Қарағанды облысы Шахтинск
қаласы
Ә.Бөкейханов атындағы мектеп-
лицейдің
математика және
информатика пәндерінің
мұғалімі
Мухаметжанова Нургул
Мейрамовна
Сабақтың
тақырыбы: «Квадрат теңдеулерді
шешу»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: «Квадрат теңдеулерді
шешу» тақырыбы бойынша алған
теориялық білімдерін жинақтап,
формулаларды есептер
шығаруда пайдалана білу
дағдыларын жетілдіру. Материалды
меңгеру дәрежесін
тексеру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, есте
сақтау, танымдық қабілеттерін,
өз беттерімен жұмыстануды,
логикалық сауаттылығын
дамыту. Оқушылардың
шығармашылықпен жұмыс істеуіне
ықпал ету, белсенділіктерін
арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды алдарына
қойған мақсаттарына жетуге,
жауапкершілікке, ұжымдық
жұмысқа, өзара көмек көрсетуге,
адамгершілікке, патриоттыққа,
толерантылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: ойын-сабағы
Сабақтың
әдістері: топпен жұмыс жасау, деңгейлеп
оқыту, проблемалық,
іздену
әдістері
Сабақтың
көрнекіліктері: интерактивті тақта, тірек
белгілері, деңгейлік
тапсырмалар, тестік тапсырмалар,
бағалау
парағы
Педагогикалық технология
түрі: «Оқу мен жазу арқылы сын
тұрғысынан
ойлау стратегиялары», «Саралап
оқыту»,
Ш.А.Амонашвили
технологиясы.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Қайырлы күн, достар! Мен сендермен бірге сабақ
өткізуге қуаныштымын. Бүгін сабақтың тақырыбын білу үшін үй
тапсырмасын тексерейік. Үйге мен сендерге анаграмма бергенмін.
Соның жауабын айтайық.
Анаграмма:
1. ТАНИИМСДКИРН
(ДИСКРИМИНАНТ)
2. ЕДҢУЕТ
(ТЕҢДЕУ)
3. ФЭКОЦИНЕТИФ
(КОЭФФИЦИЕНТ)
4. ҮРБТІ
(ТҮБІР)
Осы сөздер қандай тақырыппен
байланысты «Квадрат теңдеулерді шешу»
Сонымен, біз бүгін квадрат теңдеулер тақырыбына
толық шолу жасап, алған білімізді бекітеміз.
Тақырып: Квадрат теңдеулерді
шешу.
Эпиграф:
Бар
ізгілік тек білімнен алынар,
Білімменен аспанға жол
салынар.
Жүсіп
Баласағұни
Сергіту
сәті. Сұрақтарға жауап береміз.
Парақтарында «иә» - «^» , «жоқ» - «_»
белгілейміз:
1. Қандай теңдеуді квадраттық
теңдеу деп атаймыз?
2. Толымсыз квадраттық
теңдеулер дегеніміз не?
3. Келтірілген квадраттық
теңдеу дегеніміз не?
4. Теңдеудің түбірі дегеніміз
не?
5. Квадраттық теңдеу
түбірлерінің дискриминантын қалай табамыз?
6. Квадраттық теңдеудің
түбірлерінің санын қалай анықтаймыз?
7. Келтірілген квадраттық
теңдеудің түбірінің формуласын қалай табамыз?
Міне біздің суретіміз график болып
шықты:
Т В К А О М,Ұ
А
1 2 3 4 5 6 7
Бұл бүгінгі сабақтың маршруты, графиктің
төбелеріне жетуіміз керек.
Ойын барысында жазылған
бірінші әріп жазылған соңы толық ашу керек.
1.Төбе
«Тәуелсіздік». Төбесіндегі сөзді табу үшін,
коэффициенттерден біздің мемлекетіміздің алғашқы күнің
құрастыру.
х2+6х+2=0,
a=1 b=6 c=2
х2+9x+1=0,
a=1 b=9 c=1
(Тәуелсіздік
туралы кішкене мағлұмат
беру).
2. Төбе
«Валюта».
А) Қырғызстан Республикасының валютасы?
(сом)
Б) Украина халық валютасы? (гривны)
В) 500 $ -
? теңге? ()
Біздің төбеміз қалай аталады? Қазақстан валютасы
туралы не білеміз?
(Валюта туралы кішкене мағлұмат
беру).
3. Төбе
«Конституция».
Кроссворд «Конституция» шешу.
(Конституция туралы кішкене мағлұмат
беру).
4. Төбе
«Астана». Есептер шешу. Оренбург,
Кзыл-Орда, Алма
–Аты, Астана. Бұл
қалаларды не біріктіреді.
4х2-3х-1=0 (Оренбург)
3х2+12х=0 (Кзыл-Орда)
12х2=0 (Алма –Аты)
(х+2)2+(х-3)2=13 (Астана)
(Астана туралы кішкене мағлұмат
беру).
5. Төбе
«ОБСЕ». Мына теңдеуді қарастырамыз, түбірін
анықтаймыз:
2х2-5х+3=0
2-5+3=0
Түбірлері:
х1=1,
х2=1,5
5х2-8х+3=0
5-8+3=0
Түбірлері:
х1=1,
х2=0,6
ах2+bх+с а+b+с=0
онда: х1=1,
х2=с/а
х2-2х-3=0
1+2-3=0
Түбірлері:
х1=-1,
х2=3
х2+3х+2=0
1-3+2=0
Түбірлері:
х1=-1,
х2=-2
ах2-bх+с а-b+с=0
онда: х1=-1,
х2=-с
немесе
ах2+bх+с=0
онда: х1=-1,
х2=-с/а
(ОБСЕ туралы кішкене мағлұмат
беру).
6. Төбе
«МАБ», «ҰБТ». Тест бойынша білімді тексеру қай
уақытта болады?
1.
12х2+3х=0
a) 0 және -1/4 b) 0 және 1/4 c) 3 және 4 d) -3 және -4 e) 3 және -4
2.
7х2-9х+2=0
a) 2/7 және 1 b) 1 және 1/4 c)
1 және -2/7 d) -1 және -2/7 e) -1 және 2/7
3.
(х+4)2=4х2+5
a) -1 және 11/3 b) -1 және -11
c) 11/3 және -2 d) 3 және -2 e) -11 және 1
4.
a) -3 және 2 b) 2 c) -3 d)
шешімі жоқ e) -2 және 3
5.
2х(5х-7)=2х2-5
a) 1/2 және 5/4 b) -1/2 және
-5/4 c) -1/2 және 5/4 d) 1/2 және -5/4 e) түбірі
жоқ
7. Төбе
«Азиада». Танграмды
шешу.
(Азиада туралы кішкене мағлұмат
беру).
Қорытынды: Сонымен, біз квадрат
теңдеулерді қайталадық.
Кестенің бос орнын толықтырайық.
ах2+bх+с=0,
a>0
с=0,
b=0 b=0
Бағалау.
Бағалау
парағындағы тапсырмаларын алған бағаларының орташа бағасы
қойылады.
Бағалау парағының үлгісі:
Оқушының аты жөні
|
Үй тапсырмасы
|
Сергіту сәті
|
Тәуелсіздік
|
Валюта
|
Конституция
|
Астана
|
ОБСЕ
|
МАБ,ҰБТ
|
Танграм
|
Қорытынды
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|