Қазақ тілі 7 – сынып
Булеков ж №81 орта мектебінің Қазақ тілі пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Мәтіндегі сөз таптарының ара қатынасын ашу.
Мақсаты: Білімділік. Мәтін жайында оқушы білімдерін жаңа материалдармен толықтыру. Сөзжасам құрамына талдауға үйрету.
Дамытушылық: Мәтіннің мазмұнын тартымды баяндау, негізгі ойды таба білуге дағдыландыру. Сөздік қорды байыту.
Тәрбиелік: Тазалық, ұқыптылық, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Әдіс: сұрақ-жауап, көрсету, түсінік беру
Көрнекілік: кесте, ереже жазылған қағаздар
Сабақ барысы
I .Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу. Оқушыларды түгендеу, оқу-құралдарын тексеру.
-
Үй жұмысын тексеру. (7-10 мин)
1. Әдеби тіл және оның нормалары туралы ережені сұрау.
-
Орфографиялық және орфоэпиялық норма дегенімізне?
-
Мәтін дегеніміз не?
-
Лексикалық норма дегеніміз не?
-
Үйге берілген жаттығуды тексеру.
III. Жаңа сабақ (10-15 м)
-
Қызығушылықты ояту
Оқушыларды екі топқа бөліп отырғызып тапсырмалар беру.
I тур
1. Тапқыр болсаң, тауып көр.
Кім көп ағаштардың аттарын табады. " сөзсызба
-
-
-
Қ
Қ
А
Т
Е
К
Ж
А
Ғ
А
А
Й
Р
Е
Р
К
А
Ш
Е
Н
Ш
Ы
А
Ү
К
Ө
Ң
Ғ
К
Ө
Ы
Ң
Ғ
Й
Т
Б
А
А
Қ
Ж
Р
Е
А
Е
Е
К
Л
Й
А
Ғ
Ш
М
Й
Ң
Р
Е
Қ
А
Р
А
А
Е
Н
К
1
Ш
Е
Т
Е
Н
-
-


ІI тур
Біріккен сөздердің сыңарын тап.

ІІІ тур
Сөз мәйегі
1. Ерулік деген не?
-
Сауға деген не?
-
Тәбәрік деген не?
-
Қорамсақ деген не?
-
Сері сөзі нені білдіреді?
-
Торсық деген не?
-
Самалық деген не?
-
Жарапазан деген не?
ІV тур
Әр топ таңдап алған әріптерімен сұрақтарға жауап беруі тиіс
Ітоп
1.Сен үшін құрметті не?
-
Мектеп саған не берді?
-
Ұялғанда не істейсің?
-
Сен үшін байлық не?
-
Кім сұлу?
-
Қандай мақал білесің?
-
Сөйлей –сөйлей кім боласың?
-
Бақшада не өседі?
-
Қиындықты қалай жеңесің?
-
Қандай салт-дәстүрлерді білесің?
-
Асыл мұраларды қалай құрметтейсің?
-
Ең ұлы іс не?
-
Құлақ неге екеу?
-
Кімге сенбейсің?
-
Кімнің қамын ойлайсың?
-
Әке көрген не істейді?
-
Үлкенді қалай сыйлайсың?
-
Балқашта не көп?
-
Ұл бала қандай бала?
-
Ананың көңілі балада ,баланың көңілі қайда?
-
Кітап саған не берді?
-
Ұстаз кім?
-
Тіл не үшін керек?
-
Бақыт деген не?
-
Сен кімсің?
ІІтоп
-
Ең биік не?
-
Сіз үшін достық деген не?
-
Қандай салт-дәстүр білесің?
-
Анаң саған не берді?
-
Қандай аспапта ойнайсың?
-
Нені өсиет санайсың?
-
Қазақстан қандай?
-
Қандай мақал білесің?
-
Ең құрметті не?
-
Неден қорқасың?
-
Ең кіші не?
-
Арманға жету жолы не?
-
Көз неге екеу?
-
Базарда не бар?
-
Қиындықты қалай жеңесің?
-
Ұлылардың ұлысы кім?
-
Қандай ақын-жазушыны білесің?
-
Қол не үшін керек?
-
Қазақ тілі қандай тіл?
-
Сен үшін байлық не?
-
Ең жақын не?
-
Төрт түліктің бірі
-
Көре-көре кім боласың?
-
Өмірлік мақсатың не?
-
Не іздеп жүрсің?
ІІ Сабақты қорыту
Жеңімпаз топты анықтау
Қай топ тапсырмаларды тез және дұрыс орындаса сол топ жеңімпаз атанады
Сөз деген не ? Сөз болу үшін оның қандай ерекшеліктері болу керек. (сұрақ, мағына)
Бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мәтіндегі сөз таптарының ара қатынасын ашу 7 сынып Қазақ тілі
Мәтіндегі сөз таптарының ара қатынасын ашу 7 сынып Қазақ тілі
Қазақ тілі 7 – сынып
Булеков ж №81 орта мектебінің Қазақ тілі пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Мәтіндегі сөз таптарының ара қатынасын ашу.
Мақсаты: Білімділік. Мәтін жайында оқушы білімдерін жаңа материалдармен толықтыру. Сөзжасам құрамына талдауға үйрету.
Дамытушылық: Мәтіннің мазмұнын тартымды баяндау, негізгі ойды таба білуге дағдыландыру. Сөздік қорды байыту.
Тәрбиелік: Тазалық, ұқыптылық, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Әдіс: сұрақ-жауап, көрсету, түсінік беру
Көрнекілік: кесте, ереже жазылған қағаздар
Сабақ барысы
I .Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу. Оқушыларды түгендеу, оқу-құралдарын тексеру.
-
Үй жұмысын тексеру. (7-10 мин)
1. Әдеби тіл және оның нормалары туралы ережені сұрау.
-
Орфографиялық және орфоэпиялық норма дегенімізне?
-
Мәтін дегеніміз не?
-
Лексикалық норма дегеніміз не?
-
Үйге берілген жаттығуды тексеру.
III. Жаңа сабақ (10-15 м)
-
Қызығушылықты ояту
Оқушыларды екі топқа бөліп отырғызып тапсырмалар беру.
I тур
1. Тапқыр болсаң, тауып көр.
Кім көп ағаштардың аттарын табады. " сөзсызба
-
-
-
Қ
Қ
А
Т
Е
К
Ж
А
Ғ
А
А
Й
Р
Е
Р
К
А
Ш
Е
Н
Ш
Ы
А
Ү
К
Ө
Ң
Ғ
К
Ө
Ы
Ң
Ғ
Й
Т
Б
А
А
Қ
Ж
Р
Е
А
Е
Е
К
Л
Й
А
Ғ
Ш
М
Й
Ң
Р
Е
Қ
А
Р
А
А
Е
Н
К
1
Ш
Е
Т
Е
Н
-
-


ІI тур
Біріккен сөздердің сыңарын тап.

ІІІ тур
Сөз мәйегі
1. Ерулік деген не?
-
Сауға деген не?
-
Тәбәрік деген не?
-
Қорамсақ деген не?
-
Сері сөзі нені білдіреді?
-
Торсық деген не?
-
Самалық деген не?
-
Жарапазан деген не?
ІV тур
Әр топ таңдап алған әріптерімен сұрақтарға жауап беруі тиіс
Ітоп
1.Сен үшін құрметті не?
-
Мектеп саған не берді?
-
Ұялғанда не істейсің?
-
Сен үшін байлық не?
-
Кім сұлу?
-
Қандай мақал білесің?
-
Сөйлей –сөйлей кім боласың?
-
Бақшада не өседі?
-
Қиындықты қалай жеңесің?
-
Қандай салт-дәстүрлерді білесің?
-
Асыл мұраларды қалай құрметтейсің?
-
Ең ұлы іс не?
-
Құлақ неге екеу?
-
Кімге сенбейсің?
-
Кімнің қамын ойлайсың?
-
Әке көрген не істейді?
-
Үлкенді қалай сыйлайсың?
-
Балқашта не көп?
-
Ұл бала қандай бала?
-
Ананың көңілі балада ,баланың көңілі қайда?
-
Кітап саған не берді?
-
Ұстаз кім?
-
Тіл не үшін керек?
-
Бақыт деген не?
-
Сен кімсің?
ІІтоп
-
Ең биік не?
-
Сіз үшін достық деген не?
-
Қандай салт-дәстүр білесің?
-
Анаң саған не берді?
-
Қандай аспапта ойнайсың?
-
Нені өсиет санайсың?
-
Қазақстан қандай?
-
Қандай мақал білесің?
-
Ең құрметті не?
-
Неден қорқасың?
-
Ең кіші не?
-
Арманға жету жолы не?
-
Көз неге екеу?
-
Базарда не бар?
-
Қиындықты қалай жеңесің?
-
Ұлылардың ұлысы кім?
-
Қандай ақын-жазушыны білесің?
-
Қол не үшін керек?
-
Қазақ тілі қандай тіл?
-
Сен үшін байлық не?
-
Ең жақын не?
-
Төрт түліктің бірі
-
Көре-көре кім боласың?
-
Өмірлік мақсатың не?
-
Не іздеп жүрсің?
ІІ Сабақты қорыту
Жеңімпаз топты анықтау
Қай топ тапсырмаларды тез және дұрыс орындаса сол топ жеңімпаз атанады
Сөз деген не ? Сөз болу үшін оның қандай ерекшеліктері болу керек. (сұрақ, мағына)
Бағалау.
шағым қалдыра аласыз













