Материалдар / Ондық бөлшекті натурал санға көбейту
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылар ойлау қабілетін дамыту
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты:

Қадіржан Раушан Қобланқызы

Сынып:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:


Сабақтың тақырыбы:

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшектерді көбейту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.2.28

ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақтың мақсаттары:

Оқушыларда ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшектерді көбейту дағдысын қалыптастыру;

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту ережесін тұжырымдай алу;

Есеп шығаруда ережені қолдана білу

Құндылықтарды дарыту

«Ар-ұят» құндылығына:

Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту.

Ашық сабақ жоспары

Бекітемін:______Ескалиева

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңдері

Педагогтың әрекеті:

Оқушының әрекеті:

Бағалау

Ресурстар

Ұйыстастыру кезеңі

5минут

Оқушыларды сыныпқа кіре берістен күтіп аламын сәлемдесіп, Сникерс, Твикс, Марс кәмпиттері салынған қораптан қарамай кезейсоқ кәмпит алуды ұсынамын. Алған кәмпитіне байланысты «Сникерс», «Марс», «Твикс» топтарына отырады.

Оқушылардың көңіл күйін сұрап болған соң оқушыларды түгелдеймін. Сабақ бойы өзін-өзі бағалау парақтарын таратамын.Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен тексеремін.

Сабақтың мақсатын таныстырамын

Сәлемдесу. Қораптан қарамай таңдап алған кәмпит атымен аталған топқа жайғасу. Сабаққа дайындығын бастайды. Үй жұмыстарын дайын слайд көмегімен «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі тексереді. Әр оқушы бағалау парақтарына алған ұпайын белгілеп отырады.


Сабақтың мақсатымен танысады; сұрақтар болса мұғалімге жолдайды

Бағалау парақтарына «Көршіңді тексер» әдісімен бірін-бірі

+ немесе –

қойып бағалайды


Тәттілер;

Бағалау парағы;

Слайд; оқу құралдары

Сабақтың басы

10минут

Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қойып, ондық бөлшектерді оқытамын

Сұрақтар:

  1. Ондық бөлшек дегеніміз не?

  2. Ондық бөлшектерді қосудың және азайтудың алгоритімін айт

  3. Ондық бөлшектерді қалай жай бөлшекке айналдырамыз?

Слайдта ондық бөлшектерді қосу мен азайтудың мысалдарын көрсетіп еске түсіреміз

Сұрақтарға жауап береді;

Ондық бөлшектерді кезекпен оқиды

3,6 11,5 21,13

15,2 2,03 5,12

16,125 2,1256 2,0215

15,00105 21,00002 5,0016

Дұрыс жауап берген оқушыларға мотивация беру үшін ауызша бағалайды. «жарайсың», «дұрыс», «өте жақсы» т.б.

Оқу құралдары;

Бағалау парағы;


Тапсырмалар

жазылған карточкалар

Жаңа тақырыпты слайд көмегімен түсіндіру

Ондық бөлшектерді көбейту алгоритімі:

1)Үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейткендей көбейту керек.

2) Шыққан көбейтіндіде оң жақтан ондық бөлшекте үтірден кейін неше ондық таңба болса, сонша цифрды үтірмен айыру керек.

7, 465×10=74, 65
7, 465×100=746, 5
7, 465×1000=7465

Мысалдар:

Сабаққа белсенді қатысып , сұрақ қойып отырған оқушыларды ауызша мақтау сөздерімен бағалап отыру

Оқу құралдары;

Бағалау парағы;


Тапсырмалар

жазылған карточкалар

Сабақтың ортасы



20 минут

Оқушылардың жаңа тақырыпты түсінгенін тексеру үшін тез орындалатын тапсырмамен тексеріп көремін. Түсінбеген оқушыларға көмек беремін

Бұл дайын шығарылған есепте тек үтірдің қай орынға қойылатынын анықтау керек


Оқушылар слайдтағы тапсырмаға ауызша жауап береді. Үтірдің қай таңбалар арасына түсетінін немесе қай орынға қойылатынын анықтайды






Дескриптор:

-көбейтіндінің дұрыстығын тексереді;

-үтірді тиісті орынға қояды


ҚБ «Смайликтер»


Слайд;

Оқу құралдары;

Бағалау парағы.

Бағалау сайликтері






Ал, балалар бағанағы алған тәттілеріңізбен шәй ішсек қалай қарайсыздар?

Олай болса, «Кеседегі шәй» тапсырмасын орындайық. Жеке тақтаға оқушыларды шығарып, кеседегі шәйді алу арқылы тапсырмаларын орындатамын

(әрбір пакетик шәйдің суретінің артына есептер жазамын)

  1. Тапсырма. Жеке тапсырма

Дұрыс жауаптары:

Мұғалімнің «екі жұлдыз, бір тілек» тәсілімен бағалауы;

Және бағалау парағына бұл тапсырманы орындағаны үшін + қою арқылы өзін бағалау

Самаурын

бейнелерген плакат; бағалау парақтары, дәптер

Балалар шәйға тағы бірнәрсе жетпей тұрған сияқты. Бургер жесек қалай қарайсыздар?

Олай болса мына тәрелкедегі бургерлерді екеу ара бөлісіп жейік.

Тәрелкеге бургер бейнесінде жасалған тапсырмалар саламын. Жұптық жұмыс ретінде екеу ара бір бургер(менде 22 оқушы болғандықтан 11 бургер дайындадым) тапсырмасын таратып беремін. Бургер жеу үшін есептерін шығару керектігін айтамын

Есепті қалай шығаруды сұраймын. Жауап жоқ болса,уақыт ұстамау үшін астындағы күлгіннен бастап шығару керегін түсіндіремін

3-Тапсырма. «Бургер» жұптық тапсырмасы


Оқушылар дұрыс шығарса осылай шығады


Оқушылар дайын слайдтағы жауаппен басқа жұптың тапсырмасын тексереді тексереді

Барлық жұптың тапсырмалары

Бірдей болғандықтан, жұптар бірін бірі

«светофор» әдісімен бағалайды

«Жасыл» өте жақсы

«Сары» жақсы, 1 қатесі бар

«қызыл» қате көп н\е шығармаған


Және де әр оқушы бағалау парағына алған ұпайын жазып отырады

Бургер тапсырмалары, слайд, оқу құралдары


Бүгін бір тойып жегеніміз болсын, бір-бір жұмыртқа жесек қайтеді? Әр топ басшысын шығарып, топ басышаларына тақтада тұрған жұмыртқалардан 1-еуден алуды ұсынамын. «жұмыртқа ашу» әдісімен берілген фигураның ауданын табады топпен шығарады. Үш топқа үш түрлі фигура бердім. Қиналса көмек ретінде екі тіктөртбұрыштың аудандарын тауып, қосу керектігін айтуға болады


Оқушылар: тапсырмаларды топпен орындайды, тапсырманы бірінші болған топ қоңырау басу арқылы белгі береді. Мұғалім есептерінің дұрыстығына көз жүгіртеді. Барлық топтар болған соң, топбасшылар

«ЕЛШІ» әдісімен келесі топқа барып өз тапсырмаларын түсіндіріп шығады

4-тапсырма. Топтық жұмыс

«Жұмыртқа ашу» тапсырмалары


Топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды

Өте жақсы түсіндірді

Орташа түсіндік

Түсіндіре алмайды

Жұмыртқа ашу тапсырмасы

Постерлер, маркер, оқу құралдары, тақта

Сабақтың соңы

10минут


Қорытынды

Ал енді тамаққа тойып болған соң қалайша телефон қарап ойнамаймыз? Телефондарыңды алып мына QR код арқылы бір ойынды ойнап кішкене сергіп қалайық.

Осылай сабақты тест тапсырмасы арқылы қорытындылаймын


Оқушылар learningapps.org платформасы арқылы тест тапсрмаларын орындайды

https://learningapps.org/view18824371


learningapps.org

10 баллдық шкаламен бағалап береді. Әр оқушы тапсырманы орындап болған сәтте жинаған ұпайын көре алады.

https://learningapps.org/view18824371


Реслексия

Оқушыларға алдын ала парталарына дайндап қойған үш түрлі алманың бірін таңдап ағашқа ілулерін сұраймын.

Алма ағашы арқылы оқушылардан кері байланыс аламын.

Бағалау жұмыстарын жинап аламын. Оқушылардың белсенділігіне қарай,жинаған ұпайына қарай бағалап өтемін

Оқушылар алма ағашына алмаларды іледі

Сары түс- орташа түсіндім

Қызыл түс-толық түсіндім

Жасыл түс-білмеген, түсінбегенім көп болды

Үйге тапсырма: № есеп

Бағалау парақтары бойынша жалпы ұпайдың пайызын шығарып

1-10 баллдық шкаламен бағалау

Алма ағашы

Бағалау парағы



Өзін өзі бағалау парағы

Оқушының аты-жөні:___________________________

Үй тапсырмасы орындалды.

Қоятын балыңыз: __/___балл

Орындалмаса 0 балл

Ондық бөлшектерді оқи аламын

Ия 1 балл Жоқ- 0 балл

Ондық бөлшектерді көбейту. Жеке тапсырма

Өзім орындадым, түсіндім: 2 балл

Досымның көмегіне жүгіндім: 1 балл

Орындай алмадым 0 балл

Жұптық тапсырма

Мен жұптық тапсырманы орындауда көбірек жұмыс жасадым : 2 балл

Досыммен бірге орындадым: 1 балл

Орындай алмадық 0 балл

Топтық тапсырма

Мен топта белсенді болдым,барлық есепті шығара алдым-2балл

Топқа көмегім тиді-1балл

Топтық жұмысты түсінбедім- 0 балл

learningapps.org платформасындағы тест жұмысынан

толық жауап бердім: 2 балл

жартылай жауап бердім: 1 балл

қателерім көп: 0 балл

Қосымша тапсырма орындауға тақтаға шықтым

ИShape2 Shape1 ә жоқ





Көрнекіліктер

Топқа бөлерде сникерс марс твикстен мини кәмпиттер штуктап алсаныз болады весовой. Арзанга шығады

Немесе келесі әдістердің бірін тандап алыныз. Размерін үлкейтіңіз












Жасалу жол осылай болады



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!