Сабақтың
тақырыбы:
|
Тікбұрышты
параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің
көлемі
|
Күні:
11.11.16
|
Мұғалімнің аты -
жөні: Муртазаева
Хуринса
|
СЫНЫП:
4-«А»
|
Қатысқандар:
14
|
Қатыспағандар:
0
|
Сабаққа негізделген
оқу мақсаты
|
Тікбұрышты
параллелепипедтің көлемін табу
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық оқушылар
орындай алады: Геометрик фигураларды
біледі
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: Фигуралардың периметрі
мен ауданын таба алады.
|
Кейбір оқушылар
орындай алады: Фигуралардың көлемін
таба алады.
|
Тілдік
мақсат:
|
Оқушылар орындай
алады: геометрік фигуралардың
суретін сала алады,фигураның формуласын шығара
біледі.
|
|
Түйінді сөздер мен
сөз тіркестері: Миллиметр,сантиметр,
дм, км.
|
Сыныптағы
диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Тыңдалым
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-Тікбұрышты
параллелепипедтің көлемін қалай
табылады?
-Тіктөртбұрыштың
ауданын қалай табылады?
-Текше
не?
Не себепті ......
деп ойлайсыз?
Қандай айырмашылықтары
бар.
Жазылым: Тапсырманы орындау
удерісіне талдау жасау
|
Алдыңғы
оқу:
|
Аудан, фигуралар,
есеп.
|
Жоспар
|
Математика Алматыкітап
2015 Ә.Б.Ақпаева,Л.А.Лебедева
|
Жоспарланған уақыт
45 мин
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен
ауыстырыңыз)
|
Ресурстар
|
Басы
|
Ынтымақтастық
атмасферасын құру: Шаттық
шеңбері
Ұйымдастыру кезеңі:
Геометрик фигуралар арқылы топқа
бөліну
Бала, бала,
балапан,
Қане, қайсы,
алақан.
Саусақтарың
әйбат,
Былай-былай
ойнат.
Бала, бала,
балапан,
Қане, қайсы,
алақан?
Саусақтарың
әйбат,
Былай-былай
ойнат..
«Сұрақ-жауап» әдісі арқылы үй
жұмысын сұрау.
|
Қатырмақағаз
Стикер
|
Ортасы
Дескриптор
|
1.Фигураларды ата. Әр
түрінен неше фигура бар?
Бағалау
критерий
|
Дескриптор
|
1.Фигуралардың түрін
ажырата алады
|
Фигуралардың түрін
ажыратады
|
Фигуралардың көлемін
таба алады
|
Фигуралардың көлемін
табады
|
2. Қораптың көлемін
есепте.
h- биіктігі
b-ені
а- ұзындығы
V = a ∙ b ∙ h
1 см ∙ 9 см ∙ 3 см
Бағалау
критерий
|
Дескриптор
|
Қораптың көлемін
есептей алады
|
Қораптың көлемін
табады
|
Көлемнің фигурасин
біле алады
|
Көлемнің фигурасин
біледі
|
3. Суреттерге қара.
Айланаңдағы қандай заттар тіктөртбұрышты, тікбұрышты параллелепипед
пішіндес болып келеді.
4. Берілген өлшемдері
бойынша параллелепипедтің көлемін
тап.
Ұзындығы
|
Ені
|
Биіктігі
|
Көлемі
|
9
м
|
8
м
|
7
м
|
?
м3
|
10
см
|
5
см
|
8
см
|
?
см3
|
8
дм
|
4
дм
|
3
дм
|
?
дм3
|
Бағалау
критерий
|
Дескриптор
|
Параллелепипедтің
көлемін таба алады
|
Параллелепипедтің
көлемін табады
|
Текшенің көлемін
таба алады
|
Текшенің көлемін
табады
|
5.
Суретке
қара. Аквариумның көлемін
есепте.
30см
45 см 20
см
V = 30∙45∙20=27
см3
6. Есепте.
1 251∙(4∙5)= 25 020 5∙3 142∙4=62
840
2 452∙(2∙5)=24 520 21 032∙5∙6=630
960
96 300(3∙3)=866 700 15∙2∙12 013=360
390
9 810:(3∙30)=882 900
3 021∙(2∙5)=30 210
|
АКТ
Оқулық Алматыкітап 2015
|
Соңы
|
«Кім жылдам»әдісі арқылы жаңа тақырыпты
пысықтау.
Үйге тапсырма: № 7, 111-бет.
|
Смайлик,
стикер
|
Қосымша мәліметтер Көбейту кестесін
жаттау
|
Саралау
оқушыға
мейлінші қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті
оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
А оқушы фигураларды сипаттай
алады.
В оқушы фигураларды сыза
алады.
С оқушы тақырыпты түсінеді.
|
Бағалау
оқушы
білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Ынталантырушы
Кері байланыс:
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық
және қауіпсіздік, АКТ
мен
байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие
элементі) Дуниетану,ноутбук,мектеп.
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды
ма?
Бүгін оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма (тапсырмалар
сәйкес болды ма)?
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және
неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды
пайдаланыңыз.
Сол жақта берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
-Иә;
-Оқушылар геометрік фигуралар бойынша есеп құрастыруды
үйренді;
-Керемет! 1- деңгейде;
-Саралау жақсы ісге асды;
-Үлгердім,себебі оқушыларда топтық жұмыс дағдылары
қалыптасқан;
-Сабақ жоспар бойынша
өтілді.
|
Қорытынды бағалау:
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен
оқуға қатысты):
1.Тақырыпқа сай
әдіс-тәсілдер;
2.Оқушы үні;
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.Ынтымақтастық атмосферасын
ұйымдастырғаным;
2. «Кім жылдам» әдісі;
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген
оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай
ақпаратты білдім?
Оқушыларға өз мүмкіндіктеріне қарай тапсырма
беру.
|