Материалдар / Ондық бөлшектерді қосу және азайту
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ондық бөлшектерді қосу және азайту

Материал туралы қысқаша түсінік
Математика пәні бойынша 5 сыныпқа арналған ашық сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Мамыр 2020
376
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.В3


Алматы облысы

Кербұлақ ауданы

Сарыөзек ауылы

«Д.Қонаев атындағы орта мектебі» КММ



Мұғалімнің аты-жөні: Тастанбекова Аршагуль Мейрамхановна


Сынып: 5

Қатысқандар саны: 25

Қатыспағандар саны:0


Сабақтың тақырыбы

Ондық бөлшектерді қосу және азайту.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


5.1.2.27 Ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді разряд бойынша ажырата алады және төменгі разрядтыондық бөлшектерді қосу, азайту амалын орындай алады

Оқушылырдың басым бөлігі: Аралас разрядты ондық бөлшектерді қосу және азайту амалын орындай алады;

Кейбір оқушылар: Ондық бөлшектерге қатысты күрделі алгебралық есептер мен теңдеулерді шеше алады.


Бағалау критерийлері


Разрядтары бірдей және әртүрлі ондық бөлшектерді қосып,азайта алады



Тілдік мақсаттар



Оқушылар:ережелерді тұжырымдай алады, есептерді талқылайды, өз ойын басқаларға жеткізе алады, дәлелдейді, қорытынды жасайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер

-ондық бөлшек,қосынды, қосылғыш,айырма, азайғыш,азайтқыш,разрядтар,ондық бөлшекті қосу(азайту) үшін... керек


Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары:

Индустриаландыру және экономикалық даму.

Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.



Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану (жеке тапсырмада Қазақстанның облыс халықтарының санының айырмасы және қосындысы

туралы тапсырма беріледі)


AКТ ны қолдану


https://bilimland.kz



Бастапқы білім

Ондық бөлшектердің жазылуы,ондық бөлшектерді координата сәулесінде белгілеу. Жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдыру



Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

2 мин




5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды 5 топқа біріктіру (карточкалар бойынша)

Әр топтағы оқушының өз номері болуы шарт


  1. Ширату тапсырмалары

Оқушылардың осы уақытқа дейін«Ондық бөлшектер» тақырыбына байланысты алған білімдерін жүйелеу. Бұл «Допты лақтыру» әдісі арқылы жүзеге асады.

(Қандай бөлшек ондық бөлшек деп аталады?Ондық бөлшек қалай жазылады? Ондық бөлшектерді қалай салыстырады?Үтір таңбасынан кейін бір цифр болса,ондық бөлшекті қандай үлесте дейді? Екі таңбалы немесе екі цифр болса қандай үлесте болады?Үтірдің алдындағы сан қалай аталады? Сан сәулесінде үлкен бөлшек кіші бөлшектің қай жағында орналасады? Диагностикалық бағалау,стикерлер беру арқылы

Топтарда:

Кестеге неғұрлым көп сан орналастыру, ортақ қасиеттерін анықтау(А3 Форматын таратып беріп кестені толтыртамын.Жауабын интерактив тақтада көретіп,өз-өзін бағалатамын) топ басшысы балл қояды.


Жай бөлшек

Ондық бөлшек



1,15

3



0,46

7


11



9,17


4,24




Ойлау дағдыларының деңгейі: білу, түсіну, жинақтау


  1. Топтардың пікірлерін тыңдау, оқушылармен бірге оқу мақсаттарын анықтау




стикер, маркерлер,



доп






Алдын ала дайындалған кесте графикалық органайзері












Слайд 1


Сабақтың ортасы




15 мин





























2 мин























12 мин














































2 мин









Жаңа сабаққа кіріспе.

АКТ қолданып,ондық бөлшектерді қосу,азайту ережесін көрсету

1-тапсырма: Топтар «Джигсо» әдісі бойынша ондық бөлшектерді қосу амалын талдап, талқылау, мысалдар келтіру.

Әр топ мүшелеріне разрядтары әртүрлі сандарды қосу мен азайтуға тапсырмалар беріледі. (деңгейі әртүрлі)

1) 32,38+25,49 2)6,702+1,18 3) 6,07- 3,4 4) 7,1- 0,1234 5) 12-2,0231

Тапсырманы орындау барысында,ондық бөлшектерді қосу және азайту ережесін тұжырымдап келтіру

Ойлау дағдыларының деңгейі: білу, түсіну, қолдану

Дескриптор:


  • Ондық бөлшектерді қосуды дұрыс орындай алады

1

  • Ондық бөлшектерді азайтуды орындай алады;

1

Күрделі есептерді орындайды (әртүрлі разрядтағы)

2

(от шашу арқылы бағалау )

Топтарды тыңдау, қорытынды жасау, топ басшысы алдын ала берілген бағалау парақшасына бағалайды, кері байланыс беру (От шашу арқылы)

Сергіту сәті:. «Кім шапшаң»Берілген мысалдар дұрыс орындалса,яғни «Иә» болса, екі қолын жоғары көтеріп V ,«жоқ» болса екі қолдарын горизонталь – ұстайды

  • +12,25

4,15

7,325

  • 12,25

+4,15

6,40


16,02

+ 23,325

3 9,345


16,02

+23,325

24,927


  • Бөлімі онға еселік болатын бөлшек ондық бөлшек деп аталады.

  • Бөлімі 10,100,1000 ,… болатын бөлшектер ондық бөлшектер деп аталады

  • =0,25 (мадақтама сөздер арқылы бағалау)

2-тапсырма: Жұптық жұмыс, артынан топта талқылау: «ойлан, жұптас, бөліс» стратегиясын қолдану

Натурал сандарды қосу мен ондық бөлшектерді қосудың қандай айырмашылығы бар ?

1)2,81 м мен 6,17 м 2) 3,14м мен 5,05м 3) 1,23м мен 4,16 м 4) 3,64м мен 2,67м 5) 2,18м мен 5,24м қос және сантиметрмен өрнектеп қос.

Жұптар бір- бірін бағалайды

Тапсырма-1:


Облыс

Ақмола

Ақтөбе

Алматы

Атырау

Халық саны(мың)

735,6

808,9

1984,5

567,9






Облыс

Шығыс Қазақстан

Жамбыл

Батыс Қазақстан

Қарағанды

Халық саны(мың)

1394,0

1084,5

623,9

1369,7


Облыс

Қостанай

Қызылорда

Маңғыстау

Павлодар

Халық саны(мың)

880,8

739.8

587,4

752,8


Облыс

Солтүстік Қазақстан

Оңтүстік Қазақстан

Халық саны(мың)

575,8

2755.3

Кесте бойынша сұрақтарға жауап беріңіз:


1)Республика халқының жалпы санын ?

2) Солтүстік Қазақстанмен салыстырғанда,Оңтүстік Қазақстанда;

3) Батыс Қазақстанмен салыстырғанда Оңтүстік Қазақстанда халық саны қанша артық екенін тап.

Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану

Дескриптор:


  • Ондық бөлшектектерді қосуды орындайды

1

  • Ондық бөлшектерді азайтуды орындайды

1

Саралау арқылы бағалаймын

Тапсырманы жылдам әрі дұрыс орындаған оқушыға жеке тапсырма: Теңдеуді шешу тапсырмасы беріледі

18,08- х =10,7

16,68+у=26,5

Х+2,39=12,5

3655+х=5,6



Үйге тапсырма: №636 есеп (қолдану тапсырмасы)


Bilimland.kz


Презентация. Слайд №2
























Презентация. Слайд №3






770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!