Материалдар / Минералды ресурстарды өндіру және өңдеу орталықтары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Минералды ресурстарды өндіру және өңдеу орталықтары

Материал туралы қысқаша түсінік
9.3.1.5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Қараша 2022
981
7 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім


Педагогтың аты-жөні

Жарасова Асель

Күні

17.10.2022

Сынып 9

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Минералды ресурстарды өндіру және өңдеу орталықтары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.3.1.5 Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудіңбасты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды

Сабақтың мақсаты


Қазақстанның минералды ресурстарын өндіру және өңдеудің басты орталықтарын картадан көрсетіп, сипаттайды.


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

. 1. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу.

Топқа бөліну http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/ программасымен, рандомно

2. Тақтаға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары көрсетіледі. 14 параграф 76 бет, тақырыпты дәптерге жазып алу

Үй жұмысын тексеру

Кім жылдам? Ойыны әр дұрыс жауапқа 1 балл Microsoft Excell

  1. Алтай тауының географиялық орны

  2. Геосинклиналдардың дамуы

  3. Жазыктар дегеніміз не

  4. Жазықтарды ата

  5. Аласа тауларды ата


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды









Ортасы

Жаңа сабақты меңгеру.


Түсіндірме жұмыс. Мұғалім оқушыларға Қазақстанның пайдалы қазбалар картасы арқылы елімізде таралған минералды ресурстарға мысалдар келтіреді.

Пайдалы қазбалар таралу бойынша жіктеледі:

  • Жанатын ( мұнай, газ, көмір, тақтатас, шымтезек);

  • Кенді ( темір, мыс, мырыш, қорғасын, никель, кобальт, хром, алтын, күміс, боксит т.б);

  • Кенсіз ( фосфорит, асбест, тұз);

Мәтінмен жұмыс. Қазақстанның минералды ресурстары туралы ақпаратпен танысу. Мәтіннен қажетті ақпараттты жазып алу.

Миға шабуыл?

  1. Қазақстанның территория қандай пайдалы қазбалар кездеседі?

  2. Елімізде Менделлеев кестесіндегі элементтердің нешеуі таралған?

  3. Өз өлкеңде таралған пайдалы қазабаларды атаңыз?


Jeopardy labs тан

Жеке жұмыс. Қазақстанның кескін картасына минералды ресурстарды өндіретін орталықтарды түсіру. 5 балл


Бағалау критерийлері

Дескрипторлар. Оқушы

Қазақсанның минералды ресурстарының түрлерін біледі. Картадан минералды ресурстарды өндіретін орталықтарын анықтау және көрсету.

Мұнай, газ өндіретін ірі 2орталығын анықта

Көмір өндіретін 1орталықты анықта

Темір кені, өндіретін 1кен орындарын анықта

алюминий, алтын өндіретін 1 орталықтан анықтау


Жұптық жұмыс 4 балл

1 тапсырма Қазақстанның минералдық ресурстарын өндіру және қайта өңдеу орталықтарын анықта

Дескриптор

Қазақстанның минералдық ресурстарын өндіру және қайта өңдеу орталықтарын анықтайды

Атауларымен сәйкестендіреді


2 тапсырма Темір қай облыстарда өндіріледі

Дескриптор

Пайдалы қазбаның кай облыста өндірілетіндігін анықтайды

Кескін картаға белгілейді


1. Оқушылар бірін- бірі бағалайды.

Мұғалімнің кері байланысы

ТОптық жұмыс

1 топ – Көмір мен газдың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазу ВЕНН Диаграмма

  • Дескриптор

  • - көмір мен газдың 2 ұқсастығы мен 3 айырмашылығын табады

2 топ «Ел шаруашылығы үшін минералды ресурстардың маңызы» Постер қорғау

  • Дескриптор:

  • Ел шаруашылығы үшін минералды ресурстардың маңызын жазады

3 топ «Инфографика» әдісі

  • Еліміздің минералды қорын есептей алады.

  • Еліміздің минералды қорына диограмма құрастыра алады



.Мұғалімнің кері байланысы. Оқушылардың жұмысын бағалау.

.Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалайды.





Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды



Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі













Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау







































ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»




Бағалау парақшасын толтырады.



ҚБ Бағдаршам



1. Ф липчарт, фломастер

Сабақтыңсоңы


Қорытынды шығару. Мұғалім бүгінгі сабақты қорытындылау үшін, жұптардың жұмысын тыңдайды.

Жұптар кезекпен кескін картаға түсірген кен орындарын оқып, атап шығады.

Рефлексия.

  • Бүгінгі сабақ маған жеңіл болды;

  • Бүгінгі сабақ маған қиын болды;

Сабақ аяқталды, сау болыңыздар

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


Рефлексия парағы

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы



Мұғалімнің ауызша кері байланысы

Ақпарат іздестіру кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!