Оқу
мақсаттары
|
6.2.6.2 жоспар бойынша
мұхиттар табиғатының ерекшеліктерін
анықтау
|
|
Сабақтың
мақсаты
|
дүниежүзілік мұхит табиғатының ерекшеліктерін
білу;
дүниежүзілік мұхиттың ерекшелігін
сипаттау;
дүниежүзілік мұхиттың
табиғаты мен географиялық орнына жоспар құра отырып
талдау
|
|
Бағалау
критерийі
|
-Дүниежүзілік мұхитта кездесетін жануарлар мен өсімдік
түрлерін, су қасиеттерін анықтайды;
-дүниежүзілік мұхиттың ерекшелігін
сипаттайды
- дүниежүзілік мұхиттың
табиғаты мен географиялық жай-күйін жоспар бойынша
талдайды;
|
|
Тілдік
мақсаттары
|
Айтылым:оқушылароқыған
мәліметтерін мұғалімге және топтағы әріптестерге
айтады;
Тыңдалым:сабақ барысындағы түрлі
материалдарды талқылайды, шағын топтарда бір -бірінің пікірін
тыңдайды;
Жазылым:материктердің
табиғатын жоспар бойынша анықтап сипаттайды, , термин сөздер
жазады.
Пәндік лексика және терминология:
гидросфера,
цунами, тайфун,
Диалогқа қажетті сөз
тіркестері:
Гидросфера дегеніміз .....,
Мұхит суының басты
қасиеттеріне .... мен ... жатады
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Өмір бойы білім алу,
ынтымақтастық, табиғатқа қамқорлықпен
қарау
|
|
Пәнаралық
байланыс
|
Биология, география,
химия, экология
|
|
Алдыңғы
білім
|
5.2.6.2.Мұхиттарды
зерттеу тарихын сипаттау
|
|
Сабақтың
барысы
|
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру
Психологиялық ахуал туғызу.
«Жүректен жүрекке»оқушылар стикерге жақсы
тілектер жазады.Жанындағы оқушымен
алмасады.
Топқа бөлу : Сыныпты төрт мұхиттың
аты жазылып, бүктелген қағаз парақшалары арқылы төрт топқа
бөлу.
-
2топ «Тынық»
-
топ «Атлант»
-
топ «Үнді»
-
топ «Солтүстік Мұзды»
Ми шабуыл
«Ең,ең,ең,ең............»
-
Ең үлкен мұхит?
-
Ең терең мұхит?
-
Ең суық мұхит?
-
Ең ұзын мұхит?
-
Ең кіші мұхит?
-
Мұхиттағы ең үлкен жануар?
Сабақтың тақырыбы мен
мақсатын ашу
|
Бүктелген қағаз парақшалары
|
|
Сабақтың
ортасы
|
Т. ж.«Нұсқау беру және
айту»
1. Тапсырма жұптас,ойлан,бөліс
әдісі
1 топ- тынық мұхиты
2 топ –атлант мұхиты
3 топ –үнді мұхиты
4 топ солтүстік мұзды
мұхиты
Дескриптор:
Мұхиттардың географиялық орнын
біледі
Ерекшеліктерін
сипаттайды.
Қ.б «Басмармақ»
Ж.ж.Сәйкестендіру
тест
1
|
Тынық мұхиттағы жойқын
дауыл
|
|
|
2
|
Ең тұздылығы жоғары
теңіз
|
|
|
3
|
Солтүстік теңізінен
алынатын пайдалы қазба
|
|
|
4
|
Бұл аймақ мұнай мен
газдың қоры және оларды өндіру жөнінен дүниежүзінде алдыңғы орынды
иеленеді
|
|
|
5
|
Су асты жер сілкінісі
және жанар таулардың атқылауынан болатын
толқын
|
|
|
Дескриптор:
-
Тынық мұхиттағы жойқын дауылды
көрсетеді
-
Ең тұздылығы жоғары теңізді
біледі
-
Солтүстік теңізінен алынатын пайдалы қазбаларды
табады
-
Мұнай мен газдың қоры және оларды өндіру жөнінен
дүниежүзінде алдыңғы орынды иеленетінін
біледі
-
Су асты жер сілкінісі және жанар таулардың атқылауынан
болатын толқынды көрсетеді
Қ.б
«Мадақтау»
әдісі
Саралау тапсырмасы
Картамен жұмыс
(Ж)Атлас картаны
пайдаланып кестені толтыр:
-
Мұхит
атауы
|
Ау-
даны
млн.
Км2
жалпы
аудан
|
Өсім
діктері
мен
жануар
лары
|
Ор
таша
терең
дігі
|
Ең
терең
жері
|
Геогра
фия
лық
орны
|
Беткі
ағыс
тары
|
Арал
дары
|
Теңіз
дері
|
Атлант
|
91,56
|
Қызыл
балдыр,
кальмар
лар
|
3600
|
7744
м
Пуэрто-
Рино
Шұңғы
масы
|
Солтүстік мұзды мұхитымен 70
с.е. Тынық мұхитымен, Отты жер аралымен, Штернек мүйісіне дейін ,
Үнді мұхиты мен Ине мүйісі мен Антарктидаға қарай 20 ш.б. бойымен
шектелген
|
Гольф
Стрим, Канар, Бразилия,
т.б.
|
Куба, Исландия, Отты
жер, Ұлыбри
тания, Гаити,
т.б.
|
Саросе, Кариб,
т.б.
|
Дескриптор:
1.Мұхит ауданын табады
2.Өсімдіктер мен жануарларын
анықтайды;
3. Орташа тереңдігін
көрсетеді;
4.Ең терең жерін анықтайды;
5.Географиялық орнын табады
6.Беткі ағыстарын анықтайды
7.Аралдар мен теңіздерді
атайды
Қ.б
«Бағдаршам» әдісі
|
Оқулық
«Мектеп» баспасы, оқулық 58
бет
|
|
Сабақтың соңы
|
Бутерброд
-
Бүгінгі сабақта маған ұнады, себебі
мен---------------------------------үйрендім
-
Маған-------------------қиын болып
көрінді
-
Мен енді-------------------үйренгім
келеді
|
|
|
Толқын мен
дауылдың Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсың
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
|
Саралау тапсырмалары
мақсатқа сай құрастырылған.Тапсырма құрастыру барысында оқушылардың
деңгейі ескерілген.Деңгейі жоғары оқушылар тапсырманы орындай
алады.Ал деңгейі төмен оқушыларға мұғалім әрдайым көмектесіп ,
қолдау көрсетеді.Ол оқушыларды шабыттандырады, ішкі сыртқы уәжін
қалыптастырады.
|
«Басмармақ»
«Мадақтау»
«Бағдаршам»
|
|
|
|
|
|
|