«Н.Г. Чернышевский атындағы № 1 жалпы орта
білім беретін мектеп» КММ
Сабақтың
тақырыбы:
«Мәңгі өшпес жарық
жұлдыз»
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 10 «Б»
Өткізген: Жұмағұлова Б.Б
Семей
қаласы
-2015 оқу
жылы
Ш. Уәлиханов «Ыстықкөл
күнделігі» (9-сынып)
Сабақтың
мақсаты:Ш. Уәлихановпен қоғам қайраткері,өз елінің қамын ойлаған
озық ойшыл.әдеби зерттеуші ретінде танысады. 1.Ш . Уәлихановтың
өмірі мен шығармашылығын 3 бағытта қарастырады;өмірі мен
шығармашылығы бойынша жаңа деректер алады. 2.Ш. Уәлихановтың өмірі
мен шығармашылығын зерттеу арқылы ойлау,қабылдау қабілеттерін
дамытады; оқушылар сондай-ақ өзге ұлт оқушылары оқу,жазу,сөйлеу
дағдыларын қалыптастырады. 3.Ш. Уәлихановтың өмірлік жолы,
еңбектері ізденістері арқылы оқушылар өз туған жерін,елін
қастерлеуге,бағалауға,қадірлеуге тәрбиеленеді. Сабақтың түрі: RWST
бағдарламасының стратегиялары арқылы өткізілген жаңа сабақ.
Әдіс-тәсілдері: Ассациативті кластер,болжау,сәйкестікті табу,
органайзер,тест. Жабдығы: Интерактивті құралдар,тестілеу
құралы,қима қағаздар, түрлі-түсті қаламдар. Пәнаралық байланыс:
қазақ тілі,тарих,музыка. Сабақтың жоспары: 1.Ұйымдастыру кезеңі:
1-2 минут 2.Қызығушылықты ояту: а)тест 5 минут ә) кластер (ауызша)
3 минут 3.Мағынаны ажырату: а)органайзер 10 минут ә)ДЖИГСО -1 15
минут б)сәйкестігін табу 10 минут 4.Ой толғаныс:тест 2 минут
5.Қорытынды. 6.Үй тапсырмасын беру. 7.Бағалау (шығу карталарын
жинап алу) Сабақтың барысы: 1.-Сәлеметсіңдер ме ,балалар.Отырыңдар
.
Дәптерлеріңді ашып бүгінгі
күнді жазып қойыңдар.Келесі слайд бос тақырып белгісіз.
Тақырыпты
анықтау үшін мына сұрақтарға жауап беруіміз керек.Осы сұрақтарға
жауап берсек,бүгінгі сабақ кім жайлы екенін білетін боламыз.
Сұрақтар: 1. IXX ғасырдың I жартысындағы әдебиетті қалай атайды? 2.
«Зар заманның» өкілдерін атап беріңдерші. 3. «Зар заман»
өкілдерінің тақырыптары қандай? 4. IXX ғасырдың II жартысындағы
қандай бағыт пайда болды?
Осы
тақырыпта біз үш мәселені қарастыруға тырысамыз.
Өмірі,қызметі,әдеби зерттеулері.Енді Шоқан Уәлиханов туралы не
білеміз.Ауызша жұмыс. Әр топтан кезек-кезек айта берейік. – Ал енді
тақтадағы слайдқа қарап салыстырайық.
Кадет корпусы
Құсмұрын
қазақ
Сот реформасы
Шыңғыс
Ф.М.Достоевский
«Алты шаһардың жайы» Мухамедханафия
саяхат
офицер
ғалым
Омск
Құлжа
этнограф
Г.И.Потанин
|
-Айтылмай
қалған мәліметтер бар ма? Әр топтан бір оқушы шығып әрбір
сөзге түсінік береді. Егер білмейтін сөздерің болса,
дәптерлеріңе жазып қойыңдар.
Мәтінді оқып болдыңдар,ал
енді мына тақтадағыны өзгертеміз, түзетеміз деген топ бар ма?
(Органайзермен жұмыс ). Ал енді мына суреттерді пайдалана отырып,
оқыған мәтіндеріңді бізге мазмұндап беріңдер. Әр топтан бір-бір
оқушыдан шығады.
-Келесі
слайдтан сендердің мәтінді қаншалықты түсінгендеріңді байқауға
болады.Оң жақтағы берілген жылдарға сәйкес сол жақтан деректі
табуларың керек.Әр топтан бір-бір оқушыдан шығып жауап
береді,түсіндіреді.
-Жоғарыда
айтылғандай бүгінгі тақырыпты үш бағытта қарастырамыз.Ол үшін
сендер мына органайзерді толтыруларың керек.Әркім өз орынында
отырып жұмыс істейді.Әр топтан бір-бір оқушы тақтаға шығып
органайзерді толтырады.Топ ішінде ойланып ақылдасып алуға
уақыттарың бар.
«Ыстықкөл
күнделігі » 161 бет Тізбектеп оқу,сұраққа жауап
беру.
Әдебиет
теориясы . Күнделік,эссе туралы түсінік беру
-Енді осы аталған тақырыптар
бойынша әр топ жұмыс жүргізеді.
1.ДЖИГСО
әдісі бойынша оқушыларға мәтін таратып беремін (1-топ -107-108
бет,2-топ 109-110 бет.) Оқушылар мәтінді оқып талдап түсінуге
тырысады.Мәтінмен жұмыс істеп болған соң,оқушыларды 1,2,3 нөмерлері
бойынша топтастырамын.
II.1-нөмерлі оқушылар 1-топ
құрайды, 2-нөмерлі оқушылар 2-топ құрайды, 3-нөмерлі оқушылар 3-топ
құрайды. Белгілі уақыт ішінде үш мәтінің мазмұнын бір-бірлеріне
түсіндірулері керек.
Сәйкестікті
тап
Жылдар
Мәліметтер 1835
Жетісу,Тянь-Шянь саяхаты қайтыс болды 1847 1853
Петербургка барыа,көзқарас өзгерді 1855 Туған жылы 1856 М.Г.Черняев
экспедиясы 1856-1857 Омбы-Жоңғар қақпасы сапары 1857 «Сот реформасы
туралы жазбалар» 1858-1859 Ыстықкөл,Құлжа саяхаты 1861
Г.Х.Гасфортта әскери қызметте 1863-1864 Орыс геграфиясы қоғамның
толық мүшесі 1864 Қашқария сапары 1865 Сібір кадет
корпусы
|
3.Тест
сұрақтарына жауап беру. – Әрбір сұраққа 10 минут уақыт
беріледі.Қате кетсеңдер түзетуге мүмкіндіктерін бар.Оқушылар тест
сұрақтарына жауап береді.
Тест
сұрақтары
1.
«Еуропаға ашқан терезе» деп Ш. Уәлиханов туралы кім айтқан? а)
Г.И.Потанин ә) И.Н. Березин б) П.П. Семенов –Тянь-Шяньский
2.Ш.Уәлихановтың Атбасар уезіне аға сұлтан болып сайлауға түсуінің
себебі? а) билік үшін ә) байлық үшін б) халыққа көмектесу үшін 3.Ш.
Уәлихановтың саяси әлеуметтік демократиялық көзқарасының
қалыптасуына кімдер себеп болды? а) Орыс география мүшелері ә)
Қазақ даласының аға сұлтаны б) Орыс жазушы достары 4.1863-1864 жж
Ш. Уәлиханов Омбы қаласына қандай мақсатпен барды? а) сот
реформасын дайындау ісіне қатысуға ә) жер реформасын дайындасу
ісіне қатысуға б) әскерге алу реформасыны дайындау ісіне қатысуға
5.Саяхатта жазылған күнделіктері қандай мәнерде жазылған? а) очерк
ә) роман б) повесть 6.Кімнің ұсынуымен Ш. Уәлиханов Орыс география
қоғамының мүшесі болып сайланды? а) Г.И.Потанин ә) И.Н. Березин б)
П.П.Семенов-Тянь-Шяньшанский 7. «Манас» дастанының жалғасы? а)
«Манастың жалғасы» ә) «Семейтей» б) «Дастанның жалғасы» 8. Ш.
Уәлихановтың алғашқы жазып алған шығарманың бірі? а) «Қозы Көрпеш
Баян сұлу ә) «Еңлік-Кебек» б) «Алпамыс батыр» 9. Ш. Уәлихановтың
қандай еңбегі дүниежүзілік география ғылымына зор үлес қосты? а)
«Жоңғария очерктері» ә) «Алты шаһардың жайы» б) «Адольф
Шлагинвейттің өлімін әкелген жағдайлар туралы мәліметтер» 10. Ш.
Уәлиханов кімнің тәрбиесінде болды? а) анасының ә) әжесінің б)
әкесінің
Ө
Мәңгі өшпес жарық
жұлдыз
з жауаптарын тексереді. 5.Үй тапсырмасы:
Эссе «Мәңгі өшпес жарық
жұлдыз»
Бағалау:
Шығу карталарын жинап алу. – Осымен бүгінгі біздің сабақ
аяқталды.