|
|
Сабақ тақырыбы
|
Күй –қазақтың жан серігі,
сырласы.
|
Оқу
мақсаттары
|
|
7.Т4.Повестердің және лирикалық поэзиялық
шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын
талдау.
7.А5.Диалогке қатысушылар коммуникативтік
жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші -тыңдаушы» позицияларын еркін
ауыстыру.
7.Ж3. Жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны
қолданып жазу.
|
Сабақтың мақсаттары
|
|
|
Барлығы:диалогке қатысушылар коммуникативтік
жағдаяттың талаптарына сай «сөйлеуші -тыңдаушы» позицияларын еркін
ауыстырады.
Көбі: жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны
қолданып жазады.
Кейбірі: повестердің және лирикалық поэзиялық
шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын
талдайды.
|
Күтілетін нәтижелер:
|
Қазақ күй өнері жайлы ақпарат береді, жаңа сөздер
мен сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді, күй өнері жайлы ойын
айтады, сипаттайды, қосымша қойылған сұрақтарға жауап
береді.
|
Жаңа сөздер
|
Қыр
жағында, дүрілдету, ырғақ, бал тамған, маймаң қағу, перне,
лақылдату, зарлы, күңіренген, толғану, балқу, безектеу, бұрқырату,
ебелек, тілеулес, қорғасын.
|
Сабақта қолданылатын
материалдар
|
Интерактивті тақта, слайдтар, тақырыпқа қатысты
оқу материалдары, «Балбырауын » күйі,(интернеттен алынды)
желімқағаздар, өзара бағалау парағы
|
Оқыту әдістері
|
Әңгімелеу , түсіндіру, сипаттау, «Ыстық алақан»
тренингі, постер, диалог, «Төрт сөйлем» тәсілі, «Жағымды сөздер»
тәсілі
|
Дереккөздері
|
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар,
сөздік
|
Тапсырмалар . Сабақ барысындағы мұғалім мен
оқушының іс-әрекеті
Үй тапсырмасын
тексереді.
Тапсырманы айтады, тақырып бойынша сұрақтарға
жауап береді.
І. Қызығушылық
ты ояту
Оқушыларды жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту
мақсатында «Балбырауын» күйін тыңдату, күйдің тарихы жайлы ақпарат
береді.
Күйді, оның шығу тарихын тыңдайды, өз ойларын
айтады.
Сөздікпен жұмыс.
А)
Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен
танысады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға
қайталатады.
Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды,
қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу
жүргізеді.
Мәтіналды жұмыс.
А)
Айтылым. Оқулықтағы 1-тапсырманы
орындатады.
Оқылым. Айтылым. Оқулықтағы 2-тапсырманы
орындатады.
Айтылым. Оқулықтағы 4-тапсырманы
орындатады.
Жазылым. Оқулықтағы 5-тапсырманы
орындатады.
Айтылым. Сөйлемдерді
толықтырады.
Оқылым. Айтылым. Қазақтың ұлттық саз аспаптарымен
танысады, мәлімет туралы айтады.
Айтылым. Сұрақтарға жауап
береді.
Жазылым. Мәтіндегі теңеулер мен метафораларды
теріп жазады, сөйлем құрайды.
ІV.Бекіту
Мәтінсоңы жұмыс.
Жазылым. Оқулықтағы 7,8-тапсырманы
орындатады.
Оқулықтағы 9-тапсырманы
орындатады.
Жазылым. Мәтінге сүйеніп, ақпараттың дұрыстығын
тексереді, диаграмманы толтырады.
Айтылым. Өлең жолдары бойынша
әңгімелеседі.
V.Бағалау
Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың бағалауы
бойынша өз ойларын айтып, қорытынды бағаны өзі
қояды.
Оқушыларға қалыптастырушы баға қойылады. Өз-өзі,
жұпты формативті түрде бағалайды.
VI.Үйге тапсырма.
Оқулықтағы 6,10-тапсырманы
орындау.
Тапсырманы күнделіктеріне жазып
алады.
Рефлексия
Мұғалім түрлі смайликтер таратып
береді.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін смайликтерді
көрсету арқылы көңіл күйлерін білдіреді.