Материалдар / Нарынқұм зауалы, 7-сынып қазақ әдебиеті
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Нарынқұм зауалы, 7-сынып қазақ әдебиеті

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабаққа қмж, 130-бен
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Сәуір 2024
260
2 рет жүктелген
1300 ₸
Бүгін алсаңыз
+65 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +65 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім

Ұрпақ тәрбиесі

Мұғалімнің аты-жөні

Қарабалаева Ақгүл

Күні:


Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

М.Шахановтың «Нарынқұм зауалы» поэмасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін талдау


Сабақтың мақсаты

Шығарма сюжетін біледі.

Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін атайды.

Шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін талдайды

Құндылықтарға баулу

Ар-ұят: сөзіне берік, ісіне адал болу. Халқына адал қызмет ету

Ұлттық мүдде: Қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ұлттық мұраға ұқыпты қарау

Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу. Сыни және креативті ойлау

Сабақтың барысы


Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

Махамбеттің «Жұмыр қылыш» күйі сабақтың басынан соңына дейін қосылып тұрады.

Мұғалім:

«Туған өлке» әдісі арқылы өздеріңіздің туған өлкедегі көрікті жерлерді атап шығыңыздар.


Топқа бөлу

Random Group Generator сайты арқылы онлайн топқа бөлу\


І топ – «Махамбет -Қылыш» тобы

ІІ топ – «Әке – Садақ» тобы

ІІІ топ – «Бала - Қанжар» тобы



«Алтын асық» бағалау парағы














1-тапсырма

* «Бес асық» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтау (әзірленген цифрлық ресурс) /Ұлттық мүдде:ұлттық мирасты, мәдениетті дәріптейді





1.Мұғаліммен амандасады.

Оқушылар өздерінің туған өлкедегі көрікті жерлерді атайды.













2. Топқа бөлінеді








3. Бағалаумен танысады










Оқушылар сұрақтарға жауап береді














Picture 3



































Бағалау критерийі

Дескриптор:


Бағалау

Өткен тақырыптар бойынша сұрақтарға жауап бере алады

1-8 сұраққа жауап береді

2 балл

9-15 сұраққа жауап береді

2 балл

16-25 сұраққа жауап береді

2 балл









































Анимациялық презентация




Сабақтың ортасы

30 минут

























Жаңа сабаққа кіріспе:  

Оқушыларды бүгінгі сабақ мақсатымен таныстыру.

Оларды жекелеген бағалау үлгісімен хабардар ету


Жаңа бөлім бойынша мұғалімнің түсіндіру кіріспе сөзі жүргізіледі.

Махамбеттің «Жұмыр – Қылыш» күйін тыңдау, бұл күйдің кімнің туындысы екенін сұрау.Содан кейін осы күйдің ақынның қуғынға ұшырап, ел көзінен жырақ жүрген кезінде туғанын, бірде ақын келіп отырған ауылға Баймағамбет сұлтанның тыңшылары келіп қалып, сондай тығыз-таяң қиын шақта ағайынды Жұмыр, Қылыш деген жігіттер Махамбетті үйіне жасырып, аман алып қалғанын, жігіттердің осы қамқорлығына риза болған ақынның оларға арнап, осы күйін шығарғанын әңгімелеп беремін.

* М.Шахановтың сүйікті ақыны – Махамбет екені туралы тоқталу











Жасанды интеллект арқылы оқушыларға Махамбеттің бейнематериалы көрсетіледі



2-тапсырма (топтық, жұптық жұмыс)

«Үшбу хат» әдісі


«Ой парақ»

1. Т.Махамбеттің соңғы сөзі

2. Ж.Шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін талдаңыз





«Кел, талдайық!»

1. Т. Әке мен бала диалогы

2. Ж.Шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін талдаңыз



«Оқырман қоржыны»

1. Т. Әке үкімі

2. Ж.Шығарма мазмұнының идеясын өмір шындығымен байланыстырыңыз



3-тапсырма

*«Модельдеу» әдісі / Талап: жеке және командамен жұмыс істей білу, сыни және креативті ойлау


Оқушылар шығарма мазмұны бойынша модельдеу жұмысын жүргізеді.

І топ – «Махамбет -Қылыш» тобы

ІІ топ – «Әке – Садақ» тобы

ІІІ топ – «Бала - Қанжар» тобы

Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады, мақсаттарымен танысады.

Мұғалімді тыңдайды






Оқушылар жасанды интеллект бейнематериалын көріп, бүгінгі сабақ бойынша миға шабуыл жасайды.
































Оқушылар жұптасып, сұрақтарға жауап береді.


Picture 18

Picture 23


Picture 14




Оқушылар алдарындағы ресурстар бойынша шығарма мазмұнын модельдейді.
































Бағалау критерийі

Дескриптор:


Бағалау

Шығарма желісі бойынша сұрақтарға жауап бере алады

Шығарма мазмұнын біледі


1


Негізгі идеясын анықтайды


1



Шығарма сюжетінің құрамдас бөліктерін талдайды

2









Бағалау критерийі

Дескриптор:


Бағалау

Мәтін мазмұны бойынша модельдеу жұмысын жүргізеді

Модельдеу жұмысы шығарма негізінде жүргізіледі


1



Мазмұнға сәйкес сюжет реттілігін баяндайды


2










Презентация





Бейнематериал




























































Сабақтың соңы


8 минут

Сабақты бекіту

*«Ттоғызқұмалақ»

әдісі арқылы сабақты қорытындылау (деңгейлік сұрақтар) / Ұлттық мүдде: Ұлттық мәдениетті дәріптеу

1.Поэмада қандай оқиға баяндалады?

2.Оқиға Қазақстанның қай жерінде өтті?

3.Шығарма неліктен «Нарынқұм зауалы» деп аталады?

4.Нарын құмы Қазақстанның қай жерінде орналасқан?

5«Зауал» сөзінің мағынасын қалай түсінесіз?

6.Әкесі неліктен өз баласын өлімге қиды, бұл дұрыс шешім бе?

7.Әке үкімі тым қатал емес пе?

8.Не себепті ақын Махамбет туралы мұндай поэма жазды деп ойлайсыз?

9. Батырдың басы үшін қымбат сый алған жігіттің әкесіне келіп мақтануын баяндаңыз.

10. «Зұлымдықтың жасырынып келетіні жаман-ақ» деген жолдарды қалай түсіндің?

11.«Менің бассыз қалғандығымСенің бассыз қалғандығың болмағай!» деген жолдардағ

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!