Материалдар / Өлі табиғаттағы үдерістер
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Өлі табиғаттағы үдерістер

Материал туралы қысқаша түсінік
Табиғаттағы заттардың химиялық айналымын түсіндіру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қаңтар 2019
685
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

9-күн, 1-2-сабақтар 9.1-үлестірме материал


Сабақжоспары



Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы:

Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер.

Мектеп: Еңбекшіқазақ орта мектебі

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:А.Утегулова

Сынып: 6 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

Өлі табиғаттағы үдерістер

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасәйкес)

6.4.1.2. Табиғаттағызаттардыңхимиялықайналымынтүсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Табиғаттағы заттардың химиялық айналымын түсіну

Басым көпшілігі:

Заттардың химиялық айналымының заңдылығын сипаттау

Кейбір оқушылар:

Заттардың химиялық айналымының табиғатқа, әсерін, тербелісті құбылыс екенін анықтау.

Бағалау критерийі

Табиғаттағы заттардың химиялық айналымын біледі. Табиғаттағы заттардың химиялық айналымын сипаттайды.

Табиғаттағы заттардың химиялық айналымын тірі ағзаларға әсерін анықтайды.

Тілдік мақсаттар


Оқылым- мәтінді оқиды. Бұқаралық- ақпараттық құралдардың материалдарымен танысады. Энциклопедиялық мәліметтерді жинақтайды.

Айтылым- оқушылар өздері оқыған жаңалықтарымен бір-бірімен пікір алмасады. Химиялық айналым туралы ойын түсіндіреді.

Тыңдалым – табиғаттағы заттардың химиялық айналымы туралы аудио, видео материалдарының мәліметтерін тыңдайды.

Жазылым – алған білімдерін дәптерге жазады. Сызба-нұсқа түрінде орындайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология: фотосинтез,фотондар,пигменттер,азот, озон.

Диолог құру барысында:

Фотосинтез барысында ........ түзіледі, ........ бөлінеді, ..... буланады.


Құндылықтарға баулу




Еңбек және шығармашылық,ынтымақтастық, өмір бойы білім алу

Пәнаралық байланыс

Биология – өсімдіктерде жарықта фотосинтез үдірісінің жүруі.

Алдыңғы білім


5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату



Жоспар

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:. Оқушылармен амандасып, табиғаттағы жақсы қасиеттерін бір-біріне айтып көтеріңкі көңіл – күй сыйлау

Топқа бөлу:Тартпа сөздер арқылы Ауаның құрамдары бойынша топқа бөлінеді.

1т .Азот

2т.Оттегі

3т.Көмір қышқыл газы

4т.Сутегі

Бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау үшін өткен тақырыпты еске салу,

жалпылама сұрақтар қою.

Оқушылар табиғатта болатын үдерістер туралы білімдерін ортаға салады. Ол үшін «Түрткі сұрақтар» қойылады:

  • Фотосинтездік үдеріс туралы не білесіздер?

  • Өсімдіктердің тыныс алудың нәтижесінде болатын үдеріс туралы не айталасың?

  • Олардың табиғатқа маңызы қандай?

  • Табиғаттың құрамдас бөліктерін ажырат?

  • Табиғатта заттардың қандай айнылымы бар


М.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады

Өлі табиғат үдерістерінің себептерін болжап көруге оқушыларға мүмкіндік беру.


«Алматыкітап»

Оқулық

13-14 бет











«Алматыкітап»

Оқулық

15-16 бет

Сабақтыңортасы


1-тапсырма:

(Т) Оқушылар табиғатта заттардың химиялық айналымы туралы бейнеақпаратпен танысып, олардың бір-бірімен байланысын ашады:

«Джигсо» әдісі арқылы оқулықтың мәтінін пайдаланып берілген тақырып бойынша мазмұндық сызбаларын қорғайды

1) Азот–фотосинтездің жүруі,

2) Оттегі– тыныс алу,

3) Көмірқышқыл газы–шіру,

4) Сутегі –жану.

Қб: Екі жұлдыз,бір тілек

2 тапсырма.(Жж)

Оқушылар табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түрлі сурет арқылы анықтау:













1. Ағаштың жаңқасының жануы

2. Күн сәулесінің әсері

3. Шіру

4. Озонның түзілуі

Қ.Б «Жұптық» бағалау

Д.(Саралау)

3-тапсырма:Табиғаттағы заттардың химиялық айналымын тірі ағзаларға әсерінің себебі мен салдарын анықтау кестеге толтыру:

Химиялық құбылыс

Себебі

Салдары


Жану



Шіру




Дескриптор:

- Табиғаттағы заттардың химиялық айналымын тірі ағзаларға әсерінің салдарын анықтайды

- Табиғаттағы заттардың химиялық айналымын тірі ағзаларға әсерінің салдарын анықтайды

Қ.б. «Басбармақ әдісі»


«Алматыкітап» оқулығы

13-19 бет











Сурет































Жұмыс дәптері


Сабақтың соңы


Р ефлексия

Табыс ағаш

Үш түрлі жапырақтар

арқылы



Үйге тапсырма:Зат

айналымындағы химиялық элементтердің

маңызын анықтау













Саралау тапсырмаларын оқушылардың деңгейіне қарай құрастырамын.Сабақ барысында тапсырмаларды орындауда ерекше қабілеті жоғары оқушыларға және деңгейіне қарай тапсырмалар беремін.

Жалпы оқушыларға қарапайым тапсырмалар бере отырып,олардың қызығушылығын арттыратын сұрақтармен күрделендіріп,әрбір оқушыны ынталандыру мақсатында мадақтап отырамын.Кабілетін арттыруда ой пікірін дәлелдеуге мүмкіндік беріп сыртқы және ынта-жігерін көтеріп отырамын

Оқушыларға Табиғаттағы заттардың химиялық айналымын тірі ағзаларға әсерінің себебі мен салдарын көптеген оқушылар анықтап өз ойларымен бөліседі

«Екі жұлдыз, бір тілек»,

«Мадақтау», «Басбармақ» әдісі арқылы бағалаймын

Биология: Өсімдіктер дүниесіндегі фотосинтез үдерісі. Өлі табиғаттың заттарының тірі табиғаттың күрделі заттарына айналуы

Химия:Химиялық элементтермен танысу





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!