Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Күннің "достарын" білесің бе?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім |
Жер жəне ғарыш |
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні |
18.01.2023ж. |
|
Қатысушылардың саны:26 |
Қатыспағандардың саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Күннің «достарын» білесің бе? |
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары |
2.4.2.1 Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тəртібін анықтау; 2.1.2.1 «ақпарат көзі» ұғымын жəне оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру. |
||||
Сабақтың мақсаттары |
Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тəртібімен таныстыру, түрлі ақпарат көздерімен жұмыс істеуді үйрету. |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің іс-əрекеті |
Оқушының іс-əрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
І. Сабақтың басы (10–12 мин) |
Сабаққа дайындықты тексеру. Жағымды көңіл күй орнату. Психологиялық ахуал Мейірімді жүрекпен, Ақпейілді тілекпен, Амандасып алайық, Бір жадырап қалайық! Мұғалім оқушылар сабақ үдерісіне қосылу үшін жағдай жасайды. Сөздердің орнын ауыстырып, сөзді оқуды ұсынады.
– Осы түсінік туралы не білесіңдер? |
Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен сабаққа көңілдерін аударады. Сабақ тақырыбын талқылайды. Болжамдарын айтады. |
Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды. |
|
|
Оқушылар кестедегі суреттер бойынша сабақта не туралы айтылатыны туралы болжам жасайды. Сабақтың соңында қол жеткізілуі тиіс мақсатты белгілейді (Оған рефлексия сатысында оралады). |
Сабақтың мақсатын дауыстап айтады. – Күн жүйесінің ғаламшарлары туралы білеміз. |
|
Оқулықтағы кесте, (флипчарт немесе таныстырылымға шығаруға болады) |
||
Үй тапсырмасын тексеру «Иə, жоқ» ойыны (оқушылар əрбір жауапқа қол шапалақтап отырады).
|
Жаңа Ай мен толған Айды қалай ажыратуға болатыны туралы əңгімелейді. |
Өлшемдер бойынша өзара бағалау:
салынған. |
|
|
бізден неғұрлым қашық болса, соғұрлым кішкентай көрінеді). |
|
3. Қалай ажырату керектігін түсіндіреді. |
|
II. Сабақтың ортасы (25–23 мин) |
Балаларға оқулықтағы сурет бойынша Күн жүйесіне қарап, ғаламшарлардың атын Күнге əрі орналасуларына қарай анутауды, ең үлкен жəне ең кіші ғаламшарды жəне көршілес ғаламшарларды атауды ұсыныңыз.
Балалармен бірге ғаламшарлар туралы санамақты (стикердегі) бірнеше рет оқытып, олардың ретін жаттатыңыз. |
Санамақты бірнеше рет қайталау арқылы Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу ретін жаттайды. |
|
Бейнетаспа тыңдау https://youtu.be/WePLfyEFIcs |
|
|
|
|
|
|
Мұғалім ғаламшарлардың неліктен соқтығыспайтыны туралы болжам жасауды, Білгішбектің хабарын оқуды ұсынады. «Ғаламшарлар қалай қозғалады?» деген тақырыпта зерттеу жұмысын жүргізеді. |
Балалар болжамдарын ұсынады. Əр ғаламшар өз орбитасымен қозғалады деп айтуы мүмкін. Қатысады немесе бақылайды, сұрақтарға |
ҚБ: «Кімдікі дұрыс?» Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды. |
Таяқшаға байланған таспалар |
|
Ғаламшарлардың қозғалысын көрсету үшін 8 оқушыға ұзындығы əртүрлі 8 таспа таратыңыз (дəлізге шығуға болады).
|
жауап береді, көмекші тіректің көмегімен қорытынды тұжырымдайды: – Барлық ғаламшарлар Күнді айнала қозғалады. Əр ғаламшардың өз орбитасы бар. Ғаламшарлардың орбитасы Күннен əртүрлі қашықтықта орналасқан, сондықтан олар соқтығыспайды. |
|
|
Дидактикалық ойын: «Ғаламшарлар, сапқа тұрыңдар!» Барлық оқушылар қатысуы үшін ойынды бірнеше рет ойнатуға болады. Ғаламшарлардың атаулары жазылған карточкаларды таратыңыз. – Біз ғаламшарлар Күнді айналып жүретінін білдік. Олардың əрқайсысының орбита деп аталатын жолы бар. Ғаламшарлардың атаулары мен айналу ретін еске сақтауда санамақ көмектеседі. |
Ғаламшарлардың атаулары жазылған карточкаларды ұстап , рет-ретімен тізіліп, басқа ғаламшарлар арасындағы орнын белгілейді. |
ҚБ: «Жұлдыз ал». Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне көтермелейді. |
Ғаламшарлардың атаулары жазылған карточкалар. |
|
Айдағы жұлдызшы Ғаламшарларды санады: Меркурий – бір, Шолпан – екі, Үш – Жер, төрт – Марс. Бес – Юпитер, алты – Сатурн, Жеті – Уран, сегіз – Нептун. |
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
Күрделілік деңгейі əртүрлі тапсырмаларды ұсынып, Ғылыми күнделіктегі тапсырмалармен қызықтырады: 1. Күн жүйесінің сызбасын тап жəне қорша. |
Талқылайды жəне |
Оқушылардың |
Ғылыми |
(10–10 мин) |
мұғалімнің басшылық |
нақты материалды |
күнделік, |
|
|
етуімен немесе |
білуін жəне |
қарындаштар |
|
|
өздігінен |
|
қалам. |
|
қандай ретпен орналасқан? |
тапсырмаларды орындайды. |
меңгеру деңгейін бағалайды. |
|
Түрлі ақпарат көздерін пайдаланып, анықта:
|
Ғылыми күнделік пен оқулықтағы үй тапсырмасын көреді. |
|
|
|
Сабақты қорытындылау үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді:
|