Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Мектеп: Тереңкөл
ОЖББМ
«Біздің өміріміздегі
алгоритмдер.»
Күні: 23.04.2018 ж. Мұғалімнің аты-жөні:
Бопишева Б.С.
Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Нысандардың үшөлшемді
модельдері»
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.3.1.1. –
нысандар мен оқиғалардың 3D
моделін
құру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
-
SketchUp үшөлшемді редакторының міндетін
біледі
-
Программа интерфейсін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Түсінеді, талдайды,
білімін қолданады:
-
Қарапайым объектілерді
модельдей алады.
Кейбір оушылар:
Білімін жинақтайды,
рефлекция жасайды: SketchUp
мүмкіндіктері туралы талдайды және қорытынды жасай
алады.
|
Бағалау критерийі
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Терминология:Google
SketchUp, 3D моделі , 2D моделі,
рендеринг, жарықтандыру, бояу, камера
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы, өмір бойы білім алу;
Индустрияландыру мен инновацияларға
негізделген экономикалық өсім
|
Алдыңғы білім
|
Модельдер, 3D моделі
|
Пəнаралық байланыс
|
Көркем еңбек, физика,
математика, үш тілділік
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 минут
|
.Ұйымдастыру бөлімі:
А)Оқушылармен амандасу,
түгендеу
Б)Сабаққа зейіндерін аудару
«Символды тілек» ой-сергіту арқылы жағымды
психологиялық ахуал қалыптастыру (сиқырлы сандықшаңың ішінде:
модем, телефон, сағат, өшіргіш т.б. оқушылар көзін жумып затты
тандайды.). Алған заттарыныздің қызметін тілекке
айландырамыз мысал: сағат - уақыт алтыннан
да қымбат, өшіргіш - қателікке жол
жоқ.
Топтарға бөлу: Мозайка
әдісі
1 топ: Робот
2 топ: Домбыра
Осы суреттерді құрастыру арқылы топка
бөлу
|
|
|
ІІ.Үй тапсырмасын
тексеру
ЖЖ: «Конверттегі сұрақ»
әдісі
-
Бұл зат, оқиға, үдеріс,
табиғат құбылысы (объект)
-
Нақты обектіні, үдерісті
немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп көрсету
үлгісі (модель)
-
Бұл нысанның үшөлшемді моделін
құру процесі. (3D
модельдеу)
-
Үшөлшемді модельдерді құруға,
өңдеуге және презентатциялауға мүмкіндік беретін қарапайым
программа. (SketchUp)
ҚБ: смайлик
|
Интерактивті тақта, слайд,
сұрақтар
|
Сабақтың ортасы
|
«Ой қозғау»
2D
и 3D
модельдеудің айырмашылығы
неде?
Негізгі айырмашылығы, біз параққа сурет салғанда екі
өлшемді жұмыс аймағымен жұмыс жасаймыз, екі
Dimension(екі өлшем)- нысанның
биіктігі және ені(ұзындығы), қысқаша айтқанда
2D.
3D-графикада екі үйреншікті «биіктігі және ені»
ұғым және өлшемдерге үшіншісі - «тереңдігі» қосылады. Осылайша, кез
келген нысанның элементтерінің орналасуы кеңістіктегі
координаталарымен анықталады (дәстүрлі- X,Y,Z)
«Жаңа білімді
меңгеру».
Мтүс: интерактивті тақтадан
түсіндіреді.
SketchUp-үшөлшемді модельдерді құруға,
өңдеуге және презентатциялауға мүмкіндік беретін қарапайым
программа. Бағдарламаны іске қосу
үшін Пуск- Программы-
ScetchUp
тізбегін
орындаймыз.
Примитивтер дегеніміз
не? Графикалық примитив
дегеніміз -векторлық суреттерді
құрайтын ең кіші графикалық объектер.
Мысалға: түзулер және бағыттауыш тілшелер;
тіктөртбұрыштар; шеңберлер, эллипстар, доғалар, сегменттер және
секторлар; кисықтар; біріктіруші түзулер және т.б.
Төбе - бұл үшөлшемді
жүйедегі X, Y, Z координатасы бар нүкте
Қыр, немесе қабырға –
дегеніміз екі төбені қосатын кесінді. Үшөлшемді
графикада қырды полигондардың
шектеуші деп
атайды.
Текстура – дегеніміз үшөлшемді фигураның бетін
қаптайтын сурет.
Полигон – дегеніміз үшөлшемді
фигураны құрайтын жазық көпбұрыштардың жиыны.
|
Интерактивті тақта,
слайд
3D-моделдің құрама бөліктері
|
Бекіту
|
ЖЖ: Практикалық жұмыс
«Жұптас.Ойлан.Бөліс» + «Сәйкесін тап» тапсырмалары
ҚБ: смайлик
|
Интерактивті тақта, ДК
SketchUp
программасы
Оқулық бойынша 144-145 бет
Таратпа тапсырмалар
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс «Баспалдақ
сатысы»
Төрт баллдық жүйе бойынша сабақ тақырыбын
қаншалықты меңгергендеріңді бағалаңдар.
Білемін...
Істей аламын....
Үй тапсырмасы:
5.3. тақырыпты оқу және тапсырмаларды орындау
Үйдің
моделін құру
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет
қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
|
|
Сыныпқа және жекелей оқушыларға көңіл бөлуді
басты назарда ұстаймын. Информатика кабиетінде оқушылардың
қауіпсіздік сақтау ережелерін сақтауын
қадағалаймын.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|