Материалдар / М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасындағы маңызды эпизод.

М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасындағы маңызды эпизод.

Материал туралы қысқаша түсінік
М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасындағы маңызды эпизод тақырыбы бойынша қмж үлгісі.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Ақпан 2024
262
3 рет жүктелген
225 ₸ 250 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар №13

Бөлім:

3-бөлім: Махаббат және абырой.

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

20/02.24ж

Сыныбы: 8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

М. Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» поэмасындағы маңызды эпизод.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты


8.1.1.1-әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау.

8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

Сабақтың мақсаты:

әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау.

әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

Сабақтың барысы:

Сабақ к/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2.Топқа бөлу. (Түстер арқылы)

Топбасшысын сайлау.Бағалау картасын беру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Маңызды эпизодтардан үзінді жаттау.

Қ/Б Шапалақ.

Оқушыларды сөйлету арқылы тақырыпқа шығу.






Үзінді жатқа айтады.



Дескриптор: Жалпы –3 балл

-Үзінді жатқа оқиды.

3балл.



Оқулық,

жұмыс дәптер

лері.



Сабақтың ортасы

26 мин.

1-тапсырма 8мин

ЖЖ. «Бургер» әдісі бойынша

«Ақиқат.Жалған.» ойыны.

1.Жылқышы қарт аққумен ұшықтауға кеңес береді.

2.Баланың әкесінің аққуды атуға дәті бармайды.

3.Ана айдын көлдегі ғажайыпға тамсанып отырады.

4.Өзі атқан аққумен баласын ұшықтап, емдейді.

5.Аққуды атуға болады.

6.Аққу ақ мүсіндей әдемі.

7.Поэманың авторы Мұқағали.

8.Поэмада бала ауырады.

9.Ана қайғырады.

10.Тәуіп шал аққумен ұшықта дейді.

11.Аққу адамға бола туылған.

12.Аққуды баланың әкесі қасиетке теңеді.

13.Әйел өте адуынды ретінде бейнеленді.

14.Аққу аппақ,айдын аппақ,нұр да аппақ.

15.Аққу-сұлулықтың символы..ексеру

Қ/Б Мадақтау

2-тапсырма. Жұптық жұмыс. 8мин

«Бес жолдық өлең»

Ана. Әке. Бала.

Берілген сөздерге поэманың идеясын ұлттық мүдде тұрғысынан ашатын сөздерді пайдаланып жұбыңызбен бірге өлең құрастырыңыздар.

1.Зат есім

2.Сын есім

3.Етістік

4.Бір сөйлем.

5.Синоним сөз.

Қ/Б Бас бармақ


3-тапсырма 10мин

Топтық жұмыс.

Мәтінмен жұмыс.

1-топқа «Жетімкөлден шошыған аққулар» эпилогты анықтап,сипаттау.


2-топқа «Аққу-киелі құс» Поэма эпизодтарынан үзінділер ала отырып,берілген тақырыптың идеясын ашу.


3-топқа Поэманың сюжеттік желілерін сәйкестендір.

-Оқиғаның басталуы Ананың жалғызынан

айрылуы

-Оқиғаның дамуы «Жетімкөлдің» ғажайып, көркем

табиғаты.Аққулардың көліне оралуы

-Оқиғаның шиеленісуі Ана әрекетінің салдарын

түсіндірген қарт.

-Оқиғаның шарықтау шегі Ауру баласын күзеткен әке мен

ананың шарасыздығы.

-Оқиғаның шешімі Көлдің шырқын бұзған ана.

Қ/Б Шапалақ.













Сұраққа жауап береді.





































Берілген сөздерге поэманың идеясын ұлттық мүдде тұрғысынан ашатын сөздерді пайдаланып жұбымен бірге өлең құрастырады.









Дескриптор: Жалпы 2 балл

Сұраққа жауап береді-2балл

























Дескриптор: Жалпы –2 балл

-Берілген сөздерге түсінеді.

-Өлең құрастырады.













Дескриптор: Жалпы –3 балл

-Эпилогты анықтайды,сипаттайды.

-Поэма эпизодтарынан үзінділер ала отырып,берілген тақырыптың идеясын ашады.





«Бургер»

суреттері




























«Бес жолдық өлең»

Кестесі












Суреттер

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.



Егер сабақ ұнаса алдарында таратылған аққуды өз көзқарасын білдіріп көлге орналастырады. «Аққулы көл» жасалады.




Оқушылар аққуды орналастыру барысында

өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім

1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалайды.













Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!