Материалдар / Майдан және тыл
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Майдан және тыл

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Наурыз 2023
670
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

Мектебі:


Күні: 31.03.2023

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 7

Сабақ тақырыбы: Майдан және тыл Оқшау сөздер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

7.2.5.1 мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру;

7.4.4.5 оқшау сөздердің қызметін түсіну, ажырата білу




Сабақ мақсаттары:

1.Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады;

2.Оқшау сөздердің қызметін түсініп, ажырата біледі.


Бағалау критерийлері:



1. Мәтін бойынша проблеманы анықтайды

2.Проблемалық сұрақтар құрастырады

3.Оқшау сөздердің қызметін түсінеді;

4. Оқшау сөздердің түрлерін ажырата біледі.


Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басы.


Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал орнату.

Мақсаты: сыныпта қолайлы орта қалыптастыру




Үй тапсырмасы: «Айналмалы бекет» әдісі

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Оқушы


ұпайы


Оқшау сөздердің қызметін түсініп, ажырата біледі.




Оқшау сөздердің қызметін түсінеді.

1



Оқшау сөздердің түрлерін ажырата біледі.



1





Мысалдар келтіреді.



1



  1. 1.Қазақ тілінде оқшау сөздер нешеге

  2. бөлінеді?

  3. Оқшау сөздер кездескенде, сөйлемде қойылатын тыныс белгісі қойылады?

  4. Қаратпа сөз дегеніміз не?

  5. Тыңда, дала, Жамбылды!

  6. Шіркін, ақын болсаң осындай бол.

  7. Әрине, оның айтқаны дұрыс.

  8. Ұялма, қалқам, бір сайра, біз де алалық үлгіні.

  9. Қарағым-ай, тұршы тезірек.

  10. Одағай сөздердің түрлерін ата.Мысал келтір.

  11. Ой, байғұс, бала-ай!

  12. Ойбай, Жақа, ол Жоламанның дүмпуі ғой.

  13. Шынында да, халіміз онша мәз емес.

  14. Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат.

  15. Толғаулы тоқсан қызыл тіл, сайраймын десең, өзің біл.

Миға шабуыл: интербелсенді тақтадан соғыс көріністерінен шағын видео тамашаланады. Сол видео туралы топтарының тақырыбын қатыстырып өз ойларын екі- үш сөйлеммен жеткізеді.

Дескриптор:

  • өз ойларын жеткізеді. 1 балл

  • Тақырыпты ұтымды пайдаланады 1 балл

Сұрақтарға жауап бер

1.Ұлы Отан соғысы қай жылдары болды?

2.Ұлы Отан соғысы туралы не білесіңдер?

3.Неліктен бұл соғыс «Ұлы Отан соғысы» деп аталды?

4.Сенің ата-әжең немесе туысқандарың Ұлы Отан соғысына қатысқан ба?

5.Ұлы Отан соғысының алғашқы күндері қалай болды?

Оқу мақсатымен оқушыларды таныстыру


Оқушылардың назарын сабаққа аударады.

Оқушылар «Бір шаңырақтың астында» әдісі бойынша шеңбер құрып, есімдерінің басқы әріптеріне байланыстырып,1 сөзден айтады, бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Мысалы: Бағлан- байсалды

















Үй жұмысына жауап береді.











ҚБ«Жарайсың» «Бәрекелді» сөздері арқылы мадақтау.



7-сынып

Қазақ тілі оқулығы


Сабақтың ортасы.

Жаңа сабақ:


1-тапсырма «Сұрақтар жаңбыры» әдісі

Мәтінді оқыңдар

Негізгі ойды анықта

Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыр

Сұрақтарға жауап беріңдер



Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Оқушы


ұпайы

Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады.

1. Мәтін бойынша проблеманы анықтайды




1


2.Проблемалық сұрақтар құрастырады



1


3.Сұрақтарға жауап береді.

2



ЕБББ тапсырмасы:

Отан,ерлік,туған жер,батыр,соғыс туралы мақал-мәтелдер айтады.

Сергіту сәті «Поззия әлемі» өлең оқу(Әбу Сәрсенбаев) «Сен құрметте оны, қарағым»

2-тапсырма. «РАФТ» әдісі

Ұлы Отан соғысы ардагерлеріне алғыс айтып хат жазыңдар.

«Ұрпақтар атынан алғыс» тақырыбына шағын хат жазу. Хаттың ішінде оқшау сөздерді пайдаланып, оқшау сөздердің түрлерін ажырату қажет.

Функционалды сауаттылық

Негізгі ақпаратты қазіргі өмірмен байланыстыра отырып,өз ойларын білдіріңдер

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Оқушы


ұпайы

Оқшау сөздердің қызметін түсінеді;

Оқшау сөздердің түрлерін ажырата біледі

Публицистикалық стильде жазады.

1


Оқшау сөздерді қолдана алады

1


Оқшау сөздердің түрлерін ажыратады

2



ЕБББтапсырмасы:

Сәйкестендір.

Сөздер

Оқшау сөздің түрлері

Пәлі, шіркін, бәрекелді, моһ-моһ, әттеген-ай!


қаратпа

Әрине, меніңше, әуелі, сөйтіп, шынында



одағай

Қарағым, балам, айналайын, халайық. қаратпа


қыстырма

Саралау тапсырмасы

І деңгей. Оқшау сөздердің астын сыз, тыныс белгісін қой, түріне ажырат.

-Уа, Жиренше анау қаңбақ қайдан келеді,қайда барады? Пай-пай Көріңде өкіргір Қожекем-ай! Қатал едің жарықтық. Сізге бәлкім бұл таныс болмас. Сіздің халық-ақын халық менің ойымша. Жә көрген-білгеніңді тез айт! Біріншіден сөзде тұру керек.

ІІ деңгей Семантикалық картамен жұмыс

Оқшау сөздер

Қаратпа сөз

Қыстырма сөз

Одағай сөз

Байғұс-ау, саған не болған?




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!