Материалдар / Металдардың оттекпен және сумен реакциясы. Коррозия. 8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Металдардың оттекпен және сумен реакциясы. Коррозия. 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Металдардың оттекпен және сумен реакциясы. Коррозия. сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2018
1222
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.1С

Металдар белсенділігін салыстыру

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты - жөні:

Сынып: 8 «___»


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Металдардың оттекпен және сумен реакциясы. Коррозия.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.4.1 - кейбір металдар басқаларға қарағанда тотығуға тезірек ұшырайтындығын білу;

8.2.4.2 - белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесуін сипаттау

8.2.4.3 - металдар коррозиясына әсер ететін факторларды зерттеу

Сабақ мақсаты

- практикада металдардың химиялық белсенділігін оқып тану;

- металдар коррозиясының туындауына әсер етуші факторларды анықтау;

- оттекке және суға қатынасы бойынша металдардың белсенділік қатарын құру;

- металдардың оттекпен, салқын, ыстық сумен немесе бумен химиялық реакция теңдеулерін құруды үйрену.

Бағалау критерийлері

- металдардың сумен әрекеттесуінің химиялық реакция теңдеулерін құрады;

- химиялық коррозия үдерісіндегі химиялық реакция теңдеулерін құрады;

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

Арнайы лексиканы қолданып, кейбір металл нәрселерді атайды және оларды салыстырады, ол металл нәрселер қаншалықты ұзақ «сақталатынын» әңгімелейді

Пәндік арнайы лексика және терминология:


Қазақша

Русский

English

жемірілу

ржавление

corroded

жемірілген

ржавый

rusty

химиялық белсенді

химически активный

reactive

инертті

инертный

inert

тотығу

окисление

oxidation

коррозия

коррозия

corrosion

түсін жоғалту

потускневший

tarnished

Диалог/жазылым үшін пайдалы тіркестер

Неге А Б-ға қарағанда коррозияға баяу түседі/ неге Б А-ға қарағанда коррозияға баяу түседі?

Себебі, А Б-ға қарағанда реакцияға барынша баяу түседі/А Б-ға қарағанда реакцияға жылдам түседі.

А Б-ға қарағанда кем/неғұрлым белсенді.

(Металл зат А) (Б)-ға қарағанда коррозияға түскіш

Құндылықтар

Бір - біріне сыйластық, құрмет

Қоршаған ортаға қамқорлық және тұрақты дамуға құлшыныс

Өмір бойы үздіксіз оқу

Пәнаралық байланыстар

Тарих

АКТ қолдану дағдылары

Ғаламтор ресурстарымен жұмыс кезіндегі қарапайым дағдылар


Бастапқы білім

7.2А Атомдар. Молекулалар. Заттар

7.4В Геологиялық химиялық қосылыстар


Сабақ барысы

Сабақтың жомпарланған кезеңдері

Сабақьағы жоспарланған іс - әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин


Сабақтың бастарқы кезеңін ұйымдамтыру

Оқушылармен амандасу және сабаққа дайындығын тексеру: парта үстінде күнделік, оқулық және оқу құралдарының болуы.



Презентация.

Сабақтың ортасы


3 мин



















2 мин













15 мин





















7 мин
















7 мин

Бастапқы білім мен дағдыны актуализациялау:

Мұғалім оқушыларға ұзақтығы (0.00-1:35) мультфильм үзіндісін көрсетеді: «Доктор Машинкова. Тотбасу». Көрсетілім аяқталғаннан кейін мұғалім оқушыларға сұрақ қояды:

- Неге Доктор Машинкова көлікті толық жуа алмады?

Оқушылардың болжам жауабы: Лас дақтармен қатар, көлікті тот басқан.

- Неге біршама уақыт өте келе металдан жасалған заттар осындай өзгерістерге ұшырайды?

Оқушылардың болжам жауабы: Көптеген металдар тотығады, бұзылады.

Презентациялық слайдтарды көрсетіп (слайд №1) мұғалім сұрақ қояды:

  • Бірақ, тарихи мұражайларға барған кезде, біз түрлі металл экспонаттарын кездестіре аламыз. Біздің қазіргі уақытқа дейін олар қалай сақталған?

Оқушылардың болжам жауабы: Ол зат жасалған металға байланысты

Белсенді және орташа белсенді металдар ауадағы оттекпен, сумен белсенді емес металдарға қарағанда тез әрекеттесіп, тотығады

Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбын болжауды ұсынады. Оқушылар жауабын тыңдағаннан кейін, мұғалім сабақтың тақырыбын хабарлайды: Металдардың оттекпен, сумен реакциясы. Коррозия.

Мұғалім: Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай?

Оқушылар сабақ мақсатын мұғаліммен құрастырады (слайд №2-4)



Жаңа тақырыпты оқып-тану

Мұғалім коррозияның қандай үдеріс екенін түсіндіреді. (слайдтар №5-7)

Оқушылар анықтаманы дәптерге жазады.

Мұғалім оқушылармен талқылайды:

- Қандай жағдай кезінде металдың бұзылуы жүреді?

- Зертханада қандай реакция көмегімен біздің болжамдарымызды тексеруге болады?

- Металл және металл құрылымды заттардың бұзылуға түсу жағдайын сипаттап көріңіз (Болжам жауаптар: ылғал ауада темірдің тоттануы, көлік детальдарының коррозиясы, металл қатысындағы химиялық реакциялар).


Топтық жұмыс :«Металл коррозиясының туындауына әсер ететін факторларды зерттеу»

Мұғалім оқушыларға алдын - ала дайындалған (тәжірибені) сынауықтарды қарауды ұсынады (дидактикалық материалды қараңыз Қосымша 1) (слайд №8):

Сынауық №1: темір шеге + дистилденген су;

Сынауық №2: темір шеге + құбыр суы;

Сынауық №3: темір шеге + сұйық май және қайнатылған су;

Сынауық №4: темір шеге + тұз ерітіндісі (натрий хлориді);

Сынауық №5: темір шеге + сілті ерітіндісі;

Сынауық №6: темір шеге + қышқыл ерітіндісі.


Оқушылар бақылау нәтижесін жазы және жұмыс парағына қорытынды құрастыруы керек.

Мұғалім үдерісті бақылап, қорытындыны нақтылайды.

Содан кейін, барлық сынып әрбір топтың екі сынауық бойынша жауабын тыңдайды.

Оқушылар мұғаліммен бірге реакция теңдеуін құрады және жұмыс парағына жалпы қорытынды жазады. (слайдтар №9-14)


Бекіту үшін оқушылар төмендегі тапсырмаларды орындайды:


Индияда Дели қаласына жақын жерде орналасқан атаөты Кутуб колоннасы 1500 жылдан бері климаттың ыстығына және ылғалдығына қарамастан бұзылмай, өз қалпында тұр. Ол таза темірден (99,72 %) жасалған және салмағы 6,5 тонна, биіктігі 7,2 метр, негіздегі диамерті 42 см және үстідегі 30 см- ге жетеді. Колонна Чандрагупты II патшасының құрметіне тұрғызылған. Халықтың сенімі бойынша кім колоннаға арқасымен сүйкенсе және қолын тигізсе соның тілегі орындалады деп есептеледі. Сіз қалай ойлайсыз, бұл тарихи ескерткіштің сақталуына қандай фактор әсер етеді?

Жауап: Аса таза темір кәдімгі темірге қарағанда коррозияға аз түседі, сол себепті аса таза металдар коррозияға тұрақты.


Көрсетілім № 2 «Белсенді металдардың сумен әрекеттесуі»

Мұғалім металдардың (K, Li, Na, Zn, Al, Mg, Fe) сумен әрекеттесуіне көрсетілім тәжірибесін\ бейнефильм көрсетеді.

Оқушылардан алынған ерітіндінің рН туралы сұрайды. (олар кейбір ерітінділердің ортасы сілтілік болатынын білуі керек).

Кейін мұғалім оқушылардан металдар салқын сумен өте баяу реакцияға түскен жағдайда, реакция жылдамдығын тездету үшін не істеуге болатынын сұрайды. (олар қыздыру қажеттігін ұсынады). Магнийдің (мырыштың) ыстық сумен\ бумен реакциясының бейнефильмін көрсетеді.

Көрсетілім кезінде оқушылар бақылау жүргізеді және жұмыс парағын толтырады.

Мұғалім белсенді емес металдың, мысалы, мыстың салқын сумен және ыстық сумен әрекеттесуіне сынақ жүргізеді.


Қорытынды ретінде оқушылар суға қатынасы бойынша металдардың белсенділік қатарын құрады.


Бекіту:

Жұптық жұмыс: Оқушылар «Тереңдетілген тест» тақырыбы «Сілтілік металдар» https://twig-bilim.kz/ru/film/alkali-metals сілтемесі бойынша тапсырма орындайды.

https://www.youtube.com/watch?v=gay5D1MlRUA







Презентация













Презентация



Теориялық материал

http://www.kristallikov.net/page25.html









Натрий, калий және литийдің сумен реакциясы бет 7

https://bilimland.kz/ru/courses/chemistry-ru/neorganicheskaya-ximiya/ehlementy-i-ix-soedineniya/lesson/shelochnye-metally

« Сілтілік металдардың реакцияға қабілеттілігі» - тапсырма

Сумен алюминий: https://www.youtube.com/watch?v=YQF0R6UNE1A


Сумен магний:

https://www.youtube.com/watch?v=e6n-IxLRQTI


Сабақ соңы

5 мин







Сабақты қорытындылау

Мұғалім оқу мақсатына қайта оралады. Мақсатқа жеткенді бас бармақ ережесі бойынша тексереді.

- - .


Үй тапсырмасы

Өтілген тақырып бойынша оқушылар ҚБ орындайды.

Тапсырманы сілтеме бойынша бастырып шығаруға болады.

https://twig-bilim.kz/ru/film/alkali-metals

«Тереңдетілген тест» тақырыбы «Сілтілік металдар» (дидактическалық материалды қараңыз Қосымша 3 немесе Қосымша 4 – тен тапсырма алыңыз).

Қосымша тапсырма: Коррозиядан қорғау әдістері туралы презентация жасаңыз (2-3 слайд).


Жұмыс қорытындысы бойынша Рефлексия «Бағдаршам» әдісі

Түрлі түсті, жазуы бар дөңгелекшелердің біріне аты – жөні жазылған стикер қалдыру:

- жасыл «Мен бәрін түсіндім »

- сары «Маған көмек керек…»

- қызыл « Мен түсінбедім…»


Презентация



Қағазға бастырылған үй тапсырмасы






Презентация «бағдаршам», стикерлер.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы әңгімеге қатысады, конспект толтырады


Көпшілік оқушылар әртүрлі ортада темір шегеде болатын өзгерістерді бақылап, сипаттай алады, металдардың сумен әрекеттесуінің реакция теңдеуін жаза алады.


Кейбір оқушыларға химиялық реакция теңдеулерін және қорытынды жазу кезінде көмек қажет болады


Кейбір оқушылар мұғалімдерге оқуға мотивациясы төмен оқушыларға қосымша үй тапсырмасын орындауға көмектесіп, топ көшбасшысы рөлінде болады

Бақылау барысында :

- метакогнитивті әңгіме;

-топтық жұмыс.

ҚБ арқылы:

- қорытынды және химиялық реакция теңдеулерін жазу;

- үй тапсырмасын орындау.


Интерактивті тақтамен жүмыс


Іс әрекет түрлерінің жиі ауыстырылуы


Сабақ бойынша рефлексия


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!