Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сатыбалдиева
Жаңагул
|
Пән/Сынып:
|
2
«Ә»
|
Қай аптаның нешінші
сабағы
|
8 апта,
2сабақ
|
Тарау немесе бөлім
атауы:
|
1С бөлім- Шамалар және
олардың өлшем бірліктері
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Метр
|
Оқу
мақсаты:
|
2.1.3.2
**ұзындық/м/масса/ц/өлшем бірліктерін қолданып
өлшеу
|
Бағалау
критерийі:
|
-
ұзындық/м/масса/ц/өлшем бірліктерін қолданып
өлшейді;
-
ұзындық бірліктерін
(см, дм, м) түрлендіреді;
-
шамаларды пайдаланып есептер
құрастырады;
|
Тілдік
мақсат:
|
Метр
|
Саралап оқыту
тапсырмалары
|
Ұжымдық
жұмыс
Жаңа тақырыптың
түсіндірілуі
|
Бірлескен жұмыс
(1,2 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс
жауапты ұсыну арқылы үйрету
|
Жеке
жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз
бетімен орындауы
|
Уақыты
|
Кезеңдері
|
Оқытушының іс-
әрекеті
|
Оқушылардың іс-
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
2
минут
|
Ұйымдастыру
|
Сәлеметсіңдер ме құрметті оқушылар! Біз бүгінгі тақырыпты
сіздердің қолдан жасаған сызғыштарыңыздың көмегіне жүгіне отырып
өткізетін боламыз.
Біздің өтетін
тақырыбымыз «Метр» деп аталады. Бұл−ұзындықтың өлшем бірлігі бола
тұра өлшеу құралына да жатады. Бүгін сендер өлшем бірліктерін
қолданып, заттарды өлшеуге, ұзындық бірліктерін түрлендіруге және
олармен есептер құрастыруға
дағдыланасыздар!
|
Не меңгеретінін білу
үшін
|
|
Презентация № 1
бет
|
8
минут
|
Жаңа
сабақ
|
-
Балалар ең алдымен сызғыштың көмегімен дәптеріміздің
ұзындығын өлшеп көрейік!
-
Ал енді математика оқулығының бетін жаппай
өлшейік!
-
Тамаша! Ал үстелімізді өлшейікші! Не байқадыңыздар
балалар?! Сызғышымызды бірнеше рет жылжыту қажет болды, солай
ма?
-
Ал үйдің қабырғасын, бойымызды немесе матаны сызғышпен
өлшесек қалай болар екен?! Әлбетте қиын! Сол себепті де ХVІІІ
ғасырдың соңында Франция қаласында жаңа «МЕТР» өлшем бірлігі пайда
болды. Ол әлдеқайда көлемді, ұзын заттарды өлшеу үшін
арналған.
Өлшеуіш құрал
(рулетка)−құрылысшы
Таспа−тігінші
Сызғыш−оқушы
Есіңде сақта!
Біздің өткен кіші ұзындық бірлігі сантиметр (см), содан соң
дециметр (дм) және бүгін қосылғаны метр (м). Біз осы 3 өлшем
бірлігін түрлендіруді үйренуіміз
қажет.
Естеріңде сақтаңдар! Біз тек үлкен бірлікті
кіші бірлікке айналдыра аламыз!
Мысалы: 1 м=10 дм=100 см
1 дм=10 см≠
1 см≠
Сантиметрді біз әзірге түрлендіре
алмаймыз!
Міндетті түрде бұл өлшем бірліктерін жаттап, есте сақтауға
тырысыңыздар!
|
Жаңа тақырыпты
меңгеру
|
|
Презентация №
2-6
бет
|
10 минут
|
Тәжірибе
|
3.
Түсіне
отырып, есепте.
а)
ұлдар
тобы
3 онд.+7
онд.=___онд.=____жүзд.
3 дм+7
дм=____дм=____м
30+70=
ә) қыздар
тобы
2 онд.+8
онд.=____онд.=____жүзд.
2 дм+8 дм=____дм=_____м
20+80=
4. Есепті шығар.
1 -ші орамда – 10 м
3-ші орамда - ? м
2-ші орамда – 20 м
Шешуі: 10 м+20 м= 30 м
Жауабы: Үшінші
орамда 30 метр
мата бар.
|
Жаңа тақырыпты тәжірибе
арқылы меңгеру
|
Бағалау критерийлерін ұсыну
Қолдан жасаған
сағаттары арқылы бағалайды.
Біреуі дұрыс болса
сағат тілін 1:00ге, екеуі дұрыс болса сағат 2:00ге, үшеуі де дұрыс
болса 3:00ге қаратып қояды
Дескриптор
арқылы
|
Презентация № 7-11
бет
|
5 минут
|
Бекіту
|
Жеке тапсырма ұсыну
Дәптеріңе жазып, жылдам
есепте.
5
м=____дм
90
дм=____м
2 м 3
дм=____дм
45 дм=____м
___дм
1
м=____см
2 дм 4
см=_____см
Құрметті менің оқушыларым! Бүгін біз көп жұмыс жасадық.
Жарайсыңдар! Егер әлі де бұл тақырыпқа қиналып жатсаңыздар мен
әрдайым көмекке келуге әзірмін!
Үй тапсырмасы: 63 бет, 4ә) есепті
шығар.
Бүгінгі сабағымыз
осымен аяқталды! Сау болыңыздар!
|
Тақырыпты меңгергенін
анықтау
«Рефлексиялық
сұрақтар»
Оқушылар ИТ берілген
сұрақтарға жауап
береді.
-
Сабақ барысында көңіл-күйіңіз
қандай болды?
Неліктен?
-
Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не
жаңалық болды?
-
Сабаққа қатысуыңызды қалай
бағалайсыз?
-
Сабақта қандай қиындықтар
туындады?
|
Бағалау критерийлерін ұсыну
ұзындық/м/масса/ц/
өлшем бірліктерін қолданып
өлшейді;
|
+/-
|
ұзындық бірліктерін (см, дм, м)
түрлендіреді;
|
+/-
|
шамаларды пайдаланып есептер
құрастырады;
|
+/-
|
|
Презентация № 12-17 бет
|