Сабақтың
тақырыбы:
Суретпен
таныстырамын.
Мәтін және оның
түрлері
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Ризуанова Л
Күні:
|
СЫНЫП: 2
|
Қатысқан оқушылар саны:
22
|
Қатыспаған оқушылар
саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
2.1.2.1 - мәтіннің
тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын
болжау
2.3.4.1 - мұғалімнің
көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым
постер құрастыру
2.3.1.1 – мұғалім
көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын
сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап
жазу
2.4.2.6 - сөйлемдегі
бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді
табу
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі
мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс
берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Б
ағалау парақшасымен
таныстыру
Топтарға
бөлу.
Себетпен конфет әкелу.
Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне
қарай 3 топқа бөлініп
отырады.
1-топ «Сары
кәмпиттер»
2-топ «Көк
кәмпиттер»
3 -топ «Қызыл
кәмпиттер»
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
«Қызыл гүлім-ай»
би
|
Тапсырманы орындаған
әр балаға конфеттер беріп
отырамын.
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және
түсіну
Оқушылар оқулықтағы негізгі
тақырыппен
танысады.
17. Суреттерге қара.
Әрқайсысының мазмұнына лайық мәтіндер таңдап
ал.
«Сақина салмақ
ойыны»
Балалар біз бүгін сақина
салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгінгі ерекшелігі кімнің
қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап
береді?
Бірінші мәтінде кім және не
туралы айтылған?
Балалар алдымен не
істейді?
Болған оқиғаның ретін көрсетіп
тұрған қимылды білдіретін қандай
сөздер?
Осы мәтінге тағы қандай сұрақ
қоюға болады?
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
10
минут
|
Қолдану
Дәптермен
жұмыс.
Ережені еіңде
сақта.
Заттың немесе
құбылстың сын-сипаты берілген мәтін сипаттау мәтіні деп аталады.
Сипаттау мәтініне қандай? Сұрағы
қойылады.
|
Бірінен кейін
бірі болатын әрекет, оқиға баяндалатын, хабарланатын мәтін
әңгімелесу мәтіні деп аталады. Әңгімелесу мәтініне не болды? Не
істеді? Сұрақтары
қойылады.
|
Талдау
«Ыстық
орындық» орындық
әдісі
(Бір оқушы алдыңғы жақта,
орындықтар оны айнала қоршай
орналастырылады.
Жаттығудың
сипаттамасы:
Б ір оқушы алға
шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап
береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар белгілі бір
пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей
алады.
|
Оқулық,қабырғаға
ілінген ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
«Ыстық
орындық» орындық әдісі, сұрақтар,
орындық.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Сергіту сәті "Қызыл гүлім -
ай"
|
Оқушылар би билеп сергіп
қалады.
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Синтез
|
Графикалық
органайзер: «Балық қаңқасы»
диаграммасы
|
Бағалау
5
минут
Кері
байланыс
3
минут
|
|
Кері байланыс
кемесі
|
Үйге тапсырма:
18. 82-бетте.
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|
САБАҚ:
Мәтін және оның
түрлері
(Суретші
Марат)
|
Мектеп: Ы.Алтынсарин
атындағы жалпы орта
мектебі
|
Күні: 16.11
|
Мұғалімнің есімі:
Ризуанова
Л
|
СЫНЫП: 2
|
Қатысқандар саны:
22
|
Қатыспағандар:
0
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаты
(мақсаттары)
|
2.1.2.1 - мәтіннің
тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын
болжау
2.2.4.1 - мұғалімнің
көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды
анықтау
2.3.1.1 – мұғалім
көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын
сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап
жазу
2.4.2.6 - сөйлемдегі
бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді
табу
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының
назарын өзіне аудара алады.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер,
топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі
заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап,
әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі,тарих.
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы 5
минут
|
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
Біз бақытты
баламыз,
Айтқан тілді
аламыз.
Жетілсін деп
санамыз,
Оқып, білім
аламыз.
Топқа
бөлу
Карточкаларға
жасырылған суреттер арқылы топқа
бөлу
|
Әр топқа карточкаларда
жасырылған үш сурет.
|
Ортасы 15
минут
|
Білу және
түсіну
Топтық
жұмыс.
Оқушылар топқа берілген
суреттерге мәтін
құрастырады.
Үш топ әңгімелеу, сипаттау,
пайымдау мәтінінің ережесін айтып сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар оқулықтағы негізгі
тақырыппен
танысады.
Дәптермен
жұмыс.
19. Өлеңді мәнерлеп түсініп
оқу. Қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіну. Сөздерді
алмастырып қолдану.
Жұмыс
дәптерлеріне дуал сөзіне дыбыстық талдау
жасау.
Топтық
жұмыс
1-топ: Марат бояумен не
істеді? сұрағына жауап жазу.
ІІ-топ: суретті
бояу
ІІІ-топ:
“сұрақ-жауап” әдісі
|
Әр топтың жұмысын
басқа топ мүшелері қолдарындағы смаиликтермен, бағдаршам түсімен
бағалайды.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
«Қоянмен бірге
қозғаламыз!» би
билеу
|
«Қоянмен бірге қозғаламыз!»
биі
|
Аяқталуы 18
минут
|
Қолдану
«Жұмбақты шеш!»
Оқушылар
жасырылған жұмбақтан қой мен түйені тауып оны салыстармалы түрде
сипаттайды.
Топтық жұмыс «Салыстырмалы
сипаттау»
1-топ:
Бөлме өсімдігі мен жансыз гүлді салыстырмалы түрде
сипаттайды.
2-топ:
Үй телефоны мен ұялы телефонды салыстырмалы түрде
сипаттайды.
3-топ:
Берілген пішіндерді сыныптағы заттарға ұқсатып салыстырып
көреді.
Жинақтау және
бағалау
Қалыптастырушы бағалау
жұмысы.
Мәтінді
тыңдап, мәтінге сәйкес сұрақпен
сәйкестендіру
Мәтіннің
түрлеріне байланысты орналастыру
«Жетістік баспалдағы»
әдісі
Оқушылар
сабақта жеткен жетістіктерін стикерге есімдерін жазу арқылы
жабысырады.
|
Жұмбақ жасыру үшін электронды
оқулықты пайдалану.
Гүлдер, қалта телефоны мен үй
телефоны, пішіндер сызылған
постер.
ҚБ материалы
таратылады.
Стикерлер
|
Үйге
тапсырма: 22.
85-бетте.
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
Байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шараларытиімді болды
ма?
Мен берілгенуақыт
ішінде
үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім жəне неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|
|