|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Физикалық геграфия |
Мектеп: 30 мектеп-гимназия |
|||||||
|
3.4. Биосфера Күні: 29.06.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Оекенева Акмарал Қабылбекқызы |
|||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұхиттарда тіршілік дүниесі |
|
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.3.4.4-мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Мұхит судын қасиеттерін талқылап, тіршілік ететін тірі организмдерді түрлерге бөледі Оқушылардың басым көпшілігі: Мұхиттарда тірі организмдердің таралу заңдылығын түсідіредіре алады Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің мұхиттық ортадағы тіршілікке бейімделу механизмдерін көрсетеді |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушылар: - Мұхит судын қасиеттерін талқылап, мұхит өсімдік пен жануарларды анықтайды; - дедукция және индукция тәсілдерімен мұхиттағы тіршілік бөлінуінің негізгі заңдылығын көрсете алады - Оқулықтағы 16 кестені пайдалана отырып суретте берілген мұхиттық жануарларды бейімделу жерлерін көрсетіп жіктеді және механизмдерін табады |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: мәтінді оқи отырып мұхиттын органикалық әлемін анықтайды. Тыңдалым: мұхиттын тіршілік туралы бейнематериалды көре отырып, бір-бірімен пікір алмасады Айтылым, жазылым: тапсырмарды талқылайды, дәптерге жазады. Терминдер: планктон, нектон, бентос терминдерді түсіндіреді Диалог/ жазба жұмыстары үшін пайдалы сөз тіркестер жиыны (жиындары) Жалпы географиялық заңдылықтар.....білдіреді Ендік зоналық... Арктикалық және антарктикалық белдеулерде... Қоныржай белдеулерде.... Тік зоналық.... |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология- мұхит жанаурлары мен өсімдіктер тіршілігі Химия-мұхитта химиялық заттар мен қосылыстар |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
7.3.4.4 топырақ ресурстарына баға береді |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут Білу Мақсат: Интелект-карта арқылы тақырыбты ашады |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу Топқа бөлу 2 минут (3 топ)
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көрші» Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі тренинг барысы, Біз үлкен отбасы. Мыйға шабу, Видео көрсету, Сабақ тақырытын табу Мұхит тіршілік туралы видео көрсету Интелект карта арқылы сабақтың тақырыбын табады
|
Жіпте жайылған фотосреттерді алып, түріне сай топтарға бөлінеді
(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды)
https://www.youtube.com/watch?v=ZB8zN5xGmHY |
||||||
|
Сабақтың ортасы Тусіну Мақсаты Мұхиттағы тіршілік дүниесінің алуан түрлерін, атап атап шығады Қолдану Мақсаты Үш топ тапсыпмасын орындап кесте толтырады, кластер сызады, сурет арқылы жұмыс істейді Талдау Мақсаты Үш топ тапсырмасын қорғайды |
1 топ тапсырма Әдіс: Сұраққа жетіп ал (оқушы сұрақ қою арқылы тақырыбты меңгере алады) Бағалау критерийі Мұхиттағы тіршілік дүниесінің анықтайды ТапсырмаТөмендегі берілген мұхиттын тіршілік дүниесің анықтап суреттерді сәйкестірініз
Дескриптор Кестні толтырады Суреттерді сәйкестіреді Әр түсініктін анықтамасын ашады Кері байланыс Ойды аяқта әдісі
1 Топты бағалау парағы
2 топ тапсырма Әдіс: Кластер толтыру Бағалау критерийі Мұхиттарда тірі организмдердің таралу заңдылығын индукция және дедукция тәсілін қолданып түсідіреді ТапсырмаКластер ретінде дедукция және индукция тәсілін пайдалана отрып мұхиттағы тіршілік бөлуінің негізгі заңдылығын сізіп көрсетіңіз
Дескриптор Дедукция және индукция тәсілдерімен мұхиттағы тіршілік бөлінуінің негізгі заңдылығын көрсетеді Кері байланыс Бас бармақ әдісі
2 топты бағалау парағы
3 топ тапсырма Әдіс: Үштік әдіс (Ойлан, жұптас, бөліс) Бағалау критерийі О Тапсырма: 247 бетте 16 кестені пайдалана отырып, суретте көрсеткен мұхиттық жануарларды бейімделу жерлерін көрсетіп жіктеңіз және бейімделу механизмдерін көрсетеді қулықтағы 16 кестені,105 суретті пайдалана отырып берілген мұхиттық жануарларды бейімделу жерлерін көрсетіп жіктеді және механизмдерін сипаттайды
Теңіз деңгейі
Дескриптор Берілген суреттегі жануарларды мұхиттықжарықтану зона арқылы орнастырады және себептерін аңықтайды. Кері байланыс «Екі жұлдыз бір тілек»
|
География 8 сынып Қалыптастырушы бағалау жиынтығы. Бөлім 3. Биосфера
Интербелсенді тақта |
||||||
|
|
3 топты бағалау парағы
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы Бағалау Мақсаты Сабақты қортынлап бағалау парығы арқылы бағасын қояды |
Қорытындылау . «Жалғасын тап» әдісі арқылы Оқушыларға сөйлемнің басы жазылған парақшалар таратылады, олар ойды жалғастырып сөйлемді толықтырып айтады.
Сабақтын кері байланысі
Ү |
Сөйлемнің басы жазылған парақшалар
Кері байланыс парағы. Интербелсенді тақта |
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||||||
|
Оқу мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған тапсырмалар беремін. Оқушылар ойлаудың әр түрлі деңгейлеріне қол жеткізе алады. Оқушылар білу деңгейінде «Зерттеу» әдісі бойынша мәтімен танысып, кестені толтырады және негізгі ұғымдарды біледі. Оқушылар түсіну деңгейінде «Индукция және дедукция», әдәсі бойынша мұхитта тіршілік бөлуінің негізгі заңдылығын сізіп көрсетеді Талдау деңгейінде 1, 2 тақырыптық суреттерді және Дүниежүзілік мұхиттың тұздылығы картасын пайдалана отырып, мұхитта тіршіліктің таралуына әсер ететін факторлардың маңызын тұжырымдай алады |
Сабақтың әрбір кезеңінде ҚБ арқылы ынталандырып, білім алуға итермелеймін. Қолданған қалыптастырушы бағалау әдістері: мұғалімнің мадақтауы, смайликтермен бірін бірі бағалау, «ойды аяқта» арқылы өзін өзі бағалау, екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы жұптардың бірін бірі бағалауы, сабақты бекіту басбармақ арқылы жүргізілді. Сабақтын кері байланысы Алма ағаш суреті беріледі, стикер таратылады. Қызыл алма бәрін түсіндім, жасыл алма сабақ түсінбедім . |
Биология пәнімен: мұхиттағы тіршілік дүниелері планктон, нектон, бентос, фитопланктон , зоопланктон ұғымдары байланысты. Оқушылардың денсаулығы мен өмірлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Сабақ алдында бөлмені желдетіп алу. Интербелсенді тақтанының мүмкіндіктерін пайдаландым. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Қорытынды бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға байланысты)? 1. 2. Сабақтын бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелегн оқушылардың жетістіктері/ ұиындықтары туралы негі анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет. |
|
|||||||
|
|
||||||||
|
Оқу мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған тапсырмалар беремін. Оқушылар ойлаудың әр түрлі деңгейлеріне қол жеткізе алады. Оқушылар білу деңгейінде «Зерттеу» әдісі бойынша мәтімен танысып, кестені толтырады және негізгі ұғымдарды біледі. Оқушылар түсіну деңгейінде тапсырмадағы суреттер бойынша мұхиттағы тіршілік дүниесінің негізгі топтарын ажыратады. Талдау деңгейінде 1, 2 тақырыптық суреттерді және Дүниежүзілік мұхиттың тұздылығы картасын пайдалана отырып, мұхитта тіршіліктің таралуына әсер ететін факторлардың маңызын тұжырымдай алады |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Мұхиттарда тіршілік дүниесі
Мұхиттарда тіршілік дүниесі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Физикалық геграфия |
Мектеп: 30 мектеп-гимназия |
|||||||
|
3.4. Биосфера Күні: 29.06.18 |
Мұғалімнің аты-жөні: Оекенева Акмарал Қабылбекқызы |
|||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұхиттарда тіршілік дүниесі |
|
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
8.3.4.4-мұхиттағы тіршілік дүниесінің таралуын анықтайды |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Мұхит судын қасиеттерін талқылап, тіршілік ететін тірі организмдерді түрлерге бөледі Оқушылардың басым көпшілігі: Мұхиттарда тірі организмдердің таралу заңдылығын түсідіредіре алады Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің мұхиттық ортадағы тіршілікке бейімделу механизмдерін көрсетеді |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
Оқушылар: - Мұхит судын қасиеттерін талқылап, мұхит өсімдік пен жануарларды анықтайды; - дедукция және индукция тәсілдерімен мұхиттағы тіршілік бөлінуінің негізгі заңдылығын көрсете алады - Оқулықтағы 16 кестені пайдалана отырып суретте берілген мұхиттық жануарларды бейімделу жерлерін көрсетіп жіктеді және механизмдерін табады |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: мәтінді оқи отырып мұхиттын органикалық әлемін анықтайды. Тыңдалым: мұхиттын тіршілік туралы бейнематериалды көре отырып, бір-бірімен пікір алмасады Айтылым, жазылым: тапсырмарды талқылайды, дәптерге жазады. Терминдер: планктон, нектон, бентос терминдерді түсіндіреді Диалог/ жазба жұмыстары үшін пайдалы сөз тіркестер жиыны (жиындары) Жалпы географиялық заңдылықтар.....білдіреді Ендік зоналық... Арктикалық және антарктикалық белдеулерде... Қоныржай белдеулерде.... Тік зоналық.... |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Биология- мұхит жанаурлары мен өсімдіктер тіршілігі Химия-мұхитта химиялық заттар мен қосылыстар |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
7.3.4.4 топырақ ресурстарына баға береді |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 3 минут Білу Мақсат: Интелект-карта арқылы тақырыбты ашады |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу Топқа бөлу 2 минут (3 топ)
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Көрші» Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау. Нұсқаулық: Көршіңді оң жақтан құшақта, Көршіңді сол жақтан құшақта. Оң жақтағы көршіңе бір жымиып, Сол жақтағы көршіңе бір жымиып, Бүгінгі тренинг барысы, Біз үлкен отбасы. Мыйға шабу, Видео көрсету, Сабақ тақырытын табу Мұхит тіршілік туралы видео көрсету Интелект карта арқылы сабақтың тақырыбын табады
|
Жіпте жайылған фотосреттерді алып, түріне сай топтарға бөлінеді
(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды)
https://www.youtube.com/watch?v=ZB8zN5xGmHY |
||||||
|
Сабақтың ортасы Тусіну Мақсаты Мұхиттағы тіршілік дүниесінің алуан түрлерін, атап атап шығады Қолдану Мақсаты Үш топ тапсыпмасын орындап кесте толтырады, кластер сызады, сурет арқылы жұмыс істейді Талдау Мақсаты Үш топ тапсырмасын қорғайды |
1 топ тапсырма Әдіс: Сұраққа жетіп ал (оқушы сұрақ қою арқылы тақырыбты меңгере алады) Бағалау критерийі Мұхиттағы тіршілік дүниесінің анықтайды ТапсырмаТөмендегі берілген мұхиттын тіршілік дүниесің анықтап суреттерді сәйкестірініз
Дескриптор Кестні толтырады Суреттерді сәйкестіреді Әр түсініктін анықтамасын ашады Кері байланыс Ойды аяқта әдісі
1 Топты бағалау парағы
2 топ тапсырма Әдіс: Кластер толтыру Бағалау критерийі Мұхиттарда тірі организмдердің таралу заңдылығын индукция және дедукция тәсілін қолданып түсідіреді ТапсырмаКластер ретінде дедукция және индукция тәсілін пайдалана отрып мұхиттағы тіршілік бөлуінің негізгі заңдылығын сізіп көрсетіңіз
Дескриптор Дедукция және индукция тәсілдерімен мұхиттағы тіршілік бөлінуінің негізгі заңдылығын көрсетеді Кері байланыс Бас бармақ әдісі
2 топты бағалау парағы
3 топ тапсырма Әдіс: Үштік әдіс (Ойлан, жұптас, бөліс) Бағалау критерийі О Тапсырма: 247 бетте 16 кестені пайдалана отырып, суретте көрсеткен мұхиттық жануарларды бейімделу жерлерін көрсетіп жіктеңіз және бейімделу механизмдерін көрсетеді қулықтағы 16 кестені,105 суретті пайдалана отырып берілген мұхиттық жануарларды бейімделу жерлерін көрсетіп жіктеді және механизмдерін сипаттайды
Теңіз деңгейі
Дескриптор Берілген суреттегі жануарларды мұхиттықжарықтану зона арқылы орнастырады және себептерін аңықтайды. Кері байланыс «Екі жұлдыз бір тілек»
|
География 8 сынып Қалыптастырушы бағалау жиынтығы. Бөлім 3. Биосфера
Интербелсенді тақта |
||||||
|
|
3 топты бағалау парағы
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы Бағалау Мақсаты Сабақты қортынлап бағалау парығы арқылы бағасын қояды |
Қорытындылау . «Жалғасын тап» әдісі арқылы Оқушыларға сөйлемнің басы жазылған парақшалар таратылады, олар ойды жалғастырып сөйлемді толықтырып айтады.
Сабақтын кері байланысі
Ү |
Сөйлемнің басы жазылған парақшалар
Кері байланыс парағы. Интербелсенді тақта |
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||||||
|
Оқу мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған тапсырмалар беремін. Оқушылар ойлаудың әр түрлі деңгейлеріне қол жеткізе алады. Оқушылар білу деңгейінде «Зерттеу» әдісі бойынша мәтімен танысып, кестені толтырады және негізгі ұғымдарды біледі. Оқушылар түсіну деңгейінде «Индукция және дедукция», әдәсі бойынша мұхитта тіршілік бөлуінің негізгі заңдылығын сізіп көрсетеді Талдау деңгейінде 1, 2 тақырыптық суреттерді және Дүниежүзілік мұхиттың тұздылығы картасын пайдалана отырып, мұхитта тіршіліктің таралуына әсер ететін факторлардың маңызын тұжырымдай алады |
Сабақтың әрбір кезеңінде ҚБ арқылы ынталандырып, білім алуға итермелеймін. Қолданған қалыптастырушы бағалау әдістері: мұғалімнің мадақтауы, смайликтермен бірін бірі бағалау, «ойды аяқта» арқылы өзін өзі бағалау, екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы жұптардың бірін бірі бағалауы, сабақты бекіту басбармақ арқылы жүргізілді. Сабақтын кері байланысы Алма ағаш суреті беріледі, стикер таратылады. Қызыл алма бәрін түсіндім, жасыл алма сабақ түсінбедім . |
Биология пәнімен: мұхиттағы тіршілік дүниелері планктон, нектон, бентос, фитопланктон , зоопланктон ұғымдары байланысты. Оқушылардың денсаулығы мен өмірлерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету. Сабақ алдында бөлмені желдетіп алу. Интербелсенді тақтанының мүмкіндіктерін пайдаландым. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Қорытынды бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға байланысты)? 1. 2. Сабақтын бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелегн оқушылардың жетістіктері/ ұиындықтары туралы негі анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет. |
|
|||||||
|
|
||||||||
|
Оқу мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған тапсырмалар беремін. Оқушылар ойлаудың әр түрлі деңгейлеріне қол жеткізе алады. Оқушылар білу деңгейінде «Зерттеу» әдісі бойынша мәтімен танысып, кестені толтырады және негізгі ұғымдарды біледі. Оқушылар түсіну деңгейінде тапсырмадағы суреттер бойынша мұхиттағы тіршілік дүниесінің негізгі топтарын ажыратады. Талдау деңгейінде 1, 2 тақырыптық суреттерді және Дүниежүзілік мұхиттың тұздылығы картасын пайдалана отырып, мұхитта тіршіліктің таралуына әсер ететін факторлардың маңызын тұжырымдай алады |
||||||||
шағым қалдыра аласыз










й
тапсырмасы:












