Уақыты:
|
Класс: 5«г»
Оразалиев Болатбек Ермекбаевич
|
Пәні: Математика
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ондық бөлшектерді салыстыру, координаталық
сәуледе кескіндеу
|
Сабақ типі
|
Бекіту сабағы
|
Сабақ түрі
|
Практикалық
|
Мақсаты
|
Жай бөлшектерді ондық бөлшектер түрінде,ондық
бөлшектерді жай бөлшек түрінде жазуға,өрнектегі ондық бөлшекті жай
бөлшекке айналдырып, ондық бөлшекті координаталық сәуледе
кескіндеп, салыстыра білу дағдысын қалыптастыру
|
Күтілетін нәтижелері
|
Есеп шығарудың тиімді жолдарын үйренеді,
бұрын білетін тақырыппен байланыстырады, топпен жұмыс істейді.
Есептердің шығарылу жолдарын бір – біріне түсіндіреді, өзгенің
қатесін түзейді. Оқушылар жекелеме, жұппен, топпен жұмыс істей
отырып идея бөліседі, өнім жасалады, талдайды, жинақтайды,
қорытындылайды, бағалайды.
|
Сабақтың өтілу
формасы
|
Өзара әрекеттестіктің
интерактивті формасы (фронтальды, жеке, топтық, жұптық
жұмыстар)
|
Әдіс-тәсілдері
|
сыни ойлауға үйрету,
диалогтық оқыту, АКТ, практикалық, формативті
бағалау.
|
Бақылау
формалары
|
өзін-өзі бақылау, бірін-бірі бақылау,
мұғалімнің бақылауы.
|
Техникалық жабдықтар
мен қажетті ресурстар
|
компьютер, интерактивті тақта, рефлексия материалдары,
жеке карточкалар, плакаттар.
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастыру
|
Мұғалімнің кіріспе
сөзі, сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлаймын.
Оқушыларды
бір-бірімен күлімдеп амандасып, сабақты жақсы көңіл-күймен бастауын
сұраймын.
Үй тапсырмасын дұрыс жауап үлгісі бойынша
тексеру: №
|
Амандасады,
ынтымақтастық атмосферасын құрап, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, жай
бөлшек, ондық бөлшек болып топтарға бөлінеді, топ басшыларын
сайлайды.
|
Білу 5 мин
|
Үй тапсырмасын
сәйкестендіру арқылы сұрау:
Француз жазушысы Анатоль Франс бір кездері айтқан екен:
«Білімді тек көтеріңкі көңіл-күймен жақсы меңгеруге болады...
Білімді сіңіру үшін, оны жақсы тәбетпен жұту керек». Оның кеңесіне
еріп, назарымызды шоғырландырып, білімді шын ниетпен сіңірейік,
себебі ол кейін бізге қажет болады.
-Бөлшектер туралы ғылым әрдайым қиын деп саналған.
Немістерде «Бөлшекке тап болу» деген мақал әлі күнге дейін
сақталған, ол қиын жағдайға тап болу дегенді білдіреді
екен.
- Қалай ойлайсыңдар, сабағымыздың мақсаты
қандай?
- Сонымен, біздің ортақ мақсатымыз ондық бөлшектер бізді
қиын жағдайға қалдыра алмайтындығын көрсету. Оларды сенімді түрде
салыстыра және кескіндей алатын боламыз.
Сәйкестендіру :
Сәйкестендіру
Жай бөлшектері бар жәшіктерге сәйкес ондық бөлшектерді
салайық:
0,01777
0,107
10,7
1,07
|
Қайталау
сұрақтарына ауызша, есептерге жазбаша жауап береді.
10,7
1,07
0,107
0,017
|
Түсіну 5 мин
|
II Кім жылдам ?
1.Жай бөлшектерді ондық бөлшектерге
айналдыру:
2. Берілген ондық бөлшектерді
салыстырыңдар:
-
9,56 мен 8,99 2) 4,367 мен 4,467
6,81 мен 7,51 5,851 мен 5,651
-
6,4762 мен 6,4732
2,3124 пен 2,3154
|
Оқушылар кестені толтырады .
Жай бөлшек
|
|
|
|
|
|
Ондық бөлшек
|
0,25
|
0,3
|
0,75
|
1,5
|
2,37
|
1. 9,56 > 8,99 2) 4,367 < 4,467
6,81 < 7,51 5,851 > 5,651
-
6,4762 > 6,473
2,3124 < 2,3154
Топтық жұмысты сыни ойлана отырып, атқарады.
Өз бетімен жұмыстануға машықтанады, шешім
іздейді.
|
Қолдану 9 мин
|
Білімланд сайтынан есептер шығару . Бастауыш
математика 5 сынып .
Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу –
Кіріспе
1.Кір қыстырғыштың үстінен бас. Әр кір
қыстырғышқа
белгілі
бір
координаталық нүкте сәйкес
келеді.
Ондық
бөлшектердің координаталық
сәуледе кескінделуімен таныс.
2. Координата
сәулесіне ондық бөлшектерді жаз.
3. Координата сәулесіне ондық бөлшектерді
жаз.
4.Координата сәулесіне ондық бөлшектерді жаз.
5. Координата сәулесіне ондық бөлшектерді жаз.
6. Координата сәулесіне ондық бөлшектерді жаз.
|
Жаңа мәліметпен танысып, қызығады, есте
сақтайды.
Оқушылар тақтада
орындайды.
|
Талдау 10 мин
|
Есеп шығармай математика пәні өтпейді, олай
болса:
Оқулықпен жұмыс №1000 (1-2-3) (В тобы)
Брейнг-ринг оқыта,үйрету ойыны
Сынып оқушылары 5 адамнан топтарға
бөлінеді.Үстелдің үстінде 3 бөлікке бөлінген деңгейлік
қимақағаздар. Астында С деңгейіндегі оның үстінде В деңгейде
берілген есептер одан кейін А (міндетті деңгей) берілген есептер
қойылады.Топтар бір уақытта ойнайды.
Ең алдымен А деңгей бойынша берілген есептерді
бірден дайындықсыз жауап беруге тиіс.
Қалған тапсырмаларға дайындалуға уақыт
беріледі.
І топ А деңгейі:
1) Ондық бөлшек түрінде жазыңдар:
; ; ; ; 75
3) Салыстырыңдар: 0,27 мен 0,23, 37,35 пен
38,35
ІІ топ. А деңгейі
1) Ондық бөлшек түрінде
жазыңдар: ;
;
3) Салыстырыңдар: 0,27 мен 0,23, 37,35 пен
38,35
І топ В деңгейі:
1) Бірлік кесіндісі 5 см-ге тең координаталық
сәуле сызыңдар. А(0,2), В(1,5), С(1,9), М(2,3) нүктелерін
белгілеп., теңсіздіктер құрастырыңдар.
І І топ В деңгейі:
1) Бірлік кесіндісі 5 см-ге тең координаталық
сәуле сызыңдар. К(0,4), Т(1,2), Ғ(1,8), М(2,2) нүктелерін
белгілеп., теңсіздіктер құрастырыңдар.
Екі топқа бірдей тапсырма
С
деңгейі:
1)
Жұлдызшаларды теңсіздіктер тура болатындай етіп, цифрлармен
ауыстыр.
1)
5,0* >5,08 2) 8,2*8>8,278 3) 2,278<2,*96
4)
99.12>99,*5 5) 53,18<53,*0 6) 111,830<111,*20
|
Топтаса отырып, практикалық жұмысты орындайды, талдайды,
ортақ шешім шығарады, қорғайды.
Білімдерін жинақтайды.
|
Жинақтау 8 мин
Сергіту 2 мин
Формативті бағалау 3 мин
|
I test. Тақырыптық тест: бөлшек сандардың ондық жазылуы.
Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу
1.Өрнектің мәнін
табыңыз:
A.6 B.3
C.5 D.4 E.2
2.Сағат есебімен жазыңыз:
4 сағ 45 мин
A4,45 сағ
B4,75
сағ
C4,15 сағ
D4,5 сағ
E4,3
сағ
3.Ондық бөлшек түрінде
жазыңыз:
A.6,7 B.6, 0007
C.6, 007
D.6, 07
E.6,
00007
4.А(3, 25), В(7, 4)
координаталары бойынша АВ кесіндісінің ұзындығын
табыңыз.
A.4,15 B.4,25
C.4 D.3,25 E.3,15
5.Саяхатшы түске дейін
межелеген қашықтықтың жартысын жүрді. Ол түстен кейін қалған
қашықтықтың 2/3-сін жүргенде, межелеген жерге дейін 4 км қалды.
Саяхатшы қанша километр жүруі тиіс еді?
A.28 км B.36 км
C.30 км D.32 км E.24 км
Дұрыс жауабын интерактивті тақтада шығады. Оқушылар
бір-бірінің дәптерін тексереді.
Сергіту сәті.
Форматиті бағалау: Баспалдақ
-
Мен ондық бөлшектердің оқылуын және жазылуын білемін
«3»
-
Мен ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей
аламын және салыстыра аламын. «4»
-
Есеп шығару барысында осының барлығын қолдана
аламын.
Топ басшысының бағалау парағын толтыруы.«5»
Бағаларды стикердің астына жасырып қоямын.
Ынтымақтастық шырағын сөндірмейік!
|
Сабаққа қатысымы бойынша өзін-өзі, бірін-бірі және сабақты
бағалайды, алға мақсат қояды.
1.Д
2.В
3.В
4.А Шешуі: 7,4 – 3,25 = 4,15
5.
Е
Әр дұрыс жауап 1 ұпай.
Оқушылар оқып , қайсысын білемін деген сөздердің үстіне
апарып стикерге атын жазып іледі. Бәрі іліп болған соң жасырулы
тұрған стикерді ашып оқушылар өздерін қалай бағалағанын
көрсетемін.
|
Үй тапсырмасы 3 мин
Бағалау
|
Үй тапсырмасы. (Шығармашылық жұмыс)
Тапсырма «математикалық шығарма» деп аталады. Суретті
қолданып есеп құрастыру.. Екі ауылдың
арасы 10 км.
Арман 3 км жол жүрді. Қандай бөлігін
жүрді?
№1001 есеп В тобынан.
Жиынтық бағалауды жүргіземін.
Оқушы аты-жөні
|
Сәйкестендіру 1ұ
|
Кім жылдам
|
Білімланд сайтынан есептер шығару 1 ұ
|
Деңгейлік тапсырма А 1Ұ
В 2Ұ
С
3ұ
|
Тест 1 ұ
|
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасын жазып алады, бағалану үшін мұғалімге
күнделіктерін әкеледі.
17- ден жоғары ----«5»
11-16 ұ ----«4»
5-10 ұ ----«3»
0—4 ұ ----«2»
|