлшеудің түрі ұзындық бірліктерін білу және координаталық сәуледегі бірлік кесінді дегенді түсіну. 5.5.2.2 натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндеу. 5.5.2.6 сандарды салыстырудың нәтижесін >, <,= белгілері арқылы жазу. |
||
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Координаталық сәуле ұғымын біледі. Натурал сандарды координаталық сәуледе кескіндей алады |
||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Натурал сандарды координаталық сәуленің көмегімен салыстыра алады. |
|||
Кейбір оқушылар: сандарды салыстыру нәтижесін >,< ,= белгілерін жазу арқылы сипаттайды. |
|||
Бағалау критерийі |
|
||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Оқушылар нүктелердің координаталық сәуледе орналасуын түсіндіре алады. сызуда өмірде кездесетін мысалдарды қолданып, өмірмен байланыстыра отырып бағалайды |
||
Негізгі сөздер мен тіркестер: Координататалық сәуле, координаталық сәуленің басы ,бірлік кесінді. |
|||
Диалогқа қажетті тіркестер |
|||
-координатасы үлкен нүкте координаталық сәуле... оң жағына қарай орналасады; -координатасы кіші нүкте координаталық сәуледе... сол жағына қарай орналасады; |
|||
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыс арқылы «Мәңгілік Ел» идеясының 7 қағидатын іске асыру үшін тарихтың ,мәдениет пен тілдің бір тұтастығы үлгісінде тәрбиелеу. |
||
Пәнаралық байланыс |
Информатика, әдебиет |
||
Алдыңғы оқу |
Натурал сандар және нөл |
||
Сабақ жоспары |
|||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы (7 мин) 2 минут 5 минут Топтық жұмыс Бағалау |
1.Ынтымақтастыру атмосферасын қалыптастыру. Шаттық шеңбері» /бір-біріне жақсы тілектер айтады/ Шаттық шеңбері Қолын қысыңыз Арқасынан қағыңыз Күлімдеңіз Қол бұлғаңыз. Көзіңізді қысыңыз, Жылы сөз айтыңыз. Бір тілек айтыңыз, Қол ұстасып айналамыз. 2.Тақ және жұп сандар арқылы топқа бөлу 3. «Өрмекші торы» стратегиясы арқылы өткен тақырыпты пысықтау («Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау)
|
Т.А.Алдамұратова, Қ.С .Байшоланова, Е.С.Байшоланов 5сынып 2017ж Бағалау парақтары А3 5-сынып электронды оқулық |
|
Сабақтың ортасы ( 30 минут) 10мин. Жұптасады, топтасады 6 минут 4 минут 10 минут Бағдаршам түстері Бас бармақ |
І. «Джигсо» әдісі Есепті 1.1-суретті пайдаланып шығарыңдар. Ит мысықты көріп, қуа жөнелді. Мысық одан 7 м/с жылдамдықпен қашса, ит оны 10 м/с жылдамдықпен қуды. Қанша уақытта ит мысықты қуып жетеді? 1.Тапсырма: 1.1-сурет бойынша сұрақтарға жауап беріңдер: 1) Солдан оңға қарай бағытталған сәуле нені көрсетеді? 2) Штрихтар арасындағы қашықтық қандай ұзындыққа сәйкес? 3) Мысық үйден (О нүктесінен) неше метр қашықтықта отырды? 4) Санақ басы қай нүктеге сәйкес? 5) Ит пен мысық арасындағы қашықтық неше метр? 6) Қанша уақытта ит мысықты қуып жетеді? Бүгінгі тақырып Координаталық сәуле Натурал сандарды және нөл санын координаталық сәуледе кескіндеу екені айтылады. Дескриптор: 1).Санақ басы қай нүктеге сәйкес келетінін анықтайды 2)Ит пен мысық арасындағы қашықтық неше метр екенін табады 3) Қанша уақытта ит мысықты қуып жететінін есептейді. Топтарды бағалау. «Бағдаршам » әдісі арқылы бағалау Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бағдаршамның үш түсі арқылы білдіреді.
2.Тапсырма: Топтық жұмыс «Допты лақтыру» әдісі 1. Координаталық сәуле қалай сызылады? 2. Координаталық сәуленің санақ басы ретінде қай нүкте алынады? 3. Бірлік кесінді деген не? 4. Нүктенің координатасы дегеніміз не? Нүкте координатасымен қалай жазылады? Дескриптор: Санақ басы ,бірлік кесінді координаталық сәуле , нүктенің координатасы туралы ережені қолданады. Топтарды бағалау.Қол соғу. 3. Тапсырма. Оқулық бойынша жұмыс жасау № 19-23 1)№19 есеп 1.4 сурет бойынша А,В,С,Д нүктелерінің координаталарын табады. 2)№20 есеп ОА,ОВ,ОС, ОД кесінділерінің ұзындықтарын см есебімен табады. 3)№31 Алдаркөсе 80 м/мин жылдамдықпен Шығайбайдың үйіне келе жатыр. Координаталық сәуледе Шығайбайдың үйі А нүктесімен кескінделген. Мұндағы бірлік кесінді 40 метрге сәйкес. Дескриптор: №31 тапсырмаға арналған
Ат-horty- лощадь 40-forty-сорок 80-eighty восемьдесят Басбармақ әдісі арқылы бағалау ІІІ.Сергіту сәті: «Физминутка» |
Сабақтың барысында негізгі идеяны ашу үшін оқушыларға бағыт беру,түрткі болу, жаңа тақырыпты талдауға, ой қорытуға, нәтижеге жетуге жоспарлау Т.А.Алдамұратова, Қ.С .Байшоланова, Е.С.Байшоланов 5сынып 2017ж Үш тілде айту |
|
Сабақтың соңы ( 8 мин.) Бағдаршам түрі |
« Ромбтық» жіктелім әдісі
Кері байланыс Ең маңызды элемент Маңызды элемент Жеткілікті түрде маңызды элемент Маңызы азырақ элемент Ең бір маңызы аз элемент Мәңгілік елдің логотипін қолдану Біз жолақтарды жапсыру арқылы логотип бейнесін құрастыру. Белгіге назар аударсақ, әр жолақ бір-бірін нық ұстап ,бірлігімізді паш етіп тұр.Біз бірлескен іс-әрекеттің нәтижесінде мақсатымызға жетеміз. Үйге тапсырма: Жекелеген оқушыларға Есеп құрастырып келу. Барлық оқушыларға тақырыпты оқу. №27 есепті талдап қорытынды жасау |
Мәңгілік елдің логотипі |
|
Қосымша мәлімет ( электронды оқулық) |
|||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс |
|
1)Белсенді оқу- оқушының мұғалімді енжар тыңдап қана қоймай, белсенді жұмысқа тартуын көздейтін оқыту мен оқу әдістерінің бірі. /МАН 18 бет/ Белсенді оқытудың «Өрмекші торы» әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтасам, «Джигсо» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін пайдаландым 2)Сыныпта оқушылармен топтық жұмыс жасау барысында «Допты лақтыру», Ромбтық»жіктелім тәсілі бойынша тақырыптың негізгі түйіні берілді. Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым дереккөздермен ( электронды оқулық) жұмыс істей алады |
«Бағдаршам», «Бас бармақ», «Допты лақтыру» әдісі «Бес саусақ» стратегиясы арқылы өзін-өзі бағалау |
АКТ қолданған уақытта қатысты ережені сақтау. Сергіту сәтін жасатуда қауіпсіздігін қадағалау |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Сабақ мақсаттары оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Себебі: Оқушылар барлығы оқу мақсатына қол жеткізеді. Сабақ барысында оқушыларға деңгейіне қарай саралау әдістері жақсы жүргізіліп жолға қойылды. Сабақтың уақытылы кезеңдері дұрыс бөлінген. |
||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. Белсенді оқытудың «Джигсо» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу үдерісі ең маңызды 2. Сабақтың соңында «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының негіздемісі 7 қағидатының Мәңгілік елдің логотипін қолдану Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. Оқушылар топтық және жұптық жұмыс барысында қадамдар жасау арқылы жаңа білімді меңгереді деп ойлаймын. 2. Тақырыптың негізінде бағыттайтын тапсырмалар,сабақтың жақсы өтуіне оң ықпал жасайды Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Оқушыларға жекелей жұмыс жасау барысында , оқушылардың деңгейіне назар аудару қажет. |