Материалдар / Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Материал туралы қысқаша түсінік
Ондық бөлшектер тақырыбы
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пән

Математика

Тарау/ бөлім

5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Аты – жөні

Мыржакупова А

Әйтеке би ауданы, Толыбай ЖОББМ

Мерзімі



Сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшектерді қосу және азайту


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.27. Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау.



Сабақтың мақсаты

- Ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын білу ;

- Ондық бөлшектерді қосу және азайту амалдарын қолдану.

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Кубик-рубик» әдісі



«Castlots» платформасы арқылы топқа бөліну.



«Көршімде қалай?» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.

Бағалау .«Лүпіл жинау»

Кері байланыс: сұрақ - жауап







Кубик лақтыру арқылы

суретті іс - қимылмен

қайталау




2 топқа бөліну.

1 топ:«Жай бөлшек»

2 топ:«Ондық бөлшек»


Дескриптор:

- тең бөлшектерді табады.














Қ Б: лайк жинау


«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды:


Слайд








http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/


Таңдалған оқыту әдістерінің негіздемесі

«Кубик-рубик» әдісі

Мақсаты: көңіл күйін көтеру,өзін барынша жайлы сезініп, ойын еркін жеткізуге қалыптастыру.

Нәтижелілік: өзін-өзі тәрбиелеу құзыреттілікті қалыптастыру

«Көршімде қалай?» әдісі

Мақсаты: оқушылардың ақыл-ой белсенділігін арттыруға, оқушылардың білімін бағалауға үйрету

Нәтижелілік: танымдық құзыреттілікті қалыптастыру

Пайдаланылатын цифрлық ресурстардың негіздемесі

«Castlots» уақытты тиімді пайдалануға,кездейсоқ бөлінудің арқасында оқушылардың өзара достығын қалыптастыру.

Сабақтың ортасы


«Айналмалы бекет» әдісі арқылы өткен материалды қайталу.

  1. Ондық бөлшекке мысал келтір.

  2. Ондық бөлшектің жазылуындағы үтір қайда қойылады?

  3. Ондық бөлшектің жазылуындағы қай цифрлар ондық таңбалар деп аталады?

  4. Ондық бөлшек жай бөлшек түрінде қалай жазылады?

  5. Ондық бөлшектер координаталық сәуледе қалай салыстырылады?

  6. Ондық бөлшектерді разрядтары бойынша қалай салыстырады?



Бағалау .«Лүпіл жинау»











Жаңа сабақтың тақырыбын

«Аннаграмма» әдісімен ашу

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

«Өлшеу» әдісі арқылы тапсырмалар беру

Ондық бөлшектерді қосу (азайту) үшін:

  • Қосылғыш пен қосындының бүтін бөліктерін жазып алып үтірлерін қоямыз.Содан соң разядтарын теңестіріп аламыз

  • Қосуды натурал сандарды қосу амалы секілді орындаймыз

  • Қосуды орындап болғаннан кейін қосынды мен қосылғыштың үтірлеріне қарап шыққан жауапқа үтірлерін сәйкестендіріп қою қажет .

«Баскетбол» ойыны Жек жұмыс

Оқулықпен жұмыс

779

781





«Ойлан,Жұптас,Бөліс» әдісі арқылы жұптық жұмыс

Үтір қайда қойылады?

I жұп ІІ жұп ІІІ жұп ІV жұп

44,56 26,83 15,6 7,402 + 23,8 + 1,2 + 7,23 +6,126

68 36 28 03 22 83 13 528


5,35 22,43 9,62 14,62

- 1,3 - 12,9 - 4,27 - 2,48

4 05 11 53 5 35 12 14


Бағалау .«Лүпіл жинау»




Ойлан тап ” әдісі

Топтық жұмыс

Мәтінді есептер”

1 топқа

Кеменің тынық судағы жылдамдығы

25,8 км/сағ, өзен ағысының жылдамдығы “а” км/сағ . Кеменің өзен ағысымен жүзген кездегі жылдамдығы қандай?

Мұнда a = 3,2 км/сағ

2 топқа.

Катердің тынық судағы жылдамдығы

20,9 км/сағ, өзен ағысы жылдамдығы “в” км/сағ. Катердің өзен ағысына қарсы жүзгендегі жылдамдығы қандай?.

Мұнда в= 3,4 км/сағ.
Бағалау .«Лүпіл жинау»


  1. 0,25;1,03 т.с.с

  2. Ондық бөлшектің жазылуында үтір бүтіннен кейін қойылады

  3. Ондық бөлшектің жазылуындағы үтірден кейінгі цифрлар ондық таңбалар деп аталады.

  4. Үтірге дейінгі цифрларды жай бөлшектің бүтін бөлігіне жазу керек; үтірден кейінгі цифрларды жай бөлшектің алымына жазу керек; жай бөлшектің бөліміне 1 цифры және үтірден кейін неше цифр болса, сонша сонша нөлдер тіркеліпи жазылады.

  5. Координаталық сәуледе үлкен ондық бөлшек оң жақта, ал одан кіші ондық бөлшек сол жақта кескінделеді.

  6. Ондық бөлшектер жоғарғы разрядтан бастап разрядтары бойынша салыстырылады.





«Ондық бөлшектерді қосу және азайту» сабақ тақырыбы ашылады


















  1. топқа. Алма мен банан беріледі.

Алма мен бананың салмағын табыңыз.

  1. топқа.күріш пен тары беріледі.

Олардын салмағын өлшеп,бірінен бірінің қаншаға кем кем екенің табу керек,

Берілген заттарды өлшеп салмағын жазып қосып,азайтады.






Оқулықпен жұмыс

779

781













Дескриптор:

  • Ондық бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін біледі;

  • Үтірді дұрыс қояды.

Дескриптор:

  • ондық бөлектерді қосу және азайту алгоитмін біледі.

  • Шыққан нәтижеге үтірді дұрыс қоя алады



«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


Қ Б: лайк жинау






















































































«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


Қ Б: лайк жинау










«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


Қ Б: лайк жинау









«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


Қ Б: лайк жинау








https://wheelofnames.com/kk/45b-any




















































https://wordwall.net/resource/59521126















Түрлі түсті кеспе қағаздар


Таразы

Слайд






































http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/
























http://castlots.org/razdelit-na-gruppy/










Таңдалған оқыту әдістерінің негіздемесі

«Айналмалы бекет»,«Аннаграма шешу»,«Өлшеу» әдістері

Мақсаты: оқушылардың білімін қолдану дағдыларын дамытуға ықпал ету,нәтижеге жұмыс істей білу және топта жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.

Нәтижелілік: зерттеу құзыреттілігін қалыптастыру

«Баскетбол» ойыны

Мақсаты: оқушылардың тақырыпты білуіне сүйене отырып, олардың жеке ұстанымын дамытуды қамтамасыз ету.

Нәтижелілік: танымдық құзыреттілікті қалыптастыру

«Ойлан,Жұптас,Бөліс» әдісі

Мақсаты: тапсырмалар мен мысалдарды шешу дағдыларын бекіту үшін оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастыру, тексеру, тыңдау, ойлау қабілеттерін қалыптастыруға ықпал ету.

Нәтижелілік: танымдық құзыреттілікті қалыптастыру

Ойлан тап ” әдісі

Мақсаты: оқушылардың проблемаларды тұжырымдау, оларды шешу жолдарын ұсыну қабілеттерін дамыту үшін жағдай жасау

Нәтижелілік: ақпараттық құзыреттілікті қалыптастыру

Пайдаланылатын цифрлық ресурстардың негіздемесі

Wheelofnames ,Wordwall тез ойлау қабілетін,қызығушылығын,шапшаңдығын қалыптастырады.

«Castlots» уақытты тиімді пайдалануға,кездейсоқ бөлінудің арқасында оқушылардың өзара достығын қалыптастыру,

Сабақтың соңы

Сабақты бекіту.

«Картошка фри»

  1. Ондық бөлшектерді қалай қосады?

  2. Ондық бөлшектерді азайту амалы қалай орындалады?

  3. 0,8+0,7=1,5

  4. Натурал санға ондық бөлшек қалай қосылады?

  5. Натурал саннан ондық бөлшек қалай азайтылады?

  6. 0,9-0,4=0,5

  7. 25+0,15=25,15

Бағалау .«Лүпіл жинау»

Кері байланыс

«Бағдаршам» әдісі арқылы.

Үйге тапсырма: оқулықтан есеп №783

Ондық бөлшектерді қосу (азайту) үшін алдымен бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар саны теңестіріледі.Сонан соң баған түрінде жазылып,аттас разрядтар бойынша қосу (азайту)орындалады.Шыққан нәтижедегі үтір берілген бөлшектердегі үтірлердің астына келтіріліп қойылады.




Оқушылар сабақ барысында нені білгенін, қалай жұмыс істегенін ,не қызықты әрі жеңіл болғанын, не киындық туғызғаны туралы ой-пікірлерін білдіре алады.


«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
































Таңдалған оқыту әдістерінің негіздемесі

«Картошка фри» , .«Лүпіл жинау», «Бағдаршам» әдісі

Мақсаты: сабақ материалын игеруді тексеруді қамтамасыз ету, бағалау дағдысын қалыптастыру

Нәтижелілік: өзін-өзі тәрбиелеу құзыреттілігін қалыптастыру



Пайдаланылатын цифрлық ресурстардың негіздемесі

«Лүпіл жинау», «Бағдаршам» Акт технологиясын қолдану арқылы қызығушылығын арттыру.

Жоспарланған сабақты ұйымдастыру кезінде білім алушылардың оқу мақсаттарына қол жеткізуі туралы рефлексивті қорытынды

Осы сабақ барысында оқушылар өзін барынша жайлы сезініп, ойын еркін жеткізуге, өзін-өзі тәрбиелеуге қалыптасады.Оқушылардың ақыл-ой белсенділігі артып, проблемаларды тұжырымдау, оларды шешу жолдарын ұсыну қабілеттері дамиды, ақпараттық құзыреттіліктігі қалыптасады.

«Castlots»,Wheelofnames ,Wordwall цифрлық платформалары арқылы уақытты тиімді пайдаланып,кездейсоқ бөлінудің арқасында оқушылардың өзара достығы қалыптасады.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ