Материалдар / Ом заңына есептер шығару
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ом заңына есептер шығару

Материал туралы қысқаша түсінік
материал 8-сыныптың электр бөліміне арналған қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Маусым 2018
8294
8 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні : физика

Мектеп : ХББ НЗМ


Ұзақ мерзімді жоспардың атауы : Электр тогы

Мұғалімінің аты-жөні : Наушабеков Ж.А.


Күні :

Сынып : 8

Қатысқандар саны :

Қатыспағандар саны :


Сабақтың тақырыбы

Ом заңына есептер шығару


Сабақ негізделген оқу мақсаттары

8.4.3.9 - тізбек бөлігіне арналған Ом заңын есептер шығаруда қолдану;


Сабақ мақсаттары :

Барлық оқушылар: кернеудің физикалық мағынасын ашу және ток күші мен кернеуді өлшеу

Көптеген оқушылар: кернеудің жұмысқа тәуелділігін анықтау

Кейбір оқушылар: Ом заңының фомуласын деңгейлік есептер шығаруда қолдану


Жетістік критерийі

  • электр тогының пайда болуы және бар болуының шарттарын түсінеді

  • Кернеудің формуласын есептер шығаруда қолданады


Кәсіби даму мақсаты

Оқушылардың cабаққа деген қызығушылығын арттыру үшін, сабақта СТО қолдану.


Тілдік мақсат

Оқушылар: Оқушылар токтың қасиеттерін ауызша және жазбаша түрде сипаттайды

Пәндік лексия және терминалогия: ток күші, электрон, өткізгіш, заряд, уақыт

Диалогтар мен жазу қолданылатын тіркестер: видео ролик кору барысында тыңдалым, сабақты түсіндіру кезінде айтылым және жазбаша тапсырма орындау барысында жазылым дағдылары дамиды


Құндылықтарға баулу

Сабақ барысында оқушыларды бірлесе отырып, жұмыс жасау арқылы адамгершілікке баулу


Пәнаралық байланыс

Химия пәнімен байланысты


Алдыңғы білімі

Электр зарядын біледі


Жоспар



Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар


Сабақтың басы

2 мин



5 мин





Сабақтың ортасы


10 мин








3 мин










5 мин



15 мин

(40 мин бітеді)



23 мин





























14 мин















































Сабақтың соңы


3 мин


Ұйымдастру

Ынтымақтық ортасын қалыптастыру:

Менің көңіл-күйім неге ұқсайды ?


Белсенді оқыту: «Жұмсақ ойыншық» (G)

Әр оқушы өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды, оған келесі оқушы жауап береді.




Тапсырма: Кернеу жайлы мәліметтерді оқулықтан және берілген мәліметтерден оқи отырып сипаттайды. (Қос шеңбер әдісі бойынша бір біріне түсіндіреді)


  1. Ом заңы

  2. Кернеудің фомуласы және мағынасы


Критерий

Дескриптор


Кернеуді сипаттайды және өмірде қолданылуы жайлы біледі

  1. кернеу жайлы мәлімет береді

  2. Өмірде қолданысын біледі

  3. кернеуге анықтама береді

Формуласын біледі және мағынасын түсінеді

  1. Формуласын айтады

  2. Мағынасын біледі

  3. Фомуланы түрлендіре алады


Тапсырма: видео көрсету

www.bilimland.kz сайтынан видео ролик көрсету

видео роликтен тақырып бойынша сұрақтар қою


Кері байланыс: «бір сөзбен түйіндеу»


Тапсырма:

1. Қалта фонары қыл сымының кедергісі 15 Ом болса және ол кернеуі 4, 5 В батареяға қосылса, онда осы қалта фонарының электр шамынан өтетін ток күші неге тең болар еді? _________________
2) I = 10 A ток t= 10 мин уақытта өткізгіштің көлденең қимасы арқылы өтетін заряд. _________________

В – деңгейі:

3)Кедергісі R=5 Ом өткізгіштен t = 1.5 мин уақытта q = 45Кл заряд өтеді. Өткізгіштің ұштарындағы кренеу. ______________

4) Егер кедергісі 120 Ом резистор арқылы 6 А тоқ өтетін болса,параллель қосылған кедергісі 80 Ом резистор арқылы өтетін ток күші._______________

Бағалау критерийі

Дескриптор

Ом заңын есептер шығаруда қолданады.


1.Кернеу мен ток күшінің қандай шамаларға тәуелді екенін біледі;

2. Кедергінің мәнін есептей алады ;

3. ХБЖ ға келтіру.


  1. Ұзындығы 56,25м және көлденең қимасының ауданы 1,5мм2 никель сымынан тұратын пеш 120В кернеуге қосылған, пештің шиыршығы (спираль) арқылы өткен ток күшін тап. .

  2. Біреуі мыстан, ал екіншісі алюминийден жасалған екі өткізгіштердің ұзындықтары және кедергілері бірдей. Мыс сымы алюминий сымына қарағанда неше есе ауыр? м0,01710-6 Омм, а0,02810-6 Омм, Дм8,9103 кг/м3, Да2,7103 кг/м3.

  3. ¼ минут ішінде тізбек арқылы 15Кл электр заряды өтетін болса, ток күші қандай?

  4. Ұзындығы 1 м және көлденең қимасының ауданы 0,2 мм2 болат сым арқылы 0,4 А ток өтетін болса, сымның ұштарындығы кернеу қандай? .

  5. Ұзындығы 50 м, көлденең қимасының ауданы 0,5 мм2 мыс сымы кернеуі 3,4 В ток көзіне қосылған. Осы тізбек арқылы өтетін ток күші қандай? .

  6. Ұзындығы 2 км және кедергісі 8,5 Ом мыс сымының массасы қандай? м1,710-8 Омм, Дм8,9103 кг/м3.

  7. Ұзындығы 150 м, көлденең қимасының ауданы 1,5 мм2 нихром сымы арқылы 2 А ток жүрсе, өткізгіш сымының ұштарындағы кернеу қандай болады? .

  8. Кедергісі 10 Ом реостат жасау үшін көлденең қимасының ауданы 1 мм2 никелин өткізгіштің массасын қандай етіп алу керек? 0,4 Омм, Д8,8103 кг/м3.



Оқушылар бір- бірін тексереді

Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі


Белсенді оқыту: «Соңғы 5 минут»

Тапсырма: Жаңа тақырыпқа байланысты сұрақтар қояды.



Рефлексия: «ҚҚҚ».

Қиын

Қызық

Құнды






















Оқулық,

Қосымша мәліметтер




























































Үлемтірмелі материал

Қосымша ақпарат


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті

жоғары оқушыларға

қандай міндетқоюды жоспарлап отырсыз ?



Бағалау - Оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді

жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерінің

сақталуы



Сабақ барысында тапсырмалар жеңілден күрделіге негізделіп жасалған, сабақ жоспар- лаудың қағидаттары орындалды.Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды.Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді,сабақта саралау дұрыс жүргізілді, стратегиялардың тиім- ділігінен сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайда- ландым,сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ.


  • Әрбір этап сайын тапсырмалар кері байланыс арқылы беріледі


Физика кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды



Сабақ бойынша Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және

неліктен?




Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!