Сабақты зерттеу (Lesson Study ) тақырыбы: «Сыни тұрғыдан ойлану арқылы пәнге деген қызығушылығын қалай арттыруға болады?» Қолданатын тәсіл : «Кубизм» Пән: Қазақстан тарихы
Пән мұғалімі: Шайгожанова Салтанат Калибековна педагог - модератор
Сабақтың тақырыбы: Моңғол шапқыншылығы. Зерттеу сұрағы : Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары:
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шайгожанова Салтанат Калибековна |
|||||
|
Күні: |
12.01.24ж |
|||||
|
Сынып: 6 «ж» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; 6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Деректерге сүйене отырып, Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттайды; Шыңғыс ханның жаулап алған қалаларын картадан көрсетіп, түсіндіреді; Тұлға реттінде өзін -өзін бағалау арқылы қалыптасады; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 мин Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Оқушылармен амандасып топқа бөлемін. Оқушыларды «Жеміс ағашы» әдісі арқылы 4 топқа бөлемін. 1-ші топ «Отырар» 2- ші топ «Сығанақ» 3-ші топ «Ашынас» 4- ші топ «Баласағұн» Топ басшыларын АВС деңгейіндегі оқушыларды тағайындаймын. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (сергіту сәті) «Транспортир» тарату және түсіндіру; Өткен тақырыпты пысықтау. Дұрыс /Бұрыс әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. Жаңа тақырыпқа өту үшін « Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы болжам жасалады.
Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде суреттерді ұсынамын. Суреттерден нені көріп тұрсыңдар? Суретте не бейнеленген? Осы төрт түрлі суреттердің өзара байланысы қандай? Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбымен таныстырамын. Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, оқу мақсатымен таныстырамын. Тарихи концепт: себеп салдар |
Сергіту сәті бойынша әр топ басшылары бір - біріне сәттілік тілектерін тілейді. Дұрыс/ Бұрыс анимациалық ойын әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Өзін -өзі бағалайды. «транспортир» әдісі.
Бағалау критерий: Әр бір дұрыс жауапқа 1балл |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI (32.55 мин) Презентация |
||
|
Жаңа білім 23 мин |
Жаңа тақырыпты түсіну үшін Оқушылармен бейнероликті тамашалаймыз. Картадан Шыңғысханның жаулап алған қалаларын көрсетіп түсіндіремін. Тапсырма 1. «Кубизм» тәсілі арқылы топтық жұмыс. 1-ші топ. «Тұлғаны таныт» әдісі арқылы Шыңғысхан мен Қайырханды сипаттайды. 2- ші топ. «Сандар сөйлейді» әдісі . 3 – ші топ . «Неліктен Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмады?» тақырыбында тарихи диктант. 4- ші топ. «Карта сөйлейді» әдісі арқылы Шыңғысханның жаулап алған қалаларын көрсетіп түсіндіреді.
|
Бейнеролик мазмұнына және картаға сүйене отырып, Шыңғыс ханның жаулап алған қалаларын анықтайды. Әр топ кубизм әдісі арқылы анықталған тапсырмаларын деректерге сүйене отыра берілген уақыт талаптырына сай орындайды және постерді топ болып қорғайды. |
Дескриптор: Тұлғалардың кім екенін анықтап, және оның атқарған қызметіне сипаттама береді; Дескриптор: Берілген сандарды тиісті орындарына қояды; оқиғамен байланысын түсіндіреді; Дескриптор: Ақпараттарға сүйене отырып,тиісті сөздермен толықтырады, оқиғаға сипаттама береді; Дескриптор: Картадан Шыңғысханның жаулап алған қалаларын көрсетіп, түсіндіреді. 6 балл ҚБ «3 шапалақ» |
Тақырыптық мәтіндер
Тақырыптық суреттер
|
||
|
Бекіту 5 мин |
«Кубизм» тәсілі арқылы сұрақ жауап алынады. Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. 26-27 тақырып оқу, мазмұндау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Дескриптор: Дұрыс жауапқа 2 балл |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс 5 мин |
Оқушы үні: «микрафон» әдісі . Осы сабақта саған бәрінен де не ұнады? Не үйрендің? Бұған дейін істей алмаған не істей аласың? Нені жақсырақ істей аласың? Қаншалықты жақсы істей аласың? Мұғалімнің қандай сөзінен кейін сен мәселені түсіндің? Сабақтың қай жерінде сен өзіңнің (қарастырылып жатқан тақырыпты, орындалып жатқан жаттығуды, әрекетті) түсінгеніңді түсіндің? Қандай мәселе саған қиын немесе күрделі болып көрінді? Бірнәрсені жақсы істегеніңді қалай білесің?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Lesson Study сабағының жоспары 6 сынып
Lesson Study сабағының жоспары 6 сынып
Сабақты зерттеу (Lesson Study ) тақырыбы: «Сыни тұрғыдан ойлану арқылы пәнге деген қызығушылығын қалай арттыруға болады?» Қолданатын тәсіл : «Кубизм» Пән: Қазақстан тарихы
Пән мұғалімі: Шайгожанова Салтанат Калибековна педагог - модератор
Сабақтың тақырыбы: Моңғол шапқыншылығы. Зерттеу сұрағы : Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады?
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары:
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шайгожанова Салтанат Калибековна |
|||||
|
Күні: |
12.01.24ж |
|||||
|
Сынып: 6 «ж» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру; 6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Деректерге сүйене отырып, Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттайды; Шыңғыс ханның жаулап алған қалаларын картадан көрсетіп, түсіндіреді; Тұлға реттінде өзін -өзін бағалау арқылы қалыптасады; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 мин Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Оқушылармен амандасып топқа бөлемін. Оқушыларды «Жеміс ағашы» әдісі арқылы 4 топқа бөлемін. 1-ші топ «Отырар» 2- ші топ «Сығанақ» 3-ші топ «Ашынас» 4- ші топ «Баласағұн» Топ басшыларын АВС деңгейіндегі оқушыларды тағайындаймын. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (сергіту сәті) «Транспортир» тарату және түсіндіру; Өткен тақырыпты пысықтау. Дұрыс /Бұрыс әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. Жаңа тақырыпқа өту үшін « Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы болжам жасалады.
Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде суреттерді ұсынамын. Суреттерден нені көріп тұрсыңдар? Суретте не бейнеленген? Осы төрт түрлі суреттердің өзара байланысы қандай? Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбымен таныстырамын. Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, оқу мақсатымен таныстырамын. Тарихи концепт: себеп салдар |
Сергіту сәті бойынша әр топ басшылары бір - біріне сәттілік тілектерін тілейді. Дұрыс/ Бұрыс анимациалық ойын әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Өзін -өзі бағалайды. «транспортир» әдісі.
Бағалау критерий: Әр бір дұрыс жауапқа 1балл |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI (32.55 мин) Презентация |
||
|
Жаңа білім 23 мин |
Жаңа тақырыпты түсіну үшін Оқушылармен бейнероликті тамашалаймыз. Картадан Шыңғысханның жаулап алған қалаларын көрсетіп түсіндіремін. Тапсырма 1. «Кубизм» тәсілі арқылы топтық жұмыс. 1-ші топ. «Тұлғаны таныт» әдісі арқылы Шыңғысхан мен Қайырханды сипаттайды. 2- ші топ. «Сандар сөйлейді» әдісі . 3 – ші топ . «Неліктен Шыңғыс хан әскері Отырарды 6 ай бойы ала алмады?» тақырыбында тарихи диктант. 4- ші топ. «Карта сөйлейді» әдісі арқылы Шыңғысханның жаулап алған қалаларын көрсетіп түсіндіреді.
|
Бейнеролик мазмұнына және картаға сүйене отырып, Шыңғыс ханның жаулап алған қалаларын анықтайды. Әр топ кубизм әдісі арқылы анықталған тапсырмаларын деректерге сүйене отыра берілген уақыт талаптырына сай орындайды және постерді топ болып қорғайды. |
Дескриптор: Тұлғалардың кім екенін анықтап, және оның атқарған қызметіне сипаттама береді; Дескриптор: Берілген сандарды тиісті орындарына қояды; оқиғамен байланысын түсіндіреді; Дескриптор: Ақпараттарға сүйене отырып,тиісті сөздермен толықтырады, оқиғаға сипаттама береді; Дескриптор: Картадан Шыңғысханның жаулап алған қалаларын көрсетіп, түсіндіреді. 6 балл ҚБ «3 шапалақ» |
Тақырыптық мәтіндер
Тақырыптық суреттер
|
||
|
Бекіту 5 мин |
«Кубизм» тәсілі арқылы сұрақ жауап алынады. Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. 26-27 тақырып оқу, мазмұндау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Дескриптор: Дұрыс жауапқа 2 балл |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс 5 мин |
Оқушы үні: «микрафон» әдісі . Осы сабақта саған бәрінен де не ұнады? Не үйрендің? Бұған дейін істей алмаған не істей аласың? Нені жақсырақ істей аласың? Қаншалықты жақсы істей аласың? Мұғалімнің қандай сөзінен кейін сен мәселені түсіндің? Сабақтың қай жерінде сен өзіңнің (қарастырылып жатқан тақырыпты, орындалып жатқан жаттығуды, әрекетті) түсінгеніңді түсіндің? Қандай мәселе саған қиын немесе күрделі болып көрінді? Бірнәрсені жақсы істегеніңді қалай білесің?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||
шағым қалдыра аласыз


















