58-сабақ. Фигураларды салуТақырып: Ежелгі уақытта ауданды қалай өлшеген | Мектеп: №22 орта мектеп |
Күні:27.11.2018 | Мұғалімнің аты-жөні: Тұмарбекова Д.Ж |
Сынып: 3 «Ә» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаттары | 3.3.1.5 берілген ауданы бойынша торкөзді қағазға жазық фигуралар салу, олардың пішіндері өзгеруіне қарай ауданының қалай өзгеретінін түсіндіру |
Күтілетін нәтижелер | Барлық оқушылар үшін: |
| Торкөз бетіне жазық фигураларды салу. |
| Бірқатар оқушылар үшін: |
| Берілген параметрлер бойынша фигура салу. |
| Кейбір оқушылар үшін:Фигураның пішіні өзгергенде оның ауданы қалай өзгеретінін түсіндіру. |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар:Тіктөртбұрышты, параллель түзулерді қалай салуды түсіндіру.Пәндік лексика және терминология:Фигуралар, салу |
| Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.Талқылау: |
| Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табу керек?Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табу керек? |
| Жазу: |
| Есептің шешуін жазу. |
Құндылықтар | Адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру |
Пәнаралық байланыс | Өзін-өзі тану |
АКТ қолдану дағдылары | Слайд |
Алдыңғы меңгерілген білім | Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табу |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
0–3
| Ынталандыру. Бізге бүгінгі сабақта өлшейтін және сызатын құралдар қажет. Салуды орындау үшін өлшемдерін (ұзындығын, енін, биіктігін) білу керек.Бұрынғы кездерде қолдан жасалған құралдарды қолданған. №1 тапсырманың суреттерін қара және оларды салыстыр. |
|
4–6
| Белсендіру. Тақтада түрлі фигуралар. Мұғалім бұрыштары тік болып келетін фигураларды тауып алып, атауды ұсынады. (Тіктөртбұрыштар, үшбұрыштар).
| Геометриялық фигуралар.
|
7–11
| Мақсат қою (мәселелі жағдаят)Екі түзу сызық сыз. –Екі түзу сызық жазық бетінде қалай орналасқан? (Кез келген екі түзу сызық жазық бетінде қиылысуы да, қиылыспауы да мүмкін)–Екі түзу сызықтың қанша ортақ нүктелері болуы мүмкін? (Егер қиылысса, бір нүкте, егер қиылыспаса, екі нүкте.) | Қағаз беттері. |
12–38
| Жаңаны ашу.
Суретке қарап параллель кесінділер сызады.Тапсырма торкөзді немесе нүктелі қағазда алгоритм бойынша сызба жүргізу дағдысын дамытады Жазық бетіндегі екі қиылыспайтын түзу параллель деп аталады.Бұл сөз гректің «параллелой» сөзінен шыққан, «қатар жүретін» деген мағына береді..Практикалық жұмыс. Суретті қара. Параллель түзулерді салу үшін жоспар құр. Бұны әрқалай жасауға болады. Дәптеріңе параллель кесінділер сыз.Параллель түзулерге өмірден мысал келтір.(Т.Ж) 3-тапсырма.а) Бір жағына тіктөртбұрыш сызылған,радиусы тіктөртбұрыштың еніне тең шеңбер сыз.фигураның қиылысу аймағын боя.ә) Қағаздың ортасына ұзындығы 5 см болатын АВ кесіндісін сыз.А нүктесінен радиусы 4 см болатын, В нүктесінен радиусы 2 см болатын шеңбер сыз.Фигуралардың қиылысу аймағын боя.(Ж.Ж) 4-тапсырма жұпта орындалады. Оқушылардан үш таңбалы сандарды баған түрінде жазуды және қосу алгоритмін қолданады. Оқушылардың үш таңбалы сандарды шешудің алгоритмін қадам бойынша сақтауларына мән береді. Бірнеше жұптан өз мысалдарын дауыстап оқып, жауабын айтады. бағалау(Ж.Ж) 5-тапсырма. Фигуралардың қабырғаларының ұзындығын есептеп,периметрі мен ауданын табады.
Фигуралардың периметрін табу үшін, қабырға- ларының ұзындықтарының қосындысын табу керектігін,ауданын табу үшін ұзындығы мен енін көбейтетінін еске түсіреді.Түсіндіре отырып алғашқы бекіту.6-тапсырма. Тапсырманы оқи отырып, өз бетімен ауданын және периметрін табады. |
Оқулық.
|
39-40
| Рефлексия. |
|
Саралау – Сіз қосымшакөмек көрсетуді қалайжоспарлайсыз? Сізқабілеті жоғарыоқушыларға тапсырманыкүрделендіруді қалайжоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланысҚауіпсіздік жəне еңбектіқорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағыбайланыс |
Қабілеті жоғары оқушылардың логикалық ойлауын дамыту үшін қосымша мақсатқа сай тапсырмалар беремін. Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларды бөлек топтастыра отырып, әр сабақтың басында өткен мақсатқа шолу жасатамын | Смайликтер жинау арқылы орындалған жұмыстардың санына сәйкес бағаланады. | Өзін өзі тану Сабақ арасында ұйымдастырылған ойындарда қауіпсіздік техникасын сақтауды сұраймын. |
РефлексияСабақ / оқумақсаттарышынайы ма?Бүгін оқушыларне білді?Сыныптағы ахуалқандай болды?Мен жоспарлағансаралау шараларытиімді болды ма?Мен берілгенуақыт ішіндеүлгердім бе? Менөз жоспарымақандай түзетулеренгіздім жəненеліктен? |
|
Қорытынды бағамдауҚандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымдыжетілдіруге көмектесетін не білдім? |