Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Металдар құймалары.№5көрсетілім «Металдар және құймалар»
|
Бөлім: |
9.2ВМеталдар мен құймалар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ералиева Д.Ә. |
|
Күні: |
24.11.2022 |
|
Сыныбы:9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Металдар құймалары.№5 көрсетілім «Металдар және құймалар» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.4.3 -құйма ұғымын және оның артықшылықтарын білу 9.1.4.4 -шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру 9.4.2.5 -Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру үдерістерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін анықтайды. Көпшілік оқушылар үшін: Қазақстандағы металдардың кен орындарын атауын біледі. Кейбір оқушылар үшін: Құйма ұғымын және оның артықшылықтарын біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 10 мин. Жаңа сабаққа кіріспе (28 минут) Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Білім алушылардың назарын сабаққа аудару Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Алдыңғы білімді тексеру. №4 тапсырма № 1 есеп 84 бет Есептер шығару: 1. 11,7г сілтілік металл сумен әрекеттескенде 16,8г металл гидроксиді түзілді. Белгісіз металды анықтаңыз? 2. Белгісіз металл оксидін МеО 14,4г тотықсыздандыру арқылы 11,2г металл алынды, ол қандай металл? Өткен тақырып бойынша викториналық сұрақтар (wordwall қосымшасы арқылы) 1. Ең иілгіш металл? 2.Ең қатты металл? 3. Ең оңай балқитын металл? 4. Қиын балқитын, қатты ақ түсті металл? 5. Сілтілік металдар сумен әрекеттесу нәтижесінде түзілетін заттар? 6. Қанның құрамына кіретін металл? 7. Тыңайтқыш ретінде қолданылатын сілтілік металл?
жаңа тақырыпты ашу үшін «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша 1. Тайқазанның; 2. Қару-жарақ; 3. Ұшақ; 4. Бағалы әшекей заттардың суреттері ілінеді. Осы суреттердің барлығына ортақ нені байқауға болады, қандай металдардан тұрады, физикалық және химиялық қасиеттері қандай, табиғатта кездесуі, т.с.с. сұрақтармен ой тастай отырып. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Мұғалімнің іс-әрекеті:
№5 көрсетілім «Металдар мен құймалар 1 тапсырма. Жұптық жұмыс «Сәйкестендіру» әдісі (3 мин.)
Кестенің жауабы экраннан көрсетіледі, оқушылар өз-өздерін бағалайды. Топпен жұмыс «Кластер» арқылы 1-топ - металдардың Қазақстандағы кен орындарын, экономикалық маңыздылығын зерттейді. 2-топ – кен орындарының қоршаған ортаға әсерін зерттейді. 3-топ – өндіру үдерісін (қандай әдістер қолданылады) зерттейді. (Әр топ 2 сұрақтан құрастырады) Топтық жұмыс. Вен диаграммасы әдісі бойынша бірдей құймалардың ұқсас белгілерін, айырмашылығын (құрамы, қасиеттерін, түрлерін) т.с.с. белгілерді салыстра отырып жазады. 1 топ. Дюралюминий- электрин 2 топ. Жез- қола 3-топ. Шойын-болат
Сабақтан алған әсерлері мен өз ойларын білдіру үшін кері байланыс (Padlet қосымшасы)
Үй тапсырмасы: §23 №1 есеп 97 бет |
Білім алушылар назарын сабаққа аударады
Тақтадағы жауап арқылы көршісінің жауабын тексереді.
Дескриптор: 1. Валенттілік бойынша формула құрастыра алады. 2. Металдардың химиялық қасиеттерін біледі. 2. Белгісіз металды анықтайды;
Дескриптор: 1. Металдарды физикалық қасиеттері бойынша ажырата алады; 2. Металдардың химиялық қасиеттерін біледі:
Дескриптор: 1. Құймалардың түрлерін ажырата алады; 2. Құймалардың қолданылу аймағын біледі; 2. Құймалардың атын сәйкестендіреді;
Дескриптор
Дескриптор 1. Құймалардың түрлерін ажырата алады; 2. Құймалардың құрамына талдау жасай алады; 3. Құймалардың қолдану артықшылықтарын айта алады;
Берілген сілтемені басып, өз ойларымен бөліседі
Құйманың құрамындағы элементтердің массалық үлесін анықтайды. |
|
Слайд, маркер, видео
https://www.youtube.com/watch?v=7aoqaV-mvNc
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Металдар және құймалары
Металдар және құймалары
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Металдар құймалары.№5көрсетілім «Металдар және құймалар»
|
Бөлім: |
9.2ВМеталдар мен құймалар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ералиева Д.Ә. |
|
Күні: |
24.11.2022 |
|
Сыныбы:9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Металдар құймалары.№5 көрсетілім «Металдар және құймалар» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.4.3 -құйма ұғымын және оның артықшылықтарын білу 9.1.4.4 -шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру 9.4.2.5 -Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру үдерістерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін анықтайды. Көпшілік оқушылар үшін: Қазақстандағы металдардың кен орындарын атауын біледі. Кейбір оқушылар үшін: Құйма ұғымын және оның артықшылықтарын біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 10 мин. Жаңа сабаққа кіріспе (28 минут) Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Білім алушылардың назарын сабаққа аудару Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Алдыңғы білімді тексеру. №4 тапсырма № 1 есеп 84 бет Есептер шығару: 1. 11,7г сілтілік металл сумен әрекеттескенде 16,8г металл гидроксиді түзілді. Белгісіз металды анықтаңыз? 2. Белгісіз металл оксидін МеО 14,4г тотықсыздандыру арқылы 11,2г металл алынды, ол қандай металл? Өткен тақырып бойынша викториналық сұрақтар (wordwall қосымшасы арқылы) 1. Ең иілгіш металл? 2.Ең қатты металл? 3. Ең оңай балқитын металл? 4. Қиын балқитын, қатты ақ түсті металл? 5. Сілтілік металдар сумен әрекеттесу нәтижесінде түзілетін заттар? 6. Қанның құрамына кіретін металл? 7. Тыңайтқыш ретінде қолданылатын сілтілік металл?
жаңа тақырыпты ашу үшін «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша 1. Тайқазанның; 2. Қару-жарақ; 3. Ұшақ; 4. Бағалы әшекей заттардың суреттері ілінеді. Осы суреттердің барлығына ортақ нені байқауға болады, қандай металдардан тұрады, физикалық және химиялық қасиеттері қандай, табиғатта кездесуі, т.с.с. сұрақтармен ой тастай отырып. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Мұғалімнің іс-әрекеті:
№5 көрсетілім «Металдар мен құймалар 1 тапсырма. Жұптық жұмыс «Сәйкестендіру» әдісі (3 мин.)
Кестенің жауабы экраннан көрсетіледі, оқушылар өз-өздерін бағалайды. Топпен жұмыс «Кластер» арқылы 1-топ - металдардың Қазақстандағы кен орындарын, экономикалық маңыздылығын зерттейді. 2-топ – кен орындарының қоршаған ортаға әсерін зерттейді. 3-топ – өндіру үдерісін (қандай әдістер қолданылады) зерттейді. (Әр топ 2 сұрақтан құрастырады) Топтық жұмыс. Вен диаграммасы әдісі бойынша бірдей құймалардың ұқсас белгілерін, айырмашылығын (құрамы, қасиеттерін, түрлерін) т.с.с. белгілерді салыстра отырып жазады. 1 топ. Дюралюминий- электрин 2 топ. Жез- қола 3-топ. Шойын-болат
Сабақтан алған әсерлері мен өз ойларын білдіру үшін кері байланыс (Padlet қосымшасы)
Үй тапсырмасы: §23 №1 есеп 97 бет |
Білім алушылар назарын сабаққа аударады
Тақтадағы жауап арқылы көршісінің жауабын тексереді.
Дескриптор: 1. Валенттілік бойынша формула құрастыра алады. 2. Металдардың химиялық қасиеттерін біледі. 2. Белгісіз металды анықтайды;
Дескриптор: 1. Металдарды физикалық қасиеттері бойынша ажырата алады; 2. Металдардың химиялық қасиеттерін біледі:
Дескриптор: 1. Құймалардың түрлерін ажырата алады; 2. Құймалардың қолданылу аймағын біледі; 2. Құймалардың атын сәйкестендіреді;
Дескриптор
Дескриптор 1. Құймалардың түрлерін ажырата алады; 2. Құймалардың құрамына талдау жасай алады; 3. Құймалардың қолдану артықшылықтарын айта алады;
Берілген сілтемені басып, өз ойларымен бөліседі
Құйманың құрамындағы элементтердің массалық үлесін анықтайды. |
|
Слайд, маркер, видео
https://www.youtube.com/watch?v=7aoqaV-mvNc
|
шағым қалдыра аласыз


















