Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
М Шаханов Нарынқұм зауалы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҰМЖ тарауы: Ұрпақ тәрбиесі |
№ 9 мектеп-гимназиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 19.04.18. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сапарбекова Б.М. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
М.Шаханов «Нарынқұм зауалы» балладасы (талдау сабағы) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.Т/Ж1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін және шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау (7.А/И3) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: «Нарынқұм зауалы» поэмасы сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Сұраққа жауап береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығарманың жанры мен құрылысына талдау жасап, негізгі идеясын анықтай алады Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Жинақталған ақпараттар негізінде өз көзқарасын білдіріп, оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дескриптор |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: - Сұрақтар құрастыру, жоспар бойынша мазмұнын айту, талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Поэма, залал, үкім, пенделік, шомбал, ,нала |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:–Иә,сөйле,–деді әкесі,–Қандай ерлік көрсеттің, Баласы айтты: – Топ бастадық төрт адам. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Әке үкімі тым қатал емес пе? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Не себепті ақын Махамбет туралы мұндай поэма жазды деп ойлайсыз? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ишара:-- |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Өз елінің өткен тарихына құрмет көрсету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, флипчарт, маркер, түрлі-түсті стикерлер, суреттер, бояу құралдары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,сахналық ойын, семантикалық карта, топтастыру, зымыран сұрақтар,сәйкестендіру, «дұрыс, бұрыс» «ия,жоқ» СТО, АКТ, ОҮБ, ОБ, талантты және дарынды балаларды оқыту, оқытуды басқару және көшбасшылық, диалогтік оқыту.топтық жұмыс. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі, тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Баллада, диалог, монолог, М. Шаханов туралы деректер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин |
Топқа бөлу: «Ақылдың алты қалпағы» бойынша топқа бөлу Психологиялық ахуал Шеңберге тұрып,бір-бірінің қолдарын қысады,жылы сөздер айтады, сәттілік тілейді. -Күндерің сәтті болсын! -Бағаларың тек бестік болсын! -Тек қана алға! Бейнебаян көрсету Күй тыңдату (күйдің аты мен авторын атау) Махамбеттің «Жұмыр – Қылыш» күйін тыңдау, бұл күйдің кімнің туындысы екенін сұрау.Содан кейін осы күйдің ақынның қуғынға ұшырап, ел көзінен жырақ жүрген кезінде туғанын, бірде ақын келіп отырған ауылға Баймағамбет сұлтанның тыңшылары келіп қалып, сондай тығыз-таяң қиын шақта ағайынды Жұмыр, Қылыш деген жігіттер Махамбетті үйіне жасырып, аман алып қалғанын, жігіттердің осы қамқорлығына риза болған ақынның оларға арнап, осы күйін шығарғанын әңгімелеп береді. |
Психологиялық дайындық кезеңінде оқушылар тақтаға шығып, « Шеңбер бойынша » тіілек айтады . Күй тыңдау арқылы жаңа сабақ тақырыбын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 мин. Білу Түсіну Қолдану 5-минут Талдау 6 мин Жинақтау 6-минут Бағалау 5-минут |
1-тапсырма «Сұрақтар лақтыру» Әр топ өздері сұрақтар дайындап, келесі топ жауап береді. 1.Зымыран сұрақтар 2. «Ия,жоқ» 3. «Дұрыс, бұрыс» 2-тапсырма «Нарынқұм зауалы» өлеңі әр жанрда қолдану 1.Өлеңді ұлттық нақышта терме әуенімен айту 2. Өлеңді рэп әуенімен айту 3. Өлеңді эстрада жанрында айту 3-тапсырма Семантикалық картамен жұмыс 1- топқа: Әңгіменің композициялық құрылымын талдау.
2-топқа:«Қазына іздеу» картасы Өлеңнен көрекемдегіш құралдарды табады (символ, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ)
3-топқа: Концептуалдық кесте Кітаппен жұмыс. Оқушыларға кейіпкерлердің іс- әрекетіне баға беру үшін кітаппен жұмыс жасату.Баллада кейіпкерлеріне мінездеме беріңдер.
4- тапсырма Рөлдік ойын. «Сахналық қойылым» 1-топ « Әке үкімі » 2-топ «Махамбеттің соңғы сөзі» 3-топ « Әке үкімі »
5- тапсырма
Шығармашылық
жұмыстар 3.Ақынмен сырласу ( өлең жазу )
Проблемалық сұрақтар: Пікірталас Талқылауға арналған сұрақтар:
|
Өткенді еске түсіреді, сұрақтарға жауап береді Ойлау белсенділігін артады
Әр топтағы оқушылар «Нарынқұм зауалы» өлеңінен үзінді «Махамбеттің соңғы сөзі» бөлімін жатқа айтады.
Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін
Көрекемдегіш құралдарды табады
Әр кейіпкерге мінездеме жазады, өзіндік пікірі қалыптасады.
Оқушылардың мәнерлеп оқу шеберлігі мен өнерге деген қызығушылық қабілеттері дамиды
Пікірлеседі Ақын бізге қандай ой айтқысы келді? Сұрағына жауап іздейді
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут
|
Блоб ағашы бойынша бағалау |
Топ басшылары өз тобының мүшелерін бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Қосымша деректер ( зерттеу жұмыстары) |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия «Бес саусақ» әдісі |
Бас бармақ Сіз үшін сабақ ұнады ма? Балан үйрек Сабақтан сіз қаншалықты әсер алдыңыз? Ортан терек Сабақ сізге жаңа серпін бере алды ма? Шылдыр шүмек Сабақтағы әдістер, тапсырмалар тиімді деп ойлайсыз ба? Кішкене бөбек Бізге тілек
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша мәлімет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-6 тапсырмаларда, «Сұрақтар тізбегі» жіңішке сұрақтан жуан сұраққа ауысу т.б,
|
Өзін- өзі бағалау
|
Өз елінің өткен тарихына құрмет көрсету арқылы ұрпақ тәрбиесіне баса назар аударылды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды, қолжетімді болды
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді
Жоғары деңгейде өтті
Берілген тапсырмалар сәйкес болып жоспарланған саралау жүзеге асты
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланылды
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалғандықтан өзгеріс енгізудің қажеті жоқ деп ойлаймын |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. |