Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
2.1
|
Мектеп: Қарабұтақ орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Токин Нурболат Аманкелдиевич
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
23
|
Қатыспағандар саны:
жоқ
|
Сабақ тақырыбы:
|
Көпмүшелер.
Көпмүшенің дәрежесі және стандарт
түрі
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.2.1.5 көпмүше анықтамасын
білу және оның дәрежесін
табу;
7.2.1.6 көпмүшені стандарт
түрге келтіру;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Көпмүшелердің анықтамасын есеп
шығаруда пайдаланады
Көпмүшені стандарт
түрге келтіру үшін есептер
шығарады
|
Бағалау критерийлері
|
Көпмүшенің
бос мүшесі
мен дәрежесін аныктайды
Көпмүшелерді стандарт түріне
келтіреді
|
Тілдік
мақсаттар
|
Көпмүшені стандарт түрге
келтіру алгоритмін
біледі
Пәнге тән лексика мен
терминология:
-Коэффициент
-Бірмүше
-Бос
мүше
-Ұқсас
мүше
-Әріпті
өрнек
-Санды
өрнек
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Бүгінгі қоғам
алдында тұрған ең жауапты міндет – еңселі еліміздің кірпіші боп
қаланатын әрбір қоғам мүшелерін, яғни жас ұрпақты адамгершілік
қасиетке тәрбиелеу, тиянақты білім
беру
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Физика пәнімен
- үлкен және кіші сандарды
стандарт жазулуында
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
Бірмүшелер және оларға амалдар
қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт
түрі
Бірмүше бойынша
өткен сабақты «Ыстық орындық» әдісі арқылы
қорытындылаймын
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Сәлемдесу. Сандар мен бірнеше
әріптерді оқушыларға таратып
беріп,
І топ - -413авсde, ІІ топ -
256efhgk, ІІІ топ - 37mnxyz топтарына
топтастырамын
Бірмүше бойынша өткен сабақты
«Ыстық орындық» әдісі арқылы
қорытындылаймын
Топ аттарын тақтаға жазып
(-413авсde 256efhgk 37mnxyz), араларына «+» таңбасы қою
сұралады.
Бірмүше арасына таңба қойылған
соң жетелеу сұрақтары арқылы көпмүше тақырыбы хабарланып, көпмүшеге
анықтама беріледі.
Тақырыпты топта
өздері талқылайды.
|
Сандар мен әріптер жазылған
кеспе қағаздар
|
Сабақтың ортасы
|
«АКВАРИУМ» әдісі
арқылы көпмүше, көпмүшенің дәрежесі, көпмүшенің стандарт түрін
оқушылар үш топта талқылайды
1-тапсырма
Төмендегі алгебралық
өрнектердің ішінен көпмүшелерді теріп жазыңыз және кестені
толтырыңыз:
Дескриптор Білім
алушы
− көпмүшелерді теріп
жазады;
− көпмүшелерді
стандарт түрде жазады;
− көпмүшелердің бос
мүшелерін көрсетеді; −
көпмүшелердің дәрежелерін
көрсетеді.
2-тапсырма
Көпмүшені стандарт
түрге келтіріп, 2a2
+
b
көпмүшесіне тең немесе тең
болмайтынын анықтап, сәйкесті символды
қойыңыз.
Көпмүше
|
Көпмүшенің
стандарт
|
=
/
≠
|
|
|
|
|
Түрі
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3a
2
−
4b
−
a
2
+
17b
−
12b
|
|
|
2a
2
+
b
|
|
1,2a
2 −
b
+
0,8a
2 −
1,6b
+
3,6b
;
|
|
|
2a
2
|
+
b
|
|
3,2b
+
0,5a
2 −
a
2 −
1,5a
2 +
2,8b
−
5b
|
|
|
2a
2
|
+
b
|
|
− b
−
7,5b
+
a
2 −
4a
2 +
5a
2 +
9b5b
|
|
|
2a
2
|
+
b
|
|
Дескриптор Білім
алушы
− көпмүшені стандарт
түрде жазады;
− тең көпмүшелерді
анықтайды.
|
|
Сабақтың
соңы
|
«Бұл жауабы болса,
онда сұрақ қандай болады?» ширату жаттығуларымен жаңа сабақты
қорытындылаймын.
Бірмүше, көпмүше,
көпмүшенің дәрежесі, көпмүшенің стандарт
түрі
Сабақ соңында
оқушылар рефлексия
жүргізеді:
- нені білдім, нені
үйрендім
- нені толық
түсінбедім
- немен жұмысты
жалғастыру қажет
да, оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін
сөздермен толтырады.
Бағалау: Бағдаршам
Бағдаршам – оқушылардың
өздерінің қаншалықты түсінгенін
көрсетудің
жылдам тəсілі. Оқушыларға
қызыл, сары жəне жасыл түсті
карточкалар
беріледі.
Оқушылар:
толықтай түсінсе, сенімді
болса ЖАСЫЛ
ТҮСТІ;
түсінуге жақын болса, аздап
білсе САРЫ
ТҮСТІ;
түсінбесе, сенімді
болмаса ҚЫЗЫЛ
ТҮСТІ көрсетеді.
|
|
Саралау
–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Алдыңғы тақырыпты
пайдаланып топқа бөлемін. Өткен сабақта «Ыстық орындық» әдісін
пайдаланамын. Жаңа сабақты түсіндіруде «Аквариум» әдісі, сабақты
қорытындылауда «Бұл жауабы болса,
онда сұрақ қандай болады?» әдісін пайданамын. Осы әдістер арқылы
сабақтың жақсы өтуіне ықпал
жасадым.
|
Сабақ барысында үшшапалақ,
мадақтау сөздер, от шашу әдістерін
пайдаланамын.
Сабақты
бағалауда:
Бағдаршам
Бағдаршам – оқушылардың
өздерінің қаншалықты түсінгенін
көрсетудің
жылдам тəсілі. Оқушыларға
қызыл, сары жəне жасыл түсті
карточкалар
беріледі.
Оқушылар:
толықтай түсінсе, сенімді
болса ЖАСЫЛ
ТҮСТІ;
түсінуге жақын болса, аздап
білсе САРЫ
ТҮСТІ;
түсінбесе, сенімді
болмаса ҚЫЗЫЛ
ТҮСТІ көрсетеді
|
Топқа бөлуде ойлау
қабілеті дамиды, сергіту сәтінде шапшаңдыққа
тәрбиелейді
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Сабақта байланыс болды,
сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер арқылы тақырыпты оқушылар түгел
түсінді, сабақты қорытындылаудағы
«Бұл
жауабы болса, онда сұрақ қандай болады?»
әдісінде оқушылардың қаншалықты
түсінгені белгілі болды. Бағдаршам арқылы бағалауда оқушылар мен
күткен нәтижені (жасыл түсті)
көрсетті.
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Сабақта
оқушыларды білім алуға жетелеудегі мадақтау сөздер (бағалау)
оқушыларды жігерленді.
2: Сабақта
пайдаланған әдіс-тәсілдерім осы тақырып үшін дұрыс таңдалған деп
түсіндім.
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Сабақты жақсартуда
оқушылардың топтық жұмыстағы ұжымдасып, бірлескен жұмыс жасауы
үлкен рөл атқарады.
2: Әдіс-тәсілдерді
пайдалануда, сабақ кезеңдері расында байланыс жақсы
болды.
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
Оқушылар топпен
жұмыс арқылы тақырыпты жетік меңгерді, тақырыпты деңгейіне
байланысты жекеленген тапсырма берілмеді, келесі сабақты осы
тақырыппен тығыз байланыстып
өткіземін.
|