ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ
ҚАРМАҚШЫ АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ «273 ОРТА МЕКТЕБІ»
КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
ТАҚЫРЫБЫ: «Абай жолы» роман-эпопеясы. Қайтқанда
Ашық сабақ

Пән мұғалімі: : Ахметова К.А
Байқоңыр қаласы
2023 жылы, 19 қаңтар
Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім: Ғасырлық туынды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Ахметова К.А. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
19.01.2024ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 Ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Абай жолы» роман-эпопеясы. Қайтқанда |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну; 11.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талда алады. Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ұлттық мәдениетті дәріптеу. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 5 минут
10 минут
10 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу Психологиялық ахуал «Естеліктер галереясы» Қабырғаларда Абай туралы естеліктер жазылған қағаздар ілініп тұрады.
1.Не себепті шығарма эпопея деп аталады? 2. Неліктен эпопея әлемдік шығарма болып саналады? Неге шетел жазушылары романға жоғары баға берді? 3. М.Әуезов осындай күрделі шығарманы қандай негізге сүйеніп жазып шықты? 4. «Абай жолы» роман-эпопеясы неліктен әр шаңырақта болуы керек деп ойлайсың? 5. Не себепті Құнанбай Абайды қиын мәселелерге араластырған? Жазушы жас Абай кездескен, әке аманатын жеткізген, сөйлескен кейіпкерлері арқылы нені көрсеткісі келген? Word wall платформасы арқылы сұрақтарға жауап берілді.
Роман мен роман-эпопеяның айырмашылығын ажырату.
«Қайтқанда» тарауы бойынша Окомпозициялық –сюжеттік құрылысына талдау жасай отырып, әр кезеңге толық түсінік беріліп,өз ойларымен байланыстыра алды. Бейнесабақ «Жолда» 1. Қарқаралы.Бөжей.Құнанбай.Арыз. 2. Абай.Үлкендермен сәлемдесу.Бата. 3.Алшынбай.Бөжей.Құнанбай.Кәмшат. Абай қойған жұмбақты шешу Алла мықты жаратқан сегіз батыр Баяғыдан соғысып әлі жатыр Кезек-кезек жығысып,жатып-тұрып Кім жығары белгісіз түбінде ақыр
Оқушы Үні
Кері байланыс «СМС» 1.Білім.Тақырып бойынша алған ақпараттарым. 2.Эмоция.Сабақтағы көңіл-күйім. 3.Баға. Өз жетістігіме беретін бағам. 4.Сын.Өз бойымда нені дамытуым керек? 5.Идея.Маған келген жаңа ой. Үйге тапсырма: «Абай жолы» роман-эпопеясының «Жолда» тарауын оқу
|
«Егер сен XIX ғасырдың IIжартысындағы қазақ халқының өмірін,тіршілігін тарихын,әдет-ғұрпын білгің келсе,М.Әуезовтің «Абай жолын» оқы.Ол шын мәніндегі энциклопедиялық шығарма»,-деп бағалаған. Халқымыздың біртуар перзенті Қ.Сәтбаев. Туған халқына мәңгілік мұра болғандай ғасырлық туынды сыйлау тек қадау-қадау ұлдардың ғана үлесіне тиген.Солардың бірі- Мұхтар Әуезов. Зейнолла Қабдолов. Сабақта алға қойылған мақсатқа жету үшін «Естеліктер галереясы» арқылы «Абай жолы» эпопеясына пікір білдірген ұлы тұлғалардың ойы мен көзқарасына оқушылардың пікірлері тыңдалды.
Оқушылар сұрақ-жауап әдісі арқылы белсенділік танытты.
1.Оқиға басталуы 2.Оқиға дамуы 3.Шиеленісуі 4.Шарықтау шегі 5.Шешімі
Тірек сөздер арқылы оқушылар романнан үзінді айтады.
Шешуі:
Қазақ халқының ұлы ақыны- Абай Құнанбаевқа Айжанның арнау өлеңі |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Ахметова Куралай АльматовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз М.Әуезов "Абай жолы" эпопеясы
Тақырып бойынша 29 материал табылды
М.Әуезов "Абай жолы" эпопеясыМатериал туралы қысқаша түсінік
Романның алғашқы бөлімдері "Қайтқанда", " Жолда"
Материалдың қысқаша нұсқасы ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ҚАРМАҚШЫ АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ «273 ОРТА МЕКТЕБІ» КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
ТАҚЫРЫБЫ: «Абай жолы» роман-эпопеясы. Қайтқанда Ашық сабақ
Пән мұғалімі: : Ахметова К.А
Байқоңыр қаласы 2023 жылы, 19 қаңтар Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















