Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
күнтізбелік жоспар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Узоқ муддатли режа бўлими |
2-БЎЛИМ: КЎНГИЛ МИНТАҚАЛАРИДА |
|||||||||||||||||||||||||
Мактаби |
«Турон» |
|||||||||||||||||||||||||
Ўқитувчи исм-шарифи |
Самиева Надира |
|||||||||||||||||||||||||
Куни |
|
|||||||||||||||||||||||||
Синф |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|||||||||||||||||||||||||
Дарс мавзуси |
8-ДАРС. “СОБИҚ” ҲИКОЯСИ |
|||||||||||||||||||||||||
Таълимий мақсад |
6.2.4.1 бадиий тасвир воситаларидан фойдаланиб, асардаги табиат кўринишини, воқеа ўрнини, қаҳрамон қиёфасини таърифлаш 6.3.4.1 асарда кўтарилган масалаларнинг ижтимоий роли ҳақида танқидий хабар ёзиш |
|||||||||||||||||||||||||
Дарс мақсади |
Матн асосида раис ва механизатор йигит тимсолларининг асл моҳиятини очиб, фикр-мулоҳазаларини билдириш, асарда кўтарилган масала бўйича ёзувчи маҳоратига баҳо бериш |
|||||||||||||||||||||||||
Тил мақсадлари
|
Сатирик ва юмористик кулгу ҳақида тушунчага эга бўлиш Диалог учун ва ёзиш учун фойдали бирикмалар Асосий ғоя, аниқ маълумотлар, ноаниқ маълумотлар, ҳаётий мулоҳаза, тарбиявий хулоса. |
|||||||||||||||||||||||||
Баҳолаш мезонлари
|
- асардаги табиат кўриниши, воқеа ўрнини тасвирлаймиз; - ҳикоя тимсолларининг асл моҳиятини очиб берамиз; - матн устида тадқиқот юритамиз; - юмористик ва сатирик асарларнинг ўхшаш ва фарқли жиҳатларини аниқлаймиз. |
|||||||||||||||||||||||||
Инсоний қадриятларни |
Ҳалол, самимий, тўғрисўз, виждонли бўлишни ўзлаштирадилар. |
|||||||||||||||||||||||||
Фанлараро боғланиш |
Тарих, меҳнат, ўз-ўзини таниш, табиат, ўзбек тили. |
|||||||||||||||||||||||||
АКТ-дан фойдаланиш |
|
|||||||||||||||||||||||||
Ўзлаштирилган билим |
“Собиқ” ҳикоясининг воқеалар занжири ва сюжети билан тўлиқ таниш. |
|||||||||||||||||||||||||
Дарснинг бориши |
||||||||||||||||||||||||||
Дарс босқичлари |
Дарсда режалаштирилган фаолият |
Ресурслар |
||||||||||||||||||||||||
Дарснинг кириш қисми 8 дақиқа |
Дарснинг ташкилий қисми. Синфда психологик шароит ўрнатиш. “Қувноқ смайликлар” усули (АКТда ҳар хил смайликлар кўрсатилади, ўқувчилар уни юз кўринишларида ифодалайди) орқали амалга оширилади. “Кимга тегишли?” усули орқали ўқувчиларни 3 гуруҳга бўлиш: (Қоғоз бўлакларига қуйидаги гаплар ёзилади: 1. –Э, бормисан? Жуда узоқ ётиб олдинг-ку. 1. – Унча-мунча одам қадам босолмайдиган жойларга боряпсан. 1. – Ўзингни тут, катта-кичикнинг олдида шарманда қилма. 1. – Эсинг жойидами? Бу виставкага қўйиладиган суратларнинг рўйхатини.. 2. Хоҳ ишонинг, хоҳ ишонманг, биринчи куниёқ тўққиз тонна пахта терибман. 2. – Тағин киноми? Кеча тамом қилишган эди-ку! 2. – Хизмат ука, ишлари бормиди? 2. Гапни ҳам, аммо-лекин бопладим. 3. – Атайин ўзларини йўқлаб келдим. 3. Суратларингизни ишлашим керак. 3. Виставкага қўйилади. 3. Елкасида бир метрли фанерли сумка). 1-гуруҳ: Раис 2-гуруҳ: Механизатор 3-гуруҳ: Рассом
Ўқувчиларни дарсга жалб этиш ва дарснинг таълимий мақсадлари ва баҳолаш мезонлари билан таништириш. |
Матндан парчалар ёзилган қоғоз бўлаклари
|
||||||||||||||||||||||||
Дарснинг асосий қисми 4 дақиқа 4 дақиқа 5 дақиқа
3 дақиқа 8 дақиқа
|
“Ақлий ҳужум” 1.Ҳикоядаги воқеа қаерда юз берди? Пахтазор тасвирини ўз сўзлари-нгиз билан ифодаланг.
2. Раис қандай одам? Раисга хос хусусиятларни атанг. 3. “...Раиснинг гапини қаранг. Умматалининг машинасида кинога тушасан, ўша томонда пахта яхши очилган, кинода чиройли чиқади, деб туриб олди...” Нега раис Умматалининг машинасида ўша томонда пахта теришни айтди. 4. Бундай ишлар ким учун эди? Бугунги кунда вазият қандай деб ўйлайсиз? 5. Мана шундай воқеаларнинг олдини олиш учун қандай чоралар қўллаш керак деб ўйлайсиз? Якка тартибда ишлаймиз 1-топшириқ. “Кластер” стратегияси орқали раисга хос хусусиятларни ёритинг.
Раис 2-топшириқ. 1. “Т-жадвал” стратегияси орқали механизаторнинг салбий ва ижобий томонларини аниқланг. Жадвални тўлдиринг.
Қолиплаштирувчи баҳолаш “Бошбармоқ усули орқали ”(ўз-ўзини баҳолаш баҳолаш) 2. Юмористик ва сатирик асарлар таърифини таққосланг. (Венн диаграммаси асосида) Юмористик Сатирик
Дескрипторлар: - мустақил ҳолда саволларга жавоб беради, - асар тимсоллари ҳақида ўз кўзқараши бор; - Раисга хос хусусиятларни аниқлай олади; - механизаторнинг салбий ва ижобий томонларини аниқлайди; - юмористик ва сатирик асарларнинг ўхшаш ва фарқли томонларини ажрата олади. Қолиплаштирувчи баҳолаш “Ўт сочиш” усули орқали (ўзаро бир-бирини баҳолаш)
Гуруҳда ишлаймиз 3-топшириқ 1. Ҳикояни ўқиб бўлгач, юзингизда қандай кулгу пайдо бўлди? Ғамлими, қувончлими? Нима учун? 2. Матн устида тадқиқот иши юритинг. Жадвални тўлдиринг.
Дескрипторлар: - матннинг ғоясини топади; - аниқ ва ноаниқ маълумотларни; - асардан ҳаётий мулоҳаза чиқаради; - тарбиявий хулоса чиқара олади; - фикрини расм билан тасвирлай олади. Қолиплаштирувчи баҳолаш “Смайлик ” усули орқали (гуруҳлар-аро бир-бирини баҳолаш) Ўқитувчи баҳоси |
дарслик, иш дафтарлари
дескрипторлар ёзилган А4 форматли қоғозлар
|
||||||||||||||||||||||||
Дарс якуни 8 дақиқа |
ҚАЙТА БОҒЛАНИШ: «Нимани...?» усули орқали олинади. Ўқувчилар қуйидаги саволларга жавоб ёзадилар: 1. Нимани кўрдинг? 2. Нимани эшитдинг? 3.Нимани ҳис қилдинг? Ёки қуйидагича тайёр варақалар тарқатилади
Уйга вазифа: 1. Асар қаҳрамонларидан бири ҳақида танқидий мақола ёзиш. |
|
||||||||||||||||||||||||
Саралаш/табақалаштириш – “Ассоциация” стратегияси орқали раисга хос хусусиятларни ёритинг. Иқтидорли ўқувчиларга қандай вазифалар топши-ришни режалаштирасиз? Юмористик ва сатирик асарлар таърифини таққосланг. (Венн диаграммаси асосида) |
Баҳолаш – ўқувчиларнинг материални ўзлаштириш даражасини қандай текширишни режалаштирасиз? Қолиплаштирувчи баҳолаш “Бошбармоқ усули орқали ”(ўз-ўзини баҳолаш баҳолаш) Қолиплаштирувчи баҳолаш “Ўт сочиш” усули орқали (ўзаро бир-бирини баҳолаш) Қолиплаштирувчи баҳолаш “Смайлик ” усули орқали (гуруҳлар-аро бир-бирини баҳолаш) Ўқитувчи баҳоси |
Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш Дарс жараёнида, ҳаёт хавфсизлиги қоидаларига амал қилиш |
||||||||||||||||||||||||
Дарс бўйича рефлексия Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми? ______________________________________________________________________________________ Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими? Эриша олмасалар, нима учун? ______________________________________________________________________________________ Дарсда табақалаштириш/ саралаш тўғри олиб борилдими? ______________________________________________________________________________________ Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими? _____________________________________________________________________________________ Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун? ____________________________________________________________________________________
|
Текширди: