Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Монғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспарлардың тарауы Ежелгі Қазақстан тарихына шолу |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты - жөні: Мусабекова Ж |
|||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Монғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті |
|||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.3.Көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар |
|||||||||||||||||||||||||
|
1.Көшпелілердің қоғамдық құрылысы туралы біледі. 2.Әскери өнері жетістіктерін сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі Монғол империясының құрылуын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар Монғол ұлыстарына енген Қазақстан аумағын кескін картаға түсіреді. |
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
1.Көшпелілердің қоғамдық құрылысын анықтайды. 2.Көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: «Монғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті» тақырыбындағы мәтінді оқиды. Моңғол империясының құрылу тарихын баяндайды. «Көшпелілер қоғамы» тақырыбындағы бейнежазбаны тыңдайды. Моңғолдрдың көрші елдерді жаулап алуы жайлы сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер Көшпелілер,қоғамдық құрылыс,әскери өнер |
||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Қазақстанды моңғолдар қай кезде жаулап ала бастады? Қазақстан жері қандай моңғол ұлыстарының құрамына енді? Моңғол шапқыншылығы Қазақстанға көп зардап тигізді, себебі................................. «Жасақ» заңдар жинағы моңғолдар үшін маңызды болды, себебі..................... |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Ынтымақтастыққа, жауапкершілікке баулу |
|||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
7- сынып – География- «Ұлы Жібек жолы» |
|||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Көшпелілердің қандай әскери өнер тактикасы бүгінгі күнге дейін сақталды |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
Ұжымдық жұмыс – «Ой қозғау» әдісі 1.Көшпелілердің қоғамдық құрылысы қандай болды? 2.Көшпелілер дегеніміз кімдер? 3.Көшпелілердің әскери өнері қалай дамыған? Бағалау Мадақтау арқылы «Көшпелілер қоғамы» тақырыбы туралы бейнежазба көрсетіледі.Бейнежазбадан көшпелілердің қоғамдық өміріментанысады. «Түстерге бөлу» әдісі бойынша сынып оқушылары топқа топтастырылады және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады. |
Интербелсенді тақта Видеоролик |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 32 мин |
Тапсырма 1. Топтық жұмыс -«Ойлан.Жұптас.Бөліс» әдісі Шарты: Мәтінді топта оқып, талқылап, постер рәсімдеңіз. І Көшпелілердің әскери өнері жетістіктері . ІІ Монғол империясының құрылуы мен қоғамдық құрылысы. ІІІ Монғолдардың Қазақстанды жаулап алуы мен жаулап алудың зардаптары. ІҮ Ұлыстардың құрылуы Бағалау. өзара бағалау – «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы |
Плакат, стикер,оқулық |
||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма 2. Жұптық жұмыс – «Картамен жұмыс» Шарты:Монғол империясының құрылуынкартадан белгілеңіз.\ Бағалау: Өзара бағалау. Дайын үлгі бойынша Сергіту сәті:Дене қимылы жаттығулары |
Үлестірме таратпалары Видеоролик |
||||||||||||||||||||||||
Тапсырма3. Жеке жұмыс - «Семантикалық» кесте Шарты: Берілген кесте бойынша Монғол ұлыстарына енген Қазақстан аумағын көрсетіңіз.
Бағалау. Мұғалім бағалауы - Жұлдызша арқылы
Тапсырма4. Жеке жұмыс 1 тапсырма: «Тестік жұмыс» 2 тапсырма: «Шағын эссе»
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия: «Бағдаршам»
Үйге тапсырма: Монғолдар мемлекеттілік дәрежеге қалай жетті |
Үлестірмелі парақша |
||||||||||||||||||||||||
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||
Белсенді оқуды ұйымдастыру мақсатында Жұптық жұмыс енгіземін.
Бірлескен оқу үшін топтық жұмыс ұйымдастырамын.
Оқушылардың қажеттілігін анықтау жеке жұмыс беремін. |
|
Дене қимыл жаттығуы
Аяқ қол қозғалады дене қимылдайды |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктендеп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болдыма жəне неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
|
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
Бөлім Тақырып |
6.2.2.3. Монғолдар мемлекеттілік дәрежеге қалай жетті. |
Оқу мақсаты |
6.2.2.3. Көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау. |
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
Бағалау критерийлері |
2.Монғол империясының басқыншылық саясатын сипаттайды. |
Тапсырма |
|
Шарты: Монғол империясының құрылуы туралы тест тапсырмаларын орындайды 1/ Монғол империясы қай жылы құрылды? А) 1155 ж Ә) 1227 ж Б) 1203 ж В) 1206 ж
2/ Шыңғысхан сөзінің мағынасы: А) «Жеңісхан» Ә) «Ұлыхан» Б) «Айбындыхан» В) «Қахарлыхан»
3/ Шыңғысхан әскері неше қанатқа бөлінді? А) 2 770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |