Оңтүстік Қазақстан
облысы,
Мақтаарал ауданы, Қоғалы
ауылы,
«Ж.Сүлейменов атындағы жалпы
орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік
мекемесінің
қазақ тілі мен әдебиеті пән
мұғалімі
Махымова Гульжаухар
Бейсембаевна
Сыныбы:8
Пәні: қазақ
әдебиеті
Тақырыбы
|
М.Әуезовтың
«Қараш-Қараш оқиғасы»
повесі
|
Мақсаты
|
«Қараш-Қараш оқиғасы»
повесінің мазмұнын білу,түсіну. Топтаса
отырып оқиғаның мазмұнын талдау. Алған білімдерін
жинақтау.
|
Жалпы
мақсат
|
Тақырыпты
түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы
сабаққа деген қызығушылығын арттыру
|
Күтілетін
нәтиже
|
«Қараш-Қараш оқиғасы»
повесінің мазмұнын біледі,түсінеді. Топтаса отырып оқиғаның
мазмұнын талдайды. Алған білімдерін
жинақтайды.
|
7
модульдің қолданылуы
|
АКТ
, “Оқыту мен оқудағы жаңа
тәсілдер”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және
көшбасшылық”.“Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау”
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
«Миға
шабуыл» әдісі, «Топтастыру» әдісі,
«Ақылдың алты
қалпағы» әдісі, тестпен
жұмыс
|
Қолданылатын көрнекіліктер
|
Электоронды оқулық, портрет, стикерлер,
ноутбук, смайликтер, қанатты
сөздер
|
Ұйымдастыру кезеңі
(3м)
|
Оқушыларды түгелдеу. Стикердің түсіне қарай топқа
бөлу.
|
Оқушылар стикердің түсіне қарай топқа
бөлінеді.
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білу
Қызығушылық
тарын ояту (2)
|
«Миға шабуыл» әдісі
|
Үй тапсырмасын сұрау.
Талқылау үшін сұрақтар беріледі .
«Миға шабуыл» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрақ- жауап
арқылы пысықтау
М.Әуезов
туралы не білеміз?
Қандай шығармалары бар?
Жаңа сабақтың тақырыбын оқушыларға
аштырамын.
|
Топ мүшелері сұрақтарға
жауап береді
|
Түсіну
(10м)
|
«Топтастыру»
әдісі
|
Жаңа сабақтың тақырыбын
ашу мақсатында оқушыларға түрткі сұрақтар қойылады. Балалар,
ақынның ағайынды Бақтығұл мен Тектіғұлдың бай болйыстардар көрген
зорлық-зомбылықтары туралы баяндалатын повесі қалай
аталады?
Иә, дұрыс айтасыңдар, балалар!. Бұл повест
«Қараш-Қараш
оқиғасы» деп аталады. Яғни
біздің бүгінгі өтілетін жаңа тақырыбымыз «Қараш-Қараш
оқиғасы» повесі жайында
болмақ. Топтарға тапсырма беріледі. Повестің мазмұнын топтаса
отырып постер жасайды. Топтың спикері талдауға
шығады.
|
Топпен жұмыс жасау арқылы
оқушылар постер жасайды. Топтың спикері тақтаға шығып
талдайды.
|
Қолдану (7м)
|
«Ақылдың алты
қалпағы» әдісі бойынша жұмыс
|
Топқа арналып жаңа
тақырып төңірегінде тапсырмалар береді .
Ақылдың алты қалпағы әдісі бойынша Сәлмен бай мен
Жарасбайдың істегені дұрыс па? деген сауалға жауап
іздейді.
|
Жұппен жұмыс жасайды
|
Сергіту сәті (2м)
|
«Көңілді күн» атты жаттығу жасау
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау
|
Бейне роликтегідей
жаттығулар жасайды.
|
Талдау (10м)
|
Көрініс
|
Оқушыларға
«Қараш-Қараш
оқиғасы»
повесіне көрініс
құрдыртады.
|
Оқушылар рөлге кіріп,
кейіпкерлерді сомдайды.
|
Жинақтау (5м)
|
Тест арқылы тақырыпты
сабақты жинақтау
|
Жаңа тақырыпқа қатысты
тест сұрақтарын беремін.
Түйінді ой.
Әр топ топтаса ойлау арқылы
түйінді ой айтады.
Мына сұрақтарды қамтып өту
керек.
Бұл оқиға қай ғасырда, қай
жылдарда болған?Ол кезең қандай кезең еді?
Повесті оқи отырып, балалар, нені
түсіндіңдер? Қазақтың нағыз азаматы қандай болу керек?Повестің
бізге берер тәрбиелік мәні бар ма? Повест қалай
аяқталады?
|
Тест сұрақтарына жауап беру, жаңа тақырыпты талдау арқылы
жинақтайды
|
Бағалау
(3)
|
Кері
байланыс (не үйрендім, не қиын болды,
сұрақ)
Бағалау парақшаларын
тарату
|
Бағалау
парақшасы мен бағалау шкаласын тарату
|
Өзін -өзі
бағалау. Топтар бір-бірлерін бағалайды
|
Үйге тапсырма(1м)
|
|
Қараш-Қараш оқиғасы
повесін
оқып,түсіну.
|
Тапсырманы күнделікке жазып алады.
|
Рефлексия (2м)
|
Стикерлерді
толтыру
|
Оқушыларға
стикер толтыруды ұсыну
|
Ұсынылған
стикерді толтыру
|