Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 2 бөлім- «Меніңмектебім» |
|
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | «Мектептегідыбыстар» |
Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | 1.2.2.1 музыкалыққойылымдарүшінидеялардыжинақтау
1.1.2.1 өзгеорындаушыларғатосыннанқосылу
|
Сабақ мақсаттары | оқушылар мектептегі дыбыстарға құлақ салып, тыңдауды үйренеді; оқушылар «қаттырақ және бәсең естілу» түсінігімен танысады және оларды музыкалық шығармаларда қолданады; «Мектебім,аяулы мектебім» әнін үйренеді |
Бағалаукритерийлері | музыкалыққойылымдарүшінидеялардыжинақтайдыән айту барысында өзге орындаушыларға тосыннан қосылады. |
Тілдікмақсаттар
| Оқушылар:дыбыстардыңқұрылуы мен өзгерутәсілдерінсипаттап, олардыңмузыкадағымағынасынтүсініпкөрсетеалуыкерекПәнлексикасы мен терминологиясыТірексөздердыбыстыңқаттырақшығуы – становится громче – becomeslouder;
дыбыстыңақырындапбасылуы – становится тише – becomessofter.
Диалогқа/жазуғақажеттісөзтіркестері• Музыка нені еске түсіреді?• Музыканы басқаша қалай өзгерте аламыз?• Сіздің ұсынысыңыз қандай?Қысқа және ұзын дыбыстың айырмашылығы неде? |
Құндылықтардыдарыту | Ынтымақтастық, құрмет, еңбек және шығармашылық |
Пәнаралықбайланыстар | Бейнелеу өнері. «Байланысын тап» айдарында дерексіз ұғымдарды түсіну машығын дамыту үшін оқушылар «қаттырақ және ақырынырақ естілу» ұғымдарын бейнелеуге болатын түстерді анықтайды. Дүниетану. Оқушылармен әртүрлі табиғи ортадағы дыбыстар туралы әңгіме жүргізіледі. Айналамыздан қандай дыбыстарды естиміз? Олар несімен ерекшеленеді? |
АКТ қолданудағдылары | - |
Бастапқы білім
| Өткенсабақтаоқушыларұзынжәнеқысқадыбысұғымыментанысты, олардыырғақтық флэш-карталардасберілгентөрттікжәнесегіздікноталарды та, те буындарынаайтып, ырғағынсоғып, жәнесәйкесмектептуарлысөздерменайтыпкөрді. Жұптықжұмысбарысындамектептуарлыекісөйлемшығарыпырғақпенорындады. |
Сабақбарысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтыңбасы
Сабақтыңортасы
Сабақтыңсоңы | Сабақ табиғат дыбыстарымен басталады.
Оқушылармен сәлемдесу«Сәлеметсіңдер ме!»«Здравствуйте!»«Good day!»
оқушылардан сұрау:Балалар, сендер сабаққа кірген кезде қандай дыбысестілді? Естеріңде ме?
Оқушылар жауабы
Мектеп ішіндегі дыбыстар жайлы айту. Балалар мектеп ішінде қандай дыбыстар естиміз?
Оқушылардың жауаптары.
Балалар, келесі дыбыстарды ажыратып көрейік.
Тыңдату. Табиғат дыбысы. Поезд. Самолет. Автомобиль.
Балалар, ал енді біз дыбыстардың әр түрлі динамикада болатыны жайлы айтайық. Қазір мен сендерге бір қысқа өлеңді оқуп беремін, сендер мұқмият тыңдаңдар. /мұғалім дауысын бірде бәсеңдете, бірде қатты шығарып оқып береді/
Мектебімде дыбыстар, Естіледі әр жерде. Қозғалыстар, сыбыстар, Би де, күй де, әндер де.
Балалар, енді бәріміз менің қол белгім бойынша осы өлеңді дыбыс күшін өзгерте тырып оқып көрейік. Егер менің қолым жоғары көтерілсе дыбыс қаттырақ шығуы тиіс, ал егер төмен түсіретін болсакм дыбыс күші ақырындап басылады.
Сыныппен бірге тақпақ тағы бір мәрте оқылады. Терминдермен жұмыс. Сөздерді үш тілде қайталаудыбыстың қаттырақ шығуы – становится громче – becomes louder;
дыбыстың ақырындап басылуы – становится тише – becomes softer.
Топтық жұмыс. Шеңбер ортасына көптеген ұрмалы аспаптар қойылады.Оқушылар екі топқа бөлінеді1 топ «Айналадағы дыбыс»2 топ «Мектептегі дыбыс»
Оқушылар топпен бірге келісіп берілген тақырыпқа байланысты бірнеше дыбыс түрлерін аспаптардың көмегі арқылы жаңғыртуы тиіс. Ал келесі топ ол ненің дыбыс екенін анықтап тауып көреді.
Ән айту.«Мектебім» Б. Бейсенова
Әннің сөздерін қайталау, плюс жазбасын тыңдау. Әнді үйрену.Жазбаға қосылып орындау.
Мектебім, аяулы мектебім,Өзінсің өмірдің көктемі.Нәр алып, қолымды созамын,Арманға көктегі.Мектебім келеміз тағыда,Күн сайын өзіңді сағына.Сыңғырлап соғылды қоңырау,Бар бала бағына,Қайырмасы:Мектебім, аяулы мектебім,Бағында гүлдей боп көктедім.Өзіңсің білімнің бұлағы,Нәр алып келемін.
Келеміз куанып біз дәйім,Мектебім, сен жайлы жыр дайын.Айқара есігін ашады,Қарсы алып күн сайын.Мектебім, өзінді сүйемін,Білімді санама түйемін.Аяулы ұстаздар алдында,Басымды иемін
Рефлексия:Бүгінгі сабақта мен үшін қызықты не болды?Сабақтың қандай тапсырмасы маған ұиынға соқты? | Металлафон
http://muzic.nur.kz/artist-3351-zvuki-prirodi табиғат дыбысы
https://wav-library.net/auto-transport машина дыбысы https://wav-library.net/samolet самолет дыбысыhttp://muzic.nur.kz/1227380-3d-zvuki-zvuk-poezda поезд дыбысы https://wav-library.net/sounds/wind/shelest_listvy_na_vetru_mp3_zv жапырақтар дыбысы
Презентация
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
Шығармашылықтапсырмалардыорындаубарысындамұғалімкөмекқажетететінкейбіроқушыларғабағдарберіпотырады
Ырғақтық тапсырманы тез орындап болған кейбір оқушыларға берілген сөздерден сөйлем құрып ырғақпен орындау ұсынылады.
Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындау кезінде әр оқушыға бағыт бағдар беру | Өзара бағалауЖетістік критерийлері бойынша бағалау
Топтық жұмыс барысында дұрыс орындау, ырғақтарды жеке орындау барысында оқушыларды бақылап қалыптастырушы бағалау жүргізу.
Жұмыс дәптеріндегі тапсырманы орындау кезінде әр оқушыны бақылау
| Қауіпсіздік техникасын сақтау
Күйге сәйкес би қимылдарын орындау |
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?
|