Қысқа мерзімді жоспар
31-60
|
Бөлім: |
Уақыт |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Менің ататегім қайдан бастау алады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.1.1 отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру; 3.1.1.2. әулет шежіресін құрастыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды анықтап, әулет шежіресін құрастыра алады. Көптеген оқушылар: әулет шежіресін білудің маңызын талқылайды. Кейбір оқушылар: отбасы, жеті ата туралы мақал-мәтелдер мағынасын түсіндіреді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Жаңа тақырыпты ашу «Миға шабуыл» әдісімен өтеді: - Өткен сабақта қандай тақырыпты өттік? -Отбасын басқаша қалай атауға болады? -Отбасы мүшелерін туысқандар деп атауға бола ма? -Туыс деген ұғымды қалай түсінесің? - Туысқандық байланысты анықтайтын атауларды ата. -Әкең мен анаңа сенің ағаң кім болады? -Атаң мен әжеңе кім немере болады? - Әпкең ата-анаңа кім болып келеді? - Қарындасыңа сенің ата-анаң кім болады? - Сені әкең мен анаң қалай атайды? -Ағаңды ата-анаң қалай атайды? -Сен ініңе кім боласың? -Әкеңнің ата-анасы кімдер? -Атаңның ата-анасы туралы не айта аласың? -Ататек деген не? -Сен өзіңнің атаңның, арғы аталарыңның атыжөндерін атай аласың ба? -Өз ататегің туралы әңгімелеп көр. - Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы болады деп ойлайсыңдар? Сабақ мақсаты жария етіледі. Топқа бөліну «Таңдау» әдісімен ата, әке, бала сөздерін таңдау арқылы жүреді. |
Өлең оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырып атауын табады. Топқа бірігеді. |
«Ауызша мадақтау» әдісі
|
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин 2 мин 15 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. А) Мәтінмен жұмыс. Ә) Суретпен жұмыс. Ұрпақтар сабақтастығы қалай аталғанын ағаштың төменгі жағынан бастап оқыңдар. Б) Ойлан. Шежіре бойынша ұрпақтар сабақтастығы 25 жас деп есептесек, жеті атаның шежіресін білу қанша уақыт аралығын қамтиды? Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: -Ататекті, жеті атаны білу маңызын сен қалай түсінесің? Сергіту сәтінде «Ұйқасын тап» ойынын ойнайды.
Бір үйде біз
нешеуміз? Тірек сөздер: атам, үйрек, ортан, анам, бөбек, үйде, бесеуміз. «Сендер туыстарыңның қайсысына ұқсағансыңдар?» шағын зерттеу. Туыстар басқа үйде, басқа қалаларда жəне басқа елдерде тұруы мүмкін, бірақ сонда да олар сендердің жақындарың – сендердің əулеттерің, үлкен отбасыларың. Туыстар бір-біріне ұқсайды. Сендердің біреулерің аналарыңа, біреуің əкелеріңе, ал енді біреуің əжелеріңе немесе тəтелеріңе ұқсайсыңдар.-Сен туыстарыңның қайсысына ұқсайсың? Балалар үйден өздері алып келген фотосуреттері арқылы аталары туралы əңгімелейді. Ө) Дəптермен жұмыс№1 тапсырма Үйден алып келген аталарының фотосуреттері
(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады. А) «Менің шежірем» жобасы. -Ата-анаңнан біліп келгендерің бойынша жеті аталарыңды жазыңдар. Ә) «Интервью» әдісі. -Сыныптастар арасында «Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргіз. Қорытынды жаса. Дескриптор:
-«Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргізіп, қорытынды жасайды-2балл. Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. - Жеті ата, ататек туралы мақал-мәтелдер айт. |
Сәйкес қимылдар жасап, өлең ұйқасын тауып, дауыстап хормен айтады.
Өз жеті атасын жазады. Сұқбат алып, қорытынды жасайды. |
Дескриптор:
-«Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргізіп, қорытынды жасайды-2балл. |
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.
Оқу тапсырмасы: Мәтінді түсініп оқып, жеті атаны жаттау. |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Менің ататегім қайдан бастау алады?
Менің ататегім қайдан бастау алады?
Қысқа мерзімді жоспар
31-60
|
Бөлім: |
Уақыт |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Менің ататегім қайдан бастау алады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.1.1 отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру; 3.1.1.2. әулет шежіресін құрастыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды анықтап, әулет шежіресін құрастыра алады. Көптеген оқушылар: әулет шежіресін білудің маңызын талқылайды. Кейбір оқушылар: отбасы, жеті ата туралы мақал-мәтелдер мағынасын түсіндіреді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Жаңа тақырыпты ашу «Миға шабуыл» әдісімен өтеді: - Өткен сабақта қандай тақырыпты өттік? -Отбасын басқаша қалай атауға болады? -Отбасы мүшелерін туысқандар деп атауға бола ма? -Туыс деген ұғымды қалай түсінесің? - Туысқандық байланысты анықтайтын атауларды ата. -Әкең мен анаңа сенің ағаң кім болады? -Атаң мен әжеңе кім немере болады? - Әпкең ата-анаңа кім болып келеді? - Қарындасыңа сенің ата-анаң кім болады? - Сені әкең мен анаң қалай атайды? -Ағаңды ата-анаң қалай атайды? -Сен ініңе кім боласың? -Әкеңнің ата-анасы кімдер? -Атаңның ата-анасы туралы не айта аласың? -Ататек деген не? -Сен өзіңнің атаңның, арғы аталарыңның атыжөндерін атай аласың ба? -Өз ататегің туралы әңгімелеп көр. - Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы болады деп ойлайсыңдар? Сабақ мақсаты жария етіледі. Топқа бөліну «Таңдау» әдісімен ата, әке, бала сөздерін таңдау арқылы жүреді. |
Өлең оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Тақырып атауын табады. Топқа бірігеді. |
«Ауызша мадақтау» әдісі
|
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин 2 мин 15 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. А) Мәтінмен жұмыс. Ә) Суретпен жұмыс. Ұрпақтар сабақтастығы қалай аталғанын ағаштың төменгі жағынан бастап оқыңдар. Б) Ойлан. Шежіре бойынша ұрпақтар сабақтастығы 25 жас деп есептесек, жеті атаның шежіресін білу қанша уақыт аралығын қамтиды? Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: -Ататекті, жеті атаны білу маңызын сен қалай түсінесің? Сергіту сәтінде «Ұйқасын тап» ойынын ойнайды.
Бір үйде біз
нешеуміз? Тірек сөздер: атам, үйрек, ортан, анам, бөбек, үйде, бесеуміз. «Сендер туыстарыңның қайсысына ұқсағансыңдар?» шағын зерттеу. Туыстар басқа үйде, басқа қалаларда жəне басқа елдерде тұруы мүмкін, бірақ сонда да олар сендердің жақындарың – сендердің əулеттерің, үлкен отбасыларың. Туыстар бір-біріне ұқсайды. Сендердің біреулерің аналарыңа, біреуің əкелеріңе, ал енді біреуің əжелеріңе немесе тəтелеріңе ұқсайсыңдар.-Сен туыстарыңның қайсысына ұқсайсың? Балалар үйден өздері алып келген фотосуреттері арқылы аталары туралы əңгімелейді. Ө) Дəптермен жұмыс№1 тапсырма Үйден алып келген аталарының фотосуреттері
(Т, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады. А) «Менің шежірем» жобасы. -Ата-анаңнан біліп келгендерің бойынша жеті аталарыңды жазыңдар. Ә) «Интервью» әдісі. -Сыныптастар арасында «Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргіз. Қорытынды жаса. Дескриптор:
-«Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргізіп, қорытынды жасайды-2балл. Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. - Жеті ата, ататек туралы мақал-мәтелдер айт. |
Сәйкес қимылдар жасап, өлең ұйқасын тауып, дауыстап хормен айтады.
Өз жеті атасын жазады. Сұқбат алып, қорытынды жасайды. |
Дескриптор:
-«Жеті атаны білу не үшін қажет?» деген сұқбат жүргізіп, қорытынды жасайды-2балл. |
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланысты «Шеринг» әдісі арқылы береді. Оқушылар шеңберге тұрып бүгінгі тақырыптан алған білімі туралы талдайды.
Оқу тапсырмасы: Мәтінді түсініп оқып, жеті атаны жаттау. |
Кері байланыс жасайды. Оқу тапсырмасын жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
шағым қалдыра аласыз














