Пәні: Информатика
|
Мектеп: Ордабасы ауданы
«М.Исламқұлов атындағы жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік
мекемесі
|
Күні: 11.01.2018ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Тасбауова Назифа
Кенесовна
|
Сынып: 8 «Ж»
|
Қатысқандар
саны:14
|
Қатыспағандар саны:
--
|
Сабақтың
тақырыбы: Microsoft Excel электрондық
кестесінде диаграммалар салу
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары)
|
Microsoft Excel электрондық
кестесінде оқушылар диаграммалардың
түрлерін біледі, көпшілігі кез келген 3 түрлі диаграмманы 15
минутта құра алуы тиіс
|
|
Барлық оқушылар:
|
Диаграммалар түрлері туралы түсінік
қалыптасады.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Диаграмманың түр-түсін,
формасын саймандар үстелінің көмегімен өзгерте алады.
|
Кейбір оқушылар:
|
MS Excel –де кез келген 2 түрлі диаграмма
құрып, оны сақтай алады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Диаграмма түрлерін салу
жолдарын біледі
|
Негізгі
сөздер мен тіркестер: Диаграмма шебері,
қадам
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Есептің шарты:Диаграмма салу жолдары,
түрлері
|
Сіз
неліктен...екенін айта аласыз ба?
|
Сіз
неліктен диаграмманың түрлері, оның жасалу жолымен байланысты
екенін айта аласыз ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Аңыз-легенда, тор-таблица, кірістіру-вставка,
диаграмма шебері -мастер диаграммы
|
Алдыңғы тақырып
|
Microsoft Excel электрондық
кестесінде абсолюттік, салыстырмалы және
аралас сілтемелер.
|
Жоспар
|
Жспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
(10
минут)
3
мин
7 мин
|
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеп керекті
құрал-жабдықтарын реттеу.
Ынтымақтастық атмосферасын
орнату.
Дөңгелек, конус, сақина сөздері арқылы топқа
бөлу.
Оқушылардың сабаққа деген
ынтасын арттыру, ойлау қабілеттерін дамыту үшін "Адасқан әріптер"
әдісі арқылы үй тапсырмасын
сұрау.
|
Топ аттары А4
қағазы,
түрлі-түсті ленталар
|
Ортасы
(30
минут)
10
мин
10
мин
10
мин
|
Оқушылар жаңа сабақты "Мозайка" әдісі арқылы
өздері тақырыпты ашу.
Диаграмма түрлерімен таныстыра отырып, оларды
қалай қолданатынын өмірмен байланыстыра (мысалы тоқсандық баға,
ОЖСБ, ҰБТ) отырып түсіндіру.
Компьютермен жұмыс. Жеке және деңгейлік
тапсырмалар орындау.
Сабақты қорытындылау кезеңінде "Бұлақ" әдісін
пайдаланды. әрбір оқушы А4 парағын алып, жаңа сабақтың мазмұнына
байланысты 2-3 сұрақтан дайындайды.
Үш
топтың оқушылары бір-біріне қарап тұрады. Бірінші топтағы оқушы
сұрақ қояды да, екінші топқа ауысады. Содан кейін екінші топ, кейін
үшінші топ сұрақ қояды да және алдыңғы оқушылары сияқты ауысып
отырады.
Оқушылар өз еріктерімен жатты,у барысында
туындаған сезімдерін айтады.
|
АКТ,презентация, плакат,
маркер, түрлі-түсті қыйма қағаздар.
Оқулық,
А4 қағазы,
маркер.
|
Аяқталуы
5
минут
|
Өткен тақырыпты диаграмма
түрлерін, салу жолдырын тусіндіру арқылы
пысықтау. Үй тапсырмасы: 8,5 тақырыпты
оқып келу.
Кері
байланыс: "Плюс-Минус-Қызықты"
әдісі (кесте) . Кестені
толтыру
|
А4 қағазы,
Стикерлер
Күнделік
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және
еңбекті қорғау ережелері.
АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы
байланыс
|
Түрткі сұрақтар арқылы өмірмен
байланыстыруды салыстыру арқылы, кері байланыс арқылы, теорияны
практика жүзінде қолдануды жоспарлаймын. Өз ойларымен диаграмма
жасауды , пішімдеуді, түрлі диаграммаларды жасауды
ұсынамын.
|
Теорияны практика жүзінде орындау
барысындағы іс әрекетін, жасаған тапсырмаларын қорғау арқылы
бір-біріне баға беру.
|
Техника қауіпсіздігі ережесі, қол, көз
жаттығуларды орындау
|
Рефлексия. Сабақ /оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген
уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Оқу мақсаттары шынайы, нақты
қойылған. Оқушылар диаграммалардың түрлерін
біледі және жасай алады.Мен берілген уақыт ішінде
тапсырмаларды толық жасай алмадым бірақ мақсатымдағы диаграммаларды
салу жолдарын үйренді. Қолданған әдіс тәсілдерім
тиімді болып, пайдаланған кезімде оқушылардың қызығушылығы
артқанын, сын тұрғысынан ойлана алғанын, сұрақтарға жауап беру
арқылы зерттеушілік әңгіме жүргізілді, жоспарыма түзетулер
енгізілген жоқ, бірақ уақыттан көбірек
ұтылдым.
|
Қорытынды
бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
-
Топтық жұмыс жасау кезінде үлгермеуші
оқушының үні тыңдалып, пікірі құнды болды
2 Жеке жұмыс кезінде оқушылардың көпшілігі
тапсырманы өз уақытында орындады.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) сәтсіз
жерім
1 Практикалық жұмыс барысында уақыттың
аздығы, себебі үлгермеуші оқушылар деңгейлік тапсырманы толық
орындай алмады.
2
"Плюс-Минус-Қызықты"
кері
байланысында оқушылар жалпылама сипатта жазып, нақты көрсете
алмаған.
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не екенін білдім?
Тақырыптағы мәзір қатарындағы әрбір
команданы есте сақтау үшін, мәзірлерді пайдаланатын тапсырманы
өздеріне құрастыру керек екен.
|