"Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы" 7 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы" 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал география пәні мұғалімдеріне керек. Бағытымен танысып, өз жоспарына қажет жерін пайдалануына болады.
Материалдың қысқаша нұсқасы


7.2A бөлім. Литосфера


Сабақ тақырыбы:

Атырау қаласы.

Мектеп: №19 Қ.Сатпаев атындағы мектеп-гимназиясы

Литосфераның құрылысы мен заттық құрамы

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні: Жумагалиева Анар Женисровна

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың оқу мақсаты:

        1. Литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды.

Сабақтың мақсаты

-Литосфера және оның құрылымын түсінеді.

-Литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтайды

-Суреттер мен сызбалар арқылы мұхиттық және материктік жер қыртысының айырмашылықтарын ажыратады.

Бағалау критерийлері

Литосфераның құрылысы мен заттық құрамын сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Литосфераның құрылысы мен заттық құрамын анықтау үшін топпен жұмыс істейді (айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары) дамытады.

Пән бойынша сөздер мен терминдер:

Литосфера,ядро, мантия, магмалық, шөгінді, метаморфтық қима (профиль), материктік, мұхиттық, жер қыртысы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер (айтылым және жазылым дағдылары)

Жер қыртысын сипаттаңыз.

Материктік жер қыртысы неден тұрады?

Мұхиттық жер қыртысы неден тұрады?

Мантия дегеніміз.............?

Ядроның құрамы...........?

Құндылықтарға баулу

Барлығына тең құқықтар мен мүмкіндіктер туғызу, үздіксіз білім алу.

Оқушының бойына құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу құндылықтарын дарыту

Пәнаралық байланыстар

АКТ арқылы графикалық әдістерді пайдалану

Алдыңғы білім


Оқушылар «литосфера», «мұхиттық және материктік жер қыртысы», «геохронологиялық кесте» түсініктерн біледі.

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Деректер

Сабақтың басы

2мин

Психологиялық ахуал тудыру:

-Амандасу арқылы бір-біріне сәттілік тілеу.

-Тау жыныстары бойынша суреттер арқылы 3 топқа бөліну


Сабақтың ортасы

5мин







5 мин

















2мин






4мин







14мин









5мин







Ой шақыру.

Жаңа сабақты оқушыларға бастау үшін бейнеролик көрсету. Бейнероликті көріп болған соң бұл арқылы не ойлайтындығы сұралады:

  • Сіз бейнеролик арқылы не байқадыңыз?

  • Жердің құрылымы қандай қабаттардан тұрады?

Тапсырма. Жеке жұмыс. Қалыптастырушы жұмыс

1- тапсырма: Тірек-сызба арқылы

«Жер қыртысының құрылысын» толтырыңыз.


Shape2

Дескриптор:

Оқушылар жер қыртысының екі түрін ажыратып, жіктеп, тірек сызбаға жазу керек. (Материктік: шөгінді, гранит, базальт; Мұхиттық: шөгінді, базальт)

Бағалау: Оқушылар жұппен парақтарын ауыстырып, бірін бірі, «+»және «-» таңбаларын көрсету арқылы бағалайды.


Картамен жұмыс:

Оқушылар жер шарының физикалық картасын пайдалана отырып, жер бетінде таралған ірі таулар мен жазықтарды картадан тауып көрсетіңдер.


Келесі тапсырманы орындау үшін оқушылардың назарын бейнематериалға аудару. Сұрақ:

  • Материктер мен мұхиттық жер қыртысы арасындағы қандай ерекшеліктер бар?


Топтық жұмыс.ҚБ


2- тапсырма.

1 топ. «Материктік жер қыртысы» және «Мұхиттық жер қыртысы» ерекшеліктерін анықтаңдар.

2 топ. Жердің ішкі құрылысын анықтап, сипаттама беріңдер

3 топ. Мәтінді пайдаланып тау жыныстарын жіктеңдер

Бағалау.

Жұптық жұмыс.ҚБ


3- тапсырма. Венн диаграммасы арқылы мұхиттық және материктік жер қыртысының айырмашылығын анықтаңыз.

Мұхиттық жер Ұқсастықтары Материктік жер

қыртысы қыртысы


Бағалау: Оқушылар бірін бірі «Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалайды.


«Жердің құрылымы»

бейнеролик







Презентация


















7 сынып Атлас







«Материктік жер қыртысы» және «Мұхиттық жер қыртысы

Презентация

Флипчарт, маркер





Презентация





Соңы

3мин


Кері байланыс. БББ

Рефлексия. Оқушыларға стикер таратылады. Стикерге бүгінгі сабақта шеңбердің ішіне түсінгенін, жартылай түсінгенін немесе түсінбегені туралы және сабақтан алған әсерін жазады.

Стикер


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.11.2020
1215
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі