Сабақтың
басы
6
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
«Жылы
лебіз»
әдісі бір-біріне жақсы, жылы
тілек айтып, ынтымақтастық орнайды
«Миға
шабуыл» әдісі арқылы оқушылардың
жаңа білімді қабылдауға қызығушылықтарын ояту және ролик көрсету
арқылы сабақ тақырыбын анықтау.
(«Крест жорықтары»
фильмінен үзінді)
-
Бұл видео не
туралы? (оқушылардың
жауаптары).
-
Крест жорықтары туралы
естігендеріңіз бар ма?
-
Қалай ойлайсыз неліктен осы
жорықтар крест деп аталған? (оқушылардың болжам жауаптарын
тыңдау).
-
Балалар,
қалай ойлайсыз бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы не туралы болады?
(оқушылардың болжам жауаптарын
тыңдау).
Неліктен крест жорықтары
ұйымдастырылды?
(Сабақ мақсаттарын болжау
)
Сабақ мақсатымен
таныстыру:
- крест жорықтарының тарихын,
себеп- салдарларын анықтау және тарихи карталармен жұмыс істеу
дағдыларын қалыптастыру. (әрбір дұрыс жауап берген оқушыларға
қолдау көрсетіледі).
|
https://youtu.be/RnGEEZXWKM4https://youtu.belRnGEEZXWKM4
сабақтың тақырыбына
шығу
|
Сабақтың
ортасы
28
мин
|
І. Сыныпты қызыл, жасыл,
сары түсті стикерлер арқылы 3
адамдық шағын топтарға
бөліп 1
-3
ке дейін
нөмірленеді. Топқа бөлудің себебі: оқушылар
топта бірлесіп жұмыс жасайды, ойларын ортаға салады, талқылайды,
ортақ көзқарас таңдайды.
Саралау
(жіктеу): топтардың құрамы аралас болып
келеді
ТЖ. 1
Тапсырма: ДЖИГСО әдісін
қолданамын. ДЖИГСО әдісін не үшін
пайдаландым? Себебі осы әдіс топта жұмыс
істеуге, оқушылардың оқу,сөйлеу, тыңдау дағдыларын дамытуға және
осы әдіс арқылы сабақтың мақсатына жетуде сыныптың барлық оқушылары
камтылады.
-
Әр топқа мәтін таратып, кесте
толтыру тапсырмасын және дескрипторлар беремін. Оқушылар
мазмұнын жеке оқиды, ақпарат
алады, бірін – бірі оқытады, тыңдайды, толықтырады, үйретеді,
нәтижесінде дескрипторларға сәйкес кесте
толтырады. Бұл жерде оқушылар мәтіннің
белгілі бір бөлігін ғана жан–
жақты
талқылайды
1топ. Мәтінмен
жұмыс
1
топ
тапсырмасы
-
Крест жорықтары дегенді қалай
түсінесіңдер?
-
Крест жорықтарының себептерін
анықтаңдар?
Кесте
толтыру:
Крест жорықтарының 6
себебін анықта
|
Крест жорықтарының
себебін жікте
|
|
|
-
топтың
дескрипторы:
Крест жорықтарының
ұйымдастырушыларын атайды;
2
топ.
Мәтінмен
жұмыс.
2
топ
тапсырмасы
1.Кедейлер мен рыцарьлардың
жорықтартарға қатысудың себеп –салдарын
анықтаңыз?
2. Осы жорықтардың нәтижесі
қандай болды?
Кесте
толтыру:
|
Жорыққа қатысу
себептері
|
Нәтижесі
|
кедейлер
|
|
|
рыцарьлар
|
|
|
2
топтың
дескрипторы:
3топ.
3
топ
тапсырмасы
1.Крест жорықтарының тиімді
және тиімсіз жақтарын дәлелдеңіз?
Кесте
толтыру:
Тиімді
жақтары
|
Тиімсіз
жақтары
|
|
|
3 топтың
дескрипторы:
1
тапсырманы орындап болған соң әр топтағы
әр түрлі тапсырманы біріктіру үшін
топтардың құрамы өзгертіліп,
жаңа топтар құрылады. Ол топтарға енді 1,2,3 нөмірлердегілер
бірігіп, тапсырмаларын жаңа топ мүшелері арасында бірлесе игеруге
және ортақ проблеманың шешімін табу үшін жұмыс істейді. Бұл жерде
оқушылар: 1 ) (қиын жерлерін талқылап, бір
–
біріңе түсіндіреді) «Не
білдік? Не үйрендік?» Тапсырмалар мен бірге әр топқа енді 7
дескрипторлар берілді.
2) бастапқы топтарына
барғанда, басқаларды мәтіннің өз бөліміне қалай үйретуге
болатындығын талқылайды: «Қалай
үйретеміз?».
( диалогтық оқыту арқылы қолдау
көрсетіп отырамын)
Саралау: дескрипторларды басшылыққа
алып, жетілмеген тұстарын берілген
сұрақтар арқылы жетілдіремін.
1 )
Крест жорықтары дегенді қалай
түсінесіңдер?
2)
Неге бірнеше рет крест жорықтары
жүргізілді?
3) Кресшілдер жаулап алған
жерлерде қандай мемлекеттер құрды?
4)
Крест жорықтары мақсатына
жетті ма?
ҚБ:.
«Бағдаршам»
әдісі бойынша барлык топтар өздерін
бағалайды. Бағалауларына түстерді
көрсетеді
ЖЖ. 2
Тапсырма: Кескін картамен жұмыс
Осы әдісті таңдау себебім
оқушылардың тарихи карталармен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру
болып табылады.
Оқушылар тапсырманы орындайды,
атласпен салыстырады Клермон, Константинополь, Иерусалим, Венеция
қалаларын және 1 - 4 крест жорықтарының бағыттарын
белгілейді.
Дескрипторлар:
-
Кескін картада Клермон,
Константинополь, Иеруалим, Венеция қалаларын
белгілейді;
-
Кескін картада бірінші крест
жорығының бағыттарын анықтайды;
-
Кескін картада екінші крест
жорығының бағыттарын анықтайды;
-
Кескін картада үшінші крест
жорығының бағытын анықтайды;
-
Кескін картада төртінші крест
жорығының бағытын анықтайды;
(Кескін картада жұмыс
барысында саралау әдісінің қарқыны іске асырылады себебі қарқыны
жоғары оқушылар кескін картада қалаларды, крест жорықтарын
бағыттарын, белгілейді және қарқыны төмен оқушыларға көмек көрсете
алады).
Саралаудың қарқын әдісі іске
асады
ҚБ: Дескрипторға сүйеніп кері
байланыс мұғалім тарапынан ауызша беріледі
|
Оқылым, тыңдалым, жазылым
дағдылары жүзеге асады
Дүние жүзі тарихы (Жалпы білім
беретін мектептің 7 (6) сыныпқа арналған оқулық)
Алматы.
Атамұра
2017
п.10
б.57-58
Дүние жүзі тарихы (Жалпы білім
беретін мектептің 7 (6) сыныпқа арналған оқулық)
Алматы.
Атамұра
2017
п.10 б.58
-59
Дүние жүзі тарихы (Жалпы білім
беретін мектептің 7 (6) сыныпқа арналған оқулық)
Алматы.
Атамұра
2017
п.10 б.59
-60
1-4
крест
жорықтарының
бағыттары
(карта)
Кескін
карта
Кескін
карта
айтылым
жазылым
|
Сабақ барысында топтық бөлу
арқылы саралау тәсілдерінің жіктеу әдісін жүзеге асырамын. Оқушылар
топтарда мәтінмен жұмыс жасайды, әр түрлі тапсырмалар орындау
барысында диалог қалыптасады, бір –біріңе көмектесу арқылы қарқын
жүзеге асады. Сонымен, қатар тапсырманы орындау барысында менің
тарапынан да диалогтік оқыту арқылы қолдау көрсетіледі
.
|
Қалыптастырушы
бағалау «Бағдаршам»
әдісімен жүзеге асады, дескрипторлар
арқылы топтар арасында өзара бағалау
жүргізіледі.
Мұғалім тарапынан ауызша
бағалау
«Ақиқат па жалған ба?»
әдісі арқылы
өзін – өзі
бағалайды
|
Оқытуды жақсарту мақсатында
АҚТ құралдары сабақта тек қана керек уақытында қолданылды. Топтық,
жұптық жұмыстарға тартылу арқылы
қимыл– қозғалыстар жүзеге
асады
|