Бекітемін: Бисенгалиева А.К.Күні: 26.10.2018 | Мұғалім: Илембаева А.М. |
Сынып.: 7. | Қатыспағандар. Қатысқандар. |
Сабақтың тақырыбы:
| Өсімдіктерде микро және макроэлементтердің тапшылығы (азот, калий, фосфор,). Тыңайтқыштар: органикалық және минералдық (азотты, калийлі және фосфорлы және микроэлементтер). |
Осы сабақта қол жеткізілетін (оқу мақсаттары оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.4.1.4-минералды тыңайтқыштардағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу |
Сабақ мақсаттары:
| Барлық оқушылар: тыңайтқыштардың түрлерін ажыратады.Оқушылардың басым бөлігі:органикалық тыңайтқыштардың маңызын айтады.Кейбір оқушылар:органикалық тыңайтқыштар мен минералдық тыңайтқыштардың ерекшеліктерін түсінеді. |
Бағалау критерийлерітыңайтқыштардың түрлерін ажырата алады;органикалық тыңайтқыштардың маңызын айта алады;органикалық тыңайтқыштар мен минералдық тыңайтқыштардың;ерекшеліктерін ажырата алады.
| ДескрипторӨсімдіктерге қажетті элеметтердің маңызын түсінеді;Өсімдіктердің қоректенуінде фосфор жетіспеушілігі белгілерін анықтайды; Өсімдіктер қоректенуінде калий жетіспеушілігінен болатын белгілерді ажырата алады;Өсімдіктер тіршігінде минералды қоректенудің жетіспеушілігін болдырмау жолдарын айта алады, маңызын түсінеді. |
Дағдылар | Білу, тусіну, қолдану,талдау. |
Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Минералдық тыңайтқыштар, фотосинтез,азот, фосфор,калий, органикалық тыңайтқыштар, нәруыз, көмірсулар,майлар, мочевина, калий хлориді.Оқытудың тілдік мақсаты: Тыңайтқыштар екі топқа не себепті бөлінетінін айтадыЖазылым дағдысы:органикалық және минералдық тыңайтқыштардың айырмашығын жазып алады
|
Құндылықтарға баулу. | Оқушының бойында зерттеушілік, инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы,бәсекеге қабілетті ету |
Пәнаралық байланыс | Химия, география және экология |
Алдыңғы бөлім | Азық түліктердегі, көмірсулардың майлардың маңызы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтың жоспарланған жаттығу кезеңдері | Ресурстары |
Сабақтың басы
| ҰйымдастыруСәлемдесуОқушыларды «Мозаика» арқылы топқа бөлу | |
Үй тапсырмасын сұрау | «Миға шабуыл»Сұрақ-жауапҮй тапсырмасы бойынша бір- біріне сұрақ қояды |
|
Сабақтың ортасы | Мәтінмен жұмысЖуан және жіңішке сұрақ әдісіОқушылар сұрақты мәтіннен жеке өзі дайындайды.Содан соң жұптасып дайындайды.Оқушылар жуан және жіңішке сұрақтарды топпен дайындайдыТоптар дайындаған сұрақтарын бір-біріне қояды.1топ 2 топ 3 топ
1топБиологиялық диктант- Қоректену – бұл өсімдіктердің қоршаған ортадан неорганикалық заттарды сіңіруі оларды өзгертуі және... , ... , процестерінде пайдалануы.- Өсімдіктердің қорегіндегі ең басты элеметтер ..., ... және ... болып табылады.- Минералдық тыңайтқыштар құрамында топырақта жетіспейтін ... , ... , ... элеметтері болады.2топТест
3топКестені дәптерге сызыңдарКелтірілген тыңайтқыштар тізімінен қайсысы органикалық, қайсысы минералдыққа жататындығын анықтаңдар және кестені толтырыңдар: күл, құс саңғырығы, суперфосфат, көң, силитра, шымтезек, несепнәр.
| Бағалау парағыСуреттерПостер қорғауМаркерСлайдтарАКТ
|
Сабақтың соңыКері байланыс | Стикерге оқушылар бүгінгі сабақ туралы ойларын жазып, «Білім ағашына» іледі.Мен білдім...Мен үйрендім...Маған ұнады...Мен қиналдым...Менің көңіл күім... |
|