Материалдар / Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысы

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып биология ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Мамыр 2021
1449
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары


Мектеп: Қазалы қаласы, Қ. Нұрмаханов атындағы № 95 мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шендібай Ардақ Әлиқызы

Сынып: 7

Қатысқандар:18

Қатыспағандар:-0

Сабақтың тақырыбы:

§ 35 Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйелерінің құрылысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.5.3. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйелерінің құрылысын салыстыру.

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың бөліп шығару жүйесінің құрылысын салыстырады

Басым бөлігі: Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйесінің құрылысын және қызметін ажырата алады.

Кейбірі: жануарлардың зәр шығару мүшелерінің құрылысына ерекшеліктерін ескере отырып саралай алады.

Ойлау дағдысы

Талдау , қолдану

Бағалау критерийі

- Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін сипаттайды

- жануарлардың зәр шығару жүйесі бойынша салыстырады


Тілдік мақсаттар

Термин сөздер: несепағар, мальпигий түтікшелері, клоака.

Негізгі сөздер мен тіркестер :зәр шығару түтікшелері, жиырылғыш вакуоль

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

1.Қарапайымдардың организмен сыртқа не шығарылады ?

2. Бүйрек арқылы зәр шығаратын омыртқалыларды атаңдар?


Құндылықтарға баулу


Денсаулық сақтауға, сын тұрғысынан ойлауға өмірмен байланыстыра отырып құндылықтарға баулу.

Пәнаралық байланыс

Химия- заттардың тотығуы

Физика –диффузия

Алдыңғы білім

7.1.5.1 Ағзалардың тіршілік әрекетіндеғі бөліп шығарудың маңыздылығын түсіндіру .

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы



Ұйымдастыру

«Сәтті күн» тілеу әдісі арқылы ,психологиялық жағымды ахуал туғызу.

.«Шеңбер» әдісімен 1,2,3. деп санау арқылы ,сынып оқушылары 3-топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын сұрау

«Ерікті микрофон» әдісі бойынша сұрақтар арқылы үй тапсырмасын сұрау

1.Өсімдіктердің ақырғы өнімдерін атаңдар

2.Тамыр бөліндісі дегеніміз не?

3.Өсімдіктердің жылауы дегенді қалай түсінесіңдер?

4.Гуттация дегеніміз не?

5.Жарақаттанғанда өсімдіктер қандай зат бөледі?

6.Өсімдіктерден бөлінетін заттардың қандай маңызы бар?

7.Фотосинтез процесі кезінде қандай газ бөлінеді?


(М) Бағалау:Қолпаштау әдісімен бағалау .

«Стоп кадр» әдісі бейнекөрсетілім көрсетіліп , түрткі сұрақтар арқылы жаңа тақырып хабарланып мақсатын хабарлау . Түрткі сұрақтар барысында Сабақ мақсаты айқындалады

Түрткі сұрақ:

1.Бейнекөрсетілімнен не байқадыңдар?

2.Зәр шығаруға қатысатын мүшелерді атаңыз.

3.Жануарлардан соңғы өнімінде нелер түзіледі?

Оқушылар мүмкіндігінше сәйкес жауап береді Мұғалім толықтырады

Жаңа сабақ тақырыбы тақтаға жазылады.

















Бейнекөрсетілім «Кірпікшелі кебісшенің бөліп шығаруды жүзеге асыруы»

https://www.youtube.com/watch?v=URDRM-kk1AI


Сабақтың ортасы



«Ойлан ,жұптас, бөліс » әдісі Оқушыларға мәтін бөліп беріледі. Жұпта, топта талқылайды

1-топ Жануарлар тіршілігіндегі бөліп шығару өнімдері .

2-топ Омыртқасыз жануарлардың зәр шығару жүйелері.

3- топ Омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйелері.

Постер қорғайды.

Бағалау: «Мақұлдау, қолдау» арқылы оқушылардың

пікірін бағалау.

Оқулық
























Сергіту сәті: « Джунглидегі жаңбыр »

Жеке жұмыс№1 тапсырма «Қораптағы суреттер » әдісі.

Суретте берілген жануарлардың зәр шығару мушелерін атаңыздар

Жеке жұмыс

1 тапсырма



Ж.Ж 2-тапсырма

«Салыстыру»әдісі . Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың зәр шығару жүйелерін сәйкестендіріңіз.

Зәр шығару мүшелері

Жануарлар

А. жасыл без

1.буылтық құрттар

Ә.зәр шығару түтікшелері

2.Қарапайымдар

Б.Жиырылғыш вакуоль

3.бақа

В. Аналь тесігі

4.Балықтар

Г.артқы ішек

5.шаян



1.--- 2.--- 3. --- 4.--- 5. ---





Бағалау критерийі

Дескриптор

1.Зәр шығару мүшелерінің ерекшеліктерін сипаттайды.

2.Зәр шығару мүшелерінің айырмашылығын салыстырады.

Ерекшеліктерін ажыратады


Айырмашылықтарын сипаттайды



Бағалау : «Себеттегі алмалар », әдісі .

Қызыл-өте жақсы

Сары –жақсы

Көк- қанағаттанарлық









Дерек көздері















https://www.youtube.com/watch?v=xyS4WWbtttM







Таратпа материалдар

Смайлик









Кеспе қағаздар















Сабақтың соңы





Кері байланыс: « Борт журналы »


Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетім

Мен үшін маңызды және қызықты болды

Тың ақпарат , таңқаларлық





Қорытынды :Ой бөлісу .

Үйге тапсырма: «Омыртқалы жануарлардың зәр шығаратын мүшелерінің суретін салып ,салыстыру .»











Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Оқушылардың білімін арттыру мақсатында бірнеше әдіс – тәсілдерді қолдандым. Олардың бірі -«Ерікті микрофон» «Бұл әдісте оқушылардың тілдік дағдысы мен логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Жұптық жұмыс «Салыстыру » әдісі оқушылар тақырыпқа сәйкес саралауға дағдыланады.

Жеке жұмыс ретінде «Қораптағы суреттер - берілді. Бұл тапсырма оқушылардың есте сақтау қабілетін арттыра отырып, сенімді түрде нақты жауап беруге жетелейді.

Топтық жұмыс кезінде оқушылардың логикалық сұрақтарға жүйелі жинақтап жауап берген оқушылар«Мақұлдау, қолдау» арқылы бағаланады.

Жұптық жұмыс кезінде тапсырманы реттілікпен дұрыс орындаған жұптар «Себеттегі алмалар » бір – бірін арқылы бағалайды.

Жеке жұмыс кезінде сұраққа нақты жауап берген оқушылар өзара бірін – бірі бағалайды.

Оқушыларға кері байланыс кезінде « Борт журналы » санына сәйкес сабақ өз деңгейін көрсетеді.

Кабинетте қауіпсіздік ережесін сақтау.

Сергіту сәті: «Джунглидегі жаңбыр»



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?























770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!