Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
М.Қабанбай “Бауыр” әңгімесі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: қазақ әдебиеті |
Күні: |
Сыныбы: |
|
|
Сабақ тақырыбы : |
М.Қабанбай «Бауыр» әңгімесі. Үміт |
|||
Оқу мақсаты: |
5.1.4.1. Әңгімеден үзінділер мәнереп оқу. |
|||
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Шығарманың мазмұнымен толық танысады; |
|||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: білу, түсіну тапсырмаларын толық орындай алады. |
||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығарманың сюжеттік дамуын ретімен орналастырады. |
||||
Жетістік критерийлері |
Марат Қабанбаевтың қазақ көсемсөзін жаңа бір кезеңге көтерген дарынды қаламгер екенін біледі. Шығармаларын танып-біледі. Әңгіменің мазмұны мен идеясын анықтады. Соғыс зардабынан жапа шеккен жетімдер тағдыры туралы біледі. Қали мен Манаптың тағдырлары арқылы мейірімділік пен ізгілікті ұғынады. |
|||
Тілдік құзіреттілік |
Түсіндірме сөздікпен және орысша қазақша сөздікпен жұмыс |
|||
Пәнаралық байланыстар |
Тарих, қазақ тілі, орыс тілі |
|||
Бастапқы білім |
|
Сабақ барысы
Сабақтың кезеңдері |
Оқыту формасы |
Әдіс –тәсілдер |
Сабақта жоспарланған іс -әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру |
Ұжымдық |
|
Оқушылармен амандасу, оларды түгелдеу, сынып тазалығын қадағалау. |
|
||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
|
|
Үйге «Менің атым - ....» әркім өз есімін жазу арқылы өздері жайлы қызықты әңгіме жазып келу тапсырылған болатын. Ең үздік жазылған шығарманы анықтау. Қ.Б. Барлық әңгіме жазып келген оқушыларға 3 секундтық қошемет көрсету (қол соғу арқылы) ал ең үздік әңгіменің иесіне 10 секунд бойы қошемет көрсету. |
|
||||||||||||||||
Жаңа сабақ |
Топтық
Ұжымдық |
Эпиграф
Ассоциа-ция
Кесте толтыру
Мәнерлеп оқу Сөздікпен жұмыс |
Эпиграф: Аманыңда елжіреп, мақтайтын да ағайын, Алыстамай айналып, жақтайтын да ағайын. Ауырыңды жеңіл қып, жоқтайтын да ағайын, Еркелетіп бетіңнен, қақпайтын да ағайын. М.Ж.Көпеев. 1 -қатар: «Бауыр» сөзіне түсінік жазу
2-қатар: «Балалар үйі» деген сөзді естігенде ойларыңа не түседі? 3-қатар: Аға мен іні жайлы қандай мақалдар білесіңдер? -Балалар, бүгінгі сабағымызда біз жоғарыда аталған ұғымдармен тереңірек таныстын боламыз.(Тақырып пен сабақ мақсаттын хабарлау). Марат Қабанбай (1948 жылдың 22 наурызы, Зайсан ауданы, Шығыс Қазақстан облысы - 2000 жылдың 26 сәуірі, Алматы қаласы) - балалар жазушысы, публисцист. ҚазМУ-дің журналистика факультетін бітірген (1975). 1966—1968 жылдары аудандық «Достық» газетінде корректор, әдеби қызметкер, бөлім меңгерушісі, 1987—1994 жылдары шығармашылық жұмыста, 1995 — 1997 жылдары «Ана тілі» газеті редакторының орынбасары, 1999 жылдан өмірінің соңына дейін «Солдат» газетінің бас редакторы болды. Шығармаларының дені балалар мен жасөспірімдерге арналған. Негізгі тақырыбы: заман келбеті, жастардың өмір-тіршілігі; идеясы: адамды сүю. «Бақбақ басы толған күн» (1975), «Арыстан, мен, виоленчель және қасапхана» (1977), «Жиһанкез Тити» (1982), «Пысық болдым, мінеки» (1983), «Қала мен қыз бала» (1984), «Қазақ, қайда барасың?» (1995), «Сурет салғым келмейді» (1995) атты повестер мен әңгімелер топтамалары, «Көркем дәм» (1977), «Айшылық алыс жол» (1987) романдары жарық көрді. Шығармалары орыс тілінде «Арыстан, я, виоленчель» (1980, М., ), «Вот он я — бывалый» (1986, М.,), «Горький вкус» (1989), «Эхо» (1991) деген атпен басылып шықты. Жекелеген туындылары украин, молдован, латын, неміс тілдеріне аударылған. 1) Білу тапсырмасы: кесте толтыру (Оқушылар автордың шығармашылығы жалы оқыған мәліметтерін еске түсіре отырып кесте толтырады).
2) Мәнерлеп оқу. Оқушыларға кезек пен кезек мәнерлеп оқыту арқылы шығарма мазмұнын ұындыру. 3) Сөздікпен жұмыс жүргізу. Жасамыс – көпті көрген, ересек, бұйымтай – біреудің қалауы, сұрамақшы нәрсесі, дипломат – портфель орнына қолға ұстайтын төртбұрышты қол-сандықша, шер тарқату – мұңын шағу, бағзы – баяғы, Икар – Ежелгі грек аңыздарындағы кейіпкер, кібіртіктеу – баяу, сылбыр, қанбазар – жексенбі күнгі қызған базар, мысқал – шамалы, болар-болмас. |
|
||||||||||||||||
Қолдану
|
Жұптық |
Кестемен жұмыс |
2-тапсырма
Дескриптор
|
|
||||||||||||||||
Сабақты бекіту
|
Ұжымдық |
Сұрақ-жауап
|
Оқушылар берген жауапты толықтырып өту: Тақырыбы - белгілі бір дәуірдегі қоғамдық шындық, автор ойының қазығы, шығарманың іргетасы. Бұл әңгіменің басты тақырыбы соғыс зардабынан жапа шеккен жетімдер тағдыры туралы. Жанр түрі - әңгіме – көлемі шағын, әдемі дүние, оқушысын тез тапқыш, өткір икемді, шұғыл үн қосқыш жанр. Идеясы - бұл тақырып арқылы шындық өмір көріністерін суреттегенде, оны өз көзқарасы өз дүниетанымы тұрғысынан бейнелейді. Өз мақсат - мүддесін, арманын білдіреді. Бұл шығармада жетім балалар тағдырына деген аяушылық сезімді оятады. |
|
||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Жекелей |
Мәнерлеп оқу |
Әңгімені толық оқып, жоспар жазу. |
|
||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз ? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгерту деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Топтық баға және жеке оқушыны бағалау. Стикер түстері арқылы топты бағалау (жасыл- керемет жұмыс жасаған топ; сары- орта, қызыл – әлі шыңдалу қажет), ескертпе стикерлер, «Екі жұлдыз бір тілек». |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да ,оқу туралы да ойланыңыз) ? 1 2 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да ,оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2 |
Тексерілді: ________________________________________