Бекітемін:_________
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Қазақ әдебиеті. 3-тоқсан. 8-сабақ
|
Бөлім: |
3-бөлім: Балалар мен үлкендер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Ғ.Е.Айтжанова |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
1.02.2024 ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М.Әуезовтің «Көксерек» әңгімесі. Көксерек пен Аққасқаның шайқасы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7. 1. 1. 1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; 7.2.1.1.шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Көксерек пен Аққасқаның шайқасы» бөлімі сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды; «Көксерек пен Аққасқаның шайқасы» бөліміндегі бейнелерді салыстырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 5 минут 10 минут Сабақтың ортасы 8 минут 8 минут 1 минут 2 минут 1 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу. Сабаққа қатысуын түгендеу. Психологиялық ахуал тудыру 1-ден 3-ке дейін санау арқылы топқа бөлінеді. Ой шақыру. Төменде берілген мақалдарды сәйкестендіріңіз 1.Иттің иесі болса, 2.Ауыл иті ала болса да, 3. Қасқырды қанша асырасаң да, 4. Қасқырды сұрлығы үшін емес, ұрлығы үшін ұрамыз. бөрі келгенде бірігеді. бөрінің тәңірісі бар. орманға қарап ұлиды. Берілген мақалдарға ортақ мәселе қандай? Жаңа тақырыбымызды бастамас бұрын өткен сабақтарды пысықтап жіберейік. ТЖ.«Уақыт тізбегі» әдісі бойынша «Көксерек» әңгімесінің оқиға желісін мазмұндап, баяндап жазып шығыңдар.
Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады Жаңа тақырып – Көксерек пен Аққасқаның айқасы. Жұптық жұмыс. 1-тапсырма «Көксерек пен Аққасқаның шайқасы» бөлімі бойынша сюжетті композициялық талдау жасаңдар. 1.Оқиғаның басталуы. Аққасқа - алғыр төбет. 2.Оқиғаның өрбуі. Көксеректі іздеу. 3.Байланысы. Көксерек - көкжал қасқыр. 4.Дамуы. Көксерек пен Аққасқаның айқасы. 5.Шарықтау шегі. Қолға түскен көкжал. 6. Шешімі. Көксеректің өлімі. Әженің зары. Жеке жұмыс 2-тапсырма. Венн диаграммасы Көксерек пен Аққасқаны салыстыр(екеуінің қандай ұқсастық-тары мен айырмашылықтары бар?)
Жауабыңды тексер: Айырмашылығы: Көксерек: еркіндікті сүйетін түз тағысы, үйір ішінде темірдей тәртіп орнататын, ірілі-ұсақ қасқырларды бір мақсатқа жұмылдыратын басшы, елді шулатқан, аулы малдарына ойран салып, адамға қиянат жасаған жыртқыш. Аққасқа: қолға үйретілген үй жануары, адамның досы, қасқырға шабатын батыл, мықты төбет. Ұқсастығы: Екеуі де – қайсар, батыл жануар, айқаста не өлгенше, не жеңгенше алысады.
Бағалы дерек: Қасқыр – дала тағысы. Тағы бір дерек, ол – оның отбасына беріктігі. Қасқыр бір ғана отбасына ие және ол – бөлтірік тәрбиесін толықтай өз мойнына алған аң. Ауыздандыру, бөлтірігін көкжалға айналдыру, бәрі-бәрі – осы ата қасқырдың құзырындағы міндет. Өзге аңдарда жоқ осы қасиеттер бұл жаратылыс иесін әр кез даралап тұрады.
Сабақты бекіту. Аңдар да – табиғат жаратылысы.Олар өмір сүру үшін, ұрпақ сақтап қалу үшін тырысады. Қасқырлар жыртқыш болса да, тіршілік иесі. Адамдар осыны түсіну керек еді. Ал қасқыр апанын бұзу, бөлтіріктерін өлтіру - адамның табиғатқа жасаған қиянаты.
Үйге тапсырма: Құрмашқа хат жазу.
Рефлексия «Таразы» әдісі
|
Психологиялық ахуал
Берілген мақалдарды сәйкестендіреді.
«Көксерек» әңгімесінің оқиға желісін мазмұндап, баяндап жазып шығады.
Бөлімнің сюжеттік желісіне талдау жасайды.
Кейіпкерлердің ұқсастығы мен айырмашылығын тауып жазады.
Қасқыр туралы дерек тыңдайды.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Айтжанова Галия ЕрсаиновнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз М.Әуезов "Көксерек" әңгімесі
Тақырып бойынша 11 материал табылды
М.Әуезов "Көксерек" әңгімесіМатериал туралы қысқаша түсінік
М.Әуезовтің "Көскерек" әңгімесінен "Көксерек пен Аққасқаның шайқасы" бөлімі бойынша дайындалған сабақ жоспарында топтық, жұптық, жеке жұмыс түрлері қамтылған. Тапсырмалар сабақтың мақсатына сай әзірленген.
Материалдың қысқаша нұсқасы Бекітемін:_________ Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті. 3-тоқсан. 8-сабақ
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














