Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ 1
Көркем еңбек |
Мектеп: Педагогтің аты-жөні: |
||||||||||
Бөлім: |
Өнер |
||||||||||
Сынып: Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Адам тіршілігіндегі судың маңызы. Ұлттық ою-өрнектердегі су белгісі. |
||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.1.1.1 – табиғатпен жасалған сәндік өрнектер (ою-өрнек) мен формаларды анықтау және тану, оларды өз жұмыстарында интерпретациялау. |
||||||||||
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||
Сабақтың барысы. |
|||||||||||
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут Топтарға бөлу. «Қағаз қиындылары» Төрт түсті қағаздарды топ құрамындағы оқушылар саны бойынша алтыға қиып, оларды араластырып, оқушыларға таратып беру. Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін сурет шығарады. Сол арқылы топтарға бөлінеді. Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут «Өзі туралы кластер» тренинг Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос т.б Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбы: Өнер дегеніміз не? Бейнелеу өнерінің түрлері. |
Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару. Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары. |
|||||||
Ортасы |
Сыныпқа арналған сұрақтар:
Оқушылармен ежелгі нысандар, ою-өрнектермен безендірілген ыдыс түрлерін қарастырамыз. (мысалы, теріден жасалған қазақтың торсығы, орыс самаурыны, ежелгі грек амфоры және т.б.). Оқушыларды топқа бөліп, тапсырманы түсіндіріремін. Оқушылар өз топтарында белгілі бір ұлттың ыдысын жан-жақты қарастырады, оларда қолданылған ою-өрнектерді талқылайды, әр ұлттың ою-өрнектерінің ерекшеліктерімен танысады. 1-тапсырма. Топтық жұмыс. Суреттерді атауымен сәйкестендір
Топтарда берілген сұрақтарды талқылаңыз: 1. Сіздерқандай бұйым қарастырып отырсыздар? 2. Өрнегі арқылы қай ұлтқа тән екенін анықта. 3. Безендіруде қолданылған ою-өрнектер қандай? Сипаттап беріңіз? 4. Заттардың қолданысын сипатта. Бағалау: Пішіндер арқылы. Дескриптор:
Тәжірибелік жұмыс: Жеке жұмыс. Оқушылар өздеріне ұнайтын ыдыстың түрін және оны безендіру стилін таңдайды. Оларды безендіру үшін қолданатың ою-өрнектерді анықтайды. Оқушылар А4 форматы көлемінде өзіне ұнаған ыдысты бейнелейді жыне ою-өрнекпен безендіреді. (мысалы, торсық, тостаған, орыс самаурыны және т.б.). Тәжірибелік жұмысты орындау алдында оқушыларға техникалық қауіпсіздік ережесін сақтауды ескертемін. |
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Оқылым, жазылым тапсырмалары. |
|||||||
Соңы |
Бағалау: Смаиликтермен Дескриптор:
Бейнелейді және безендіреді |
Оқулықтағы қосымша тапсырмалар. |
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау |
Топтық тапсырмалар. |
|||||||
Кері байланыс |
Кері байланыс: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? |
|
«Ашық микро фон» |
«Ашық микрофон» кері байланыс парағы |
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
Қабілеті жоғары оқушыларға «Қарқын тәсілі» әдісімен Көркемдеп аралаудың күрделі түрлерін қолдана алады. Қолдауды қажет ететін оқушылар аралаудың қарапайым түрлерін қолдана алады. |
«Бес бармақ» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: 2: |
2-3-сабақ
Көркем еңбек |
Мектеп: Педагогтің аты-жөні: |
||||
Бөлім: |
Өнер |
||||
Сынып: Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Бейнелеу өнеріндегі теңіз пейзажы. Теңізді қалай бейнелейміз? Есте қалар теңіз. Таныстыру, талдау жəне бағалау. |
||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.2.1.– аса күрделі əдістер мен тəсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи жəне жасанды) жəне құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу; 3.2.2.2. – жұмысты орындау үшін əртүрлі əдістер мен материалдарды ұсыну. |
||||
Сабақтың мақсаты |
|
||||
Сабақтың барысы. |
|||||
Сабақтың кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы |
1.Амандасу. Сабақтың мақсатын айту: Бейнелеу өнерінің жанырларын білу; Суретшілердің шығармаларын жанр бойынша ажырату Жанрлар бойынша сурет салу |
Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары. |
|
Ортасы |
Жаңа сабақ. Бүгін біз сендермен бірге вернисажға барамыз. Вернисажда бейнелеу өнерінің әр алуан түрлерінің туындылары бар, қараңдаршы, олар өте көп. Оқушылардың назарын кескіндеме туындыларының көптігіне, олар алуан түрлі екеніне аударыңыз, жұмыстарда не бейнеленгенін айтсын (портрет, пейзаж, натюрморт). Мұның бәрі бейнелеу өнерінің жанрлары екенін айту керек. Туындының жанрына қарап не бейнеленгенін білеміз: Егер табиғат бейнеленсе, ол – пейзаж, Егер адамдар бейнеленсе, онда портрет, Егер жансыз табиғат бейнеленсе, онда натюрморт. № 2 қосымшадағы тақпақтарды оқиды. Бейнелеу өнерінің жанрлары туралы әңгімелескенде, балалардың назарын оқулықтағы иллюстрацияларға аударамын. Оларға қарап, бір жанр бейнелеу өнерінің әр түріне жататынын білуге болады. 1) жанр және түр түсініктерін анық білу – түр туындының немен салынғаны арқылы байқалады, оның басты әсерлегіш құралы не (егер туынды бояумен салынып, онда бастысы түс болса, ол – кескіндеме және т.б.), ал жанр картинада не бейнеленгеніне қарай анықталады; 2) бір жанр бейнелеу өнерінің әртүрінде көрінетінін түсіну, яғни кескіндемеде, графикада, мүсін өнерінде және сәндік-қолданбалы өнерде. Кейбір туындыларда бірнеше жанр болуы мүмкін, мысалы, портрет табиғат аясында немесе натюрморттың жанында салынады. Одан әрі «Вернисажда» ойынын ойнайды: картинаны сатып алатын оқушылар оның түрін, жанрын анықтап, ерекшеліктерін атап, әсерін жеткізуі тиіс. 1-тапсырма. №2 жұмыс дәптерінің 6–7- бетіндегі тапсырмаларды орындайды. бағалау. Бірін- бірі Дескрипторлар:
|