Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Нефронның құрылысы және қызметі ашық сабақ қмжсы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқамерзімді жоспар
Бөлім: |
9.2 Бөліп шығару |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кунтореева Эндира |
|
Күн: 15,11,2023 Биология |
Сыныбы : 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы: |
Нефронның құрылысы және қызметі. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.5.1- нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау; 9.1.5.2 -фильтрация және несептің түзілу үрдістерін сипаттау |
|
Сабақтың
мақсаты: |
нефронның құрылысын және болатын үрдістерді сипаттайды; нефронның құрылымдық компоненттерін қызметін орналасуын анықтайды: бүйректің құрылыс компоненттері мен несеп түзілу үрдістері салыстырады: |
|
Құндылықтар |
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады в) «Лупа» түстері бойынша топқа бірігуге нұсқау береді. |
Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырамыз. «Лупа түстері» бойынша топтарға бірігеді. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|||||||||||||||||||||
4мин |
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Серпілген сауал» тәсілі арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Оқушылар « Серпілген сауал» тәсілі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. Қойылған сұрақтарға жауап береді, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. Бүйрек қызметі мен құрылысы |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Бүйрек қызметі мен құрылысы |
|||||||||||||||||||||
5 мин |
ІІІ Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1-топ «Нефронның құрылысы » 2-топ « Ультрасүзу үдерісі » 3-топ «Абсорбция және реабсорбция» 4-топ «Зәрдің құрамын салыстырады» туралы таныстырылым жасауды ұсынады Білімдерін толықтыру үшін «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көруді ұсынады. |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды. 1-топ «Нефронның құрылысы » 2-топ « Ультрасүзу үдерісі » 3-топ «Абсорбция және реабсорбция» 4-топ «Зәрдің құрамын салыстырады» 3-кесте бойынша салыстырады, таныстырылым жасайды. Оқушылар жұмыс барысында оқулықпен қатар әлеуметтік желі ресурстарын қолдана алады. Суреттер мен кестелерді, бүйрек моделін пайдалана отырып тұжырымдамалық карта, тірек сызба түрінде қорғайды. «Кинометафора» тәсілі арқылы бейнеролик көреді, талдайды Нефрон |
Кері байланыс: « Сэндгвич» әдісі арқылы беріледі |
А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздармаркерлер Нефрон |
|||||||||||||||||||||
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
« Шындық», «Жалған» тәсілі арқылы жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді
Wortwall плотформасында тапсырмаларды орындау.
|
1-тапсырма Жеке жұмыс «Шындық» , «Жалған» тәсілі Зәр шығару жүйесінің аурулары мен сипаттмалары арасындағы байланысты анықтап, «иә» н/е «жоқ» жауабын кестеге енгізіңдер
2-тапсырма. Жұптық жұмыс «Суретті сөйлет!» Нефронның құрылысын анықтап, жазыңдар 1.________________________________ 2__________________________________ 3__________________________________ 4__________________________________
5____________________________ 6__________________________________ 7_________________________________
3-тапсырма ББЖМ тапсырмасы Бөліп шығару жүйесі Бөліп шығару мүшелері арқылы судың, тұздар мен құрамында азот бар зиянды заттардың артық мөлшері шығарылады. Құрамында азот бар қосылыстар нәруыздар толық ыдыраған кезде шығарылады. Оларға несепнәр( мочевина), аммиак, зәр қышқылы жатады. Бөліп шығарудың орталық мүшесі – бүйрек
1.Бүйректің функциялық бірлігі А)нейрон В)нефрон С)остеон Д)актин Е)миозин 2.Зәр түзілудің екінші кезеңі А)сорылу В)қайта сору С)жай сүзу Д)ультрасүзу Е)абсорбция 3.Зәр шығару рефлексінің орталығы А)жұлынның арқа бөлімінде В)жұлынның бел бөлімінде С)жұлынның сегізкөз бөлімінде Д)жұлынның мойын бөлімінде 4. Қуық бұлшықеті А)Біріңғай салалы В)көлденең жолақты С)қаңқа бұлшықеті Д)Кеуде бұлшықеті Е)миозин 5. Бүйректің салмағы қанша? А)100 гр В)250 гр С)150 гр Д)300 гр Тапсырма №4 Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды 1 жұп тапсырмасы: https://wordwall.net/ru/resource/38120850 2 жұп тапсырмасы: https://wordwall.net/tr/resource/63433402 3 жұп тапсырмасы: https://wordwall.net/fr/resource/38120850 |
Дескриптор: тұжырымның шындық немесе жалған екенін анықтайды; Жалпы балл-3 Дескриптор: нефронның құрылысын дұрыс тауып жазады:
Жалпы балл -3 Дескриптор : мәтінде берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді; Жалпы балл-3 Дескриптор Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды Жалпы балл-2 |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Бургер» тәсілі
арқылы кері байланыс жасауды ұсынады |
«Бургер» тәсілі
арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: « Бургер» тәсілі арқылы |
Кесте |
|||||||||||||||||||||
1 мин |
Үй тапсырмасы |
Нефронның құрылысы және қызметі. |
|
|
1.___________________________________
2. __________________________________
3. __________________________________
4. __________________________________
5. __________________________________
6. __________________________________
7.
1-тапсырма Жеке жұмыс
«Шындық» , «Жалған» тәсілі
Зәр шығару жүйесінің аурулары мен сипаттмалары арасындағы байланысты анықтап, «иә» н/е «жоқ» жауабын кестеге енгізіңдер
Тұжырымдар |
Ш |
Ж |
Нефрон кеңейтілген бөлік капсуладан ж/е ирек бүйрек өзекшесінен тұрады |
|
|
Бүйрек қызметі оттегін тасымалдау |
|
|
Капсула ішіне өтетін бөлшектердің диаметрі 30 нм ден аспайды |
|
|
Реабсорбция кері сіңіру үдерісі |
|
|
Екінші реттік зәрдің мөлшері 3 л |
|
|
Бүйректер қанға тәулігіне 148.5-168.5 л сұйықтықты қайтарады |
|
|
3-тапсырма ББЖМ тапсырмасы
Бөліп шығару жүйесі
Бөліп шығару мүшелері арқылы судың, тұздар мен құрамында азот бар зиянды заттардың артық мөлшері шығарылады. Құрамында азот бар қосылыстар нәруыздар толық ыдыраған кезде шығарылады. Оларға несепнәр( мочевина), аммияк, зәр қышқылы жатады. Бөліп шығарудың орталық мүшесі – бүйрек
1.Бүйректің функциялық бірлігі
А)нейрон
В)нефрон
С)остеон
Д)актин
Е)миозин
2.Зәр түзілудің екінші кезеңі
А)сорылу
В)қайта сору
С)жай сүзу
Д)ультрасүзу
Е)абсорбция
3.Зәр шығару рефлексінің орталығы
А)жұлынның арқа бөлімінде
В)жұлынның бел бөлімінде
С)жұлынның сегізкөз бөлімінде
Д)жұлынның мойын бөлімінде
4. Қуық бұлшықеті
А)Біріңғай салалы
В)көлденең жолақты
С)қаңқа бұлшықеті
Д)Кеуде бұлшықеті
Е)миозин
5. Бүйректің салмағы қанша?
А)100 гр
В)250 гр
С)150 гр
Д)300 гр
6.Зәр шығару мүшелері
А)бүйрек, несепағар, қуық, зәр шығару өзегі
В)бүйрек, бауыр, өкпе
С)несепағар, ішек, зәр шығару өзегі
Д)зәр шығару өзегі, бауыр, ішек