Сабақ жоспары:
Тексерілді: ----------------------------------------
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы бөлім |
Мектебі: И.Журба атындағы жалпы орта мектебі |
|||||
|
Күні: 19.01.2019жж |
Мұғалімнің аты-жөні:Саметова Т.Т |
|||||
|
Сынып: 9ә |
Қатысқандар: |
Қатыспаған-дар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
КСРО халықтарының Қзақстанға депортациялау |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
КСРО халықтарын Қазақстанға депортациялау, бірінші кезең – 1937-1938жж., Қиыр Шығыстан кəрістерді, 1940 жылы поляктар мен Балтық маңы халықтарын депортациялау, екінші кезең – 1941 жылы немістерді депортациялау, үшінші кезең – 1943-1944 жылдары қарашайлар, ингуштер, шешендер, қырым татарларынжəне т.б. күштеп қоныс аудару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
Соғыс жылдарында қоныс аударылған ұлттар жайлы біледі.Қазақ халқының күштеп жер аударылғандарға көмегі туралы біледі. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
|
Соғыстың алдында және соғыс жылдарында қандай халықтар депортацияға ұшырағанын анықтайды. |
||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||
|
Қазақстанға күштеп қоныс аударылған ұлттардан шыққан белгілі адамдар жайлы өзара тұжырым жасайды. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Соғыс жылдарында қоныс аударылған ұлттар жайлы біледі.Қазақ халқының күштеп жер аударылғандарға көмегі туралы біледі. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Мәтіндегі негізгі бөліктерге көзқарасын білдіреді және пікір-таласқа түседі. Бірлескен оқуда ақпаратты талдайды, салыс-тырады, сипаттайды, өз сөзімен айтады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Депортация, этнос, репатрация. |
|||||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
||||||
|
Қазақстанға күштеп қоныс аударылған ұлттар : |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық, жұптық жұмыста ынтымақтасу, бір- біріне құрметпен қарау,жауапкершілікті ұғыну, білім алуға дайын болу |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы. |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 8мин Сабақтың ортасы 30 мин Сабақтың соңы 2 мин |
|
Ынтымақтастық ахуалын құру «Жүрек жылуы» (психологиялық тренинг) – оқушылардан бір-біріне жылы лебіз айтады Топтастыру «Мозаика» – қағаз қиындылары беріледі, оқушылар қиындыларды құрастыру арқылы топ атауын шығарады: 1-топ: «1937-1938жж » Қиыр Шығыстан кəрістерді депортациялау 2-топ: «1941 жылы немістерді депортациялау,» 3-топ: «1943-1944 жылдары қарашайлар, ингуштер, шешендер, қырым татарларын депортациялау »
Үй тапсырмасын сұрау «Зымыран сұрақтар» - жеке жұмыс алдыңғы білімдерін тексеру мақсатында 10 сұрақ беріледі; ең көп және жылдам жауап берген оқушылар анықталады
Бағалау: «Шығыр» «Шығырда» 10 шелек бар, оларда сұрақтың күрделілігіне қарай ұпайлар көрсетілген, сол бойынша оқушылар бағалау парағына өз ұпайларын жазады
Ойтүрткі. Депортация Жаңа сабаққа кіріспе «Қазақстанға күштеп қоныс аудару» - бейнефильм ұсынылады «Миға шабуыл»: - Бейнеүзіктен не байқадық? Жаңа сабақ «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Әр топқа бір тақырыпша бөлініп беріледі 1-қадам: мәтінмен жұмыс 2-қадам: жұптық талқылау 3-қадам: топтық тұжырым 4-қадам: топтық қорғау 1-топ: «1937-1938жж » Қиыр Шығыстан кəрістерді депортациялау 2-топ: 1941 жылы немістерді депортациялау,»
3-топ:«1943-1944 жылдары қарашайлар, ингуштер, шешендер, қырым татарларын депортациялау » Бағалау «Бағалау парағы» (әр тапсырмаға топтарға алдын ала дайындалған критерий-лер таратылады, сол бойынша ұпай саны есептеліп хабарланады) «ДЖИГСО» - топтық жұмыс Әр топқа бір тақырыпша бөлініп беріледі 1-қадам: мәтінмен жұмыс 2-қадам: топтық тұжырым 3-қадам: «Елші» Әр топтың «Елшісі» «Карусель» әдісімен топтарға өз түсінгенін баяндап береді. 4-қадам: Кеңейтілген тапсырма: «Ия/Жоқ» Бағалау «Бағалау парағы №2» «Формативті тест» - жеке жұмыс Бағалау «Жұптық бағалау» Үйге тапсырма: § 29 оқу Дәптермен жұмыс – мәтіндегі жаңа сөздерді жазып келу «Керуен сарай» - кері байланыс №1 «Маған бүгінгі сабақ қатты ұнады, мен көп ақпарат алдым» №2 «Маған бүгінгі сабақ ұнады, бірақ менде түсінбеген тұстарым болды» №3 «Мен бүгінгі сабақта қиналдым, түсінбеген тұстарым бар» Бағаларды хабарлау |
Интер. тақта АКТ Оқулық |
|||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіріуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
Топтық, жұптық жұмыстар барысында ашық сұрақтар тастау арқылы оқушылардың өз ойларын анық жеткізе білуге дағдыландыру. Топтық, жұптық жұмыста Кестемен жұмыс әдісі арқылы жадаяттық тапсырмалар орындайды. |
Жұптық жұмыс орындауда оқушыларды мұғалім тарапынан бағаланады, топтық жұмыс жүргізуде “Екі жұлдыз, бір ұсыныс”, “Бағдаршам” мұғалім тарапынан арқылы бағаланады. Кері байланыста “Пирамида” әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді |
|
||||
|
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Топтық жұмыста оқушылардың СТО әдісін қолдануда 2. Жұптық жұмыс жүргізуде әдісі Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқулар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1 |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
КСРО халықтарын Қазақстанға депортациялау
КСРО халықтарын Қазақстанға депортациялау
Сабақ жоспары:
Тексерілді: ----------------------------------------
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы бөлім |
Мектебі: И.Журба атындағы жалпы орта мектебі |
|||||
|
Күні: 19.01.2019жж |
Мұғалімнің аты-жөні:Саметова Т.Т |
|||||
|
Сынып: 9ә |
Қатысқандар: |
Қатыспаған-дар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
КСРО халықтарының Қзақстанға депортациялау |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
КСРО халықтарын Қазақстанға депортациялау, бірінші кезең – 1937-1938жж., Қиыр Шығыстан кəрістерді, 1940 жылы поляктар мен Балтық маңы халықтарын депортациялау, екінші кезең – 1941 жылы немістерді депортациялау, үшінші кезең – 1943-1944 жылдары қарашайлар, ингуштер, шешендер, қырым татарларынжəне т.б. күштеп қоныс аудару; |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||
|
Соғыс жылдарында қоныс аударылған ұлттар жайлы біледі.Қазақ халқының күштеп жер аударылғандарға көмегі туралы біледі. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||
|
Соғыстың алдында және соғыс жылдарында қандай халықтар депортацияға ұшырағанын анықтайды. |
||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||
|
Қазақстанға күштеп қоныс аударылған ұлттардан шыққан белгілі адамдар жайлы өзара тұжырым жасайды. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Соғыс жылдарында қоныс аударылған ұлттар жайлы біледі.Қазақ халқының күштеп жер аударылғандарға көмегі туралы біледі. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Мәтіндегі негізгі бөліктерге көзқарасын білдіреді және пікір-таласқа түседі. Бірлескен оқуда ақпаратты талдайды, салыс-тырады, сипаттайды, өз сөзімен айтады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Депортация, этнос, репатрация. |
|||||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
||||||
|
Қазақстанға күштеп қоныс аударылған ұлттар : |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық, жұптық жұмыста ынтымақтасу, бір- біріне құрметпен қарау,жауапкершілікті ұғыну, білім алуға дайын болу |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы. |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 8мин Сабақтың ортасы 30 мин Сабақтың соңы 2 мин |
|
Ынтымақтастық ахуалын құру «Жүрек жылуы» (психологиялық тренинг) – оқушылардан бір-біріне жылы лебіз айтады Топтастыру «Мозаика» – қағаз қиындылары беріледі, оқушылар қиындыларды құрастыру арқылы топ атауын шығарады: 1-топ: «1937-1938жж » Қиыр Шығыстан кəрістерді депортациялау 2-топ: «1941 жылы немістерді депортациялау,» 3-топ: «1943-1944 жылдары қарашайлар, ингуштер, шешендер, қырым татарларын депортациялау »
Үй тапсырмасын сұрау «Зымыран сұрақтар» - жеке жұмыс алдыңғы білімдерін тексеру мақсатында 10 сұрақ беріледі; ең көп және жылдам жауап берген оқушылар анықталады
Бағалау: «Шығыр» «Шығырда» 10 шелек бар, оларда сұрақтың күрделілігіне қарай ұпайлар көрсетілген, сол бойынша оқушылар бағалау парағына өз ұпайларын жазады
Ойтүрткі. Депортация Жаңа сабаққа кіріспе «Қазақстанға күштеп қоныс аудару» - бейнефильм ұсынылады «Миға шабуыл»: - Бейнеүзіктен не байқадық? Жаңа сабақ «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Әр топқа бір тақырыпша бөлініп беріледі 1-қадам: мәтінмен жұмыс 2-қадам: жұптық талқылау 3-қадам: топтық тұжырым 4-қадам: топтық қорғау 1-топ: «1937-1938жж » Қиыр Шығыстан кəрістерді депортациялау 2-топ: 1941 жылы немістерді депортациялау,»
3-топ:«1943-1944 жылдары қарашайлар, ингуштер, шешендер, қырым татарларын депортациялау » Бағалау «Бағалау парағы» (әр тапсырмаға топтарға алдын ала дайындалған критерий-лер таратылады, сол бойынша ұпай саны есептеліп хабарланады) «ДЖИГСО» - топтық жұмыс Әр топқа бір тақырыпша бөлініп беріледі 1-қадам: мәтінмен жұмыс 2-қадам: топтық тұжырым 3-қадам: «Елші» Әр топтың «Елшісі» «Карусель» әдісімен топтарға өз түсінгенін баяндап береді. 4-қадам: Кеңейтілген тапсырма: «Ия/Жоқ» Бағалау «Бағалау парағы №2» «Формативті тест» - жеке жұмыс Бағалау «Жұптық бағалау» Үйге тапсырма: § 29 оқу Дәптермен жұмыс – мәтіндегі жаңа сөздерді жазып келу «Керуен сарай» - кері байланыс №1 «Маған бүгінгі сабақ қатты ұнады, мен көп ақпарат алдым» №2 «Маған бүгінгі сабақ ұнады, бірақ менде түсінбеген тұстарым болды» №3 «Мен бүгінгі сабақта қиналдым, түсінбеген тұстарым бар» Бағаларды хабарлау |
Интер. тақта АКТ Оқулық |
|||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіріуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
Топтық, жұптық жұмыстар барысында ашық сұрақтар тастау арқылы оқушылардың өз ойларын анық жеткізе білуге дағдыландыру. Топтық, жұптық жұмыста Кестемен жұмыс әдісі арқылы жадаяттық тапсырмалар орындайды. |
Жұптық жұмыс орындауда оқушыларды мұғалім тарапынан бағаланады, топтық жұмыс жүргізуде “Екі жұлдыз, бір ұсыныс”, “Бағдаршам” мұғалім тарапынан арқылы бағаланады. Кері байланыста “Пирамида” әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді |
|
||||
|
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Топтық жұмыста оқушылардың СТО әдісін қолдануда 2. Жұптық жұмыс жүргізуде әдісі Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқулар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1 |
||||||
шағым қалдыра аласыз













