Материалдар / Өнер алды- қызыл тіл
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Өнер алды- қызыл тіл

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қаңтар 2021
306
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні: 20.01.20ж

Машықкер: Сырлыбай Аяжан

ПӘНІ: Əдебеттік оқу

Мектеп: №37 Ы.Алтынсарин атындағы мектеп гимназиясы

Сыныбы: 3

Сабақтың тақырыбы: Сын есім


Сабақ негізделген оқу мақсаттары

3.2.4.1 – өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;

3.1.4.1 – сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді вербальды емес тілдік құралдарды қолдану.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Шығарманың тақырыбын, негізгі ойын анықтай алады;

Оқушылардың басым бөлігі:

Нақыл сөздерді табады, мағынасын түсінеді;

Кейбір оқушылар:

Вербальды тілдік құралдарды пайдаланады.

Құндылық

Жеке және топта жұмыс жасайды, ынтымақтастық

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану, қазақ тілі

АКТ

Слайд, интербелсенді тақта

Алдыңғы оқу


Жоспар

Әдіс-тәсілі

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


Ұйымдастыру кезеңі

Ойсергек.


Күлімдеп күн бүгін, (қолын көтеріп,суретті нұсқайды)

Қарады маған да. (қолын кеудесіне қояды)

Күлімдеп күн бүгін, (қолын көтеріп,суретті нұсқайды)

Қарайды саған да. (қасындағы оқушыны нұсқайды)

Сәлем деймін достарға,

Сәлем барша ұстазға!

Тату болып халықтар,

Аман болсын балалар!

(МК.Ұ) Қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу (мақал -мəтел)


І топ: Батыр
Батыр болсаң – жауыңа найзаң тисін,
Бай болсаң – еліңе пайдаң тисін.



ІІ топ: Би
Хан көп болса — жау көп,
Би көп болса — дау көп.

ІІІ топ: Шешен
Көре-көре көсем болады
Сөйлей-сөйлей шешен болады

ІV топ: Ақын

Ақын-ұлттың жүрегі.

(МК.Ұ.Ө.ОТ) Нақыл сөзді оқып, мағынасын түсіндір.

«Бір нәрсе туралы пікірімізді,яки қиялымызды,яки көңіліміздің күйін сөз арқылы жақсылап айта білсек, сол сөз өнері болады».

(Ахмет Байтұрсынұлы)












Сабақтың ортасы

30 минут
























(Ұ.Ж.Қ) Мəтінді оқы


Төле би – қазақтың үш биінің бірі. Қазіргі Жамбыл облысы Шу өңірінде дүниеге келген. Өз елінің, өзге халықтардың, әсіресе Шығыстың аңыз-әңгімелерін, қисса-дастандарын еркін меңгерген. Халықтың әні мен күйін, ақындық өнерін құрметтеген. Он бес жасынан бастап ел билеу ісіне араласқан. Өз заманында «Қарлығаш әулие», «Қарлығаш би» атанды.


Қарлығаш әулие
Ел ауған «Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама» кезінде Төле би киіз үйін жықпапты, қасиетті жұртын қимапты. Сонда жоңғар қолбасы Төле биден көшпей қалуының сырын сұрапты.
– Шаңырағыма бір бейкүнә қарлығаш ұя салып еді. Ол жер бетін топан суы басқанда Нұқ пайғамбардың кемесін сақтап қалған, адам баласын жылан шақпақ болғанда қызғыштай

қорыған құс еді. Осындай киелі құстың ұясын бұзып, балапандарын жылатып кете алмадым, – дейді дана Төле би.
«Бір ауыз сөзі мың ауыз сөзге татитын» Төленің адамгершілігін, әділ шешімін таныған жоңғар қолбасшысы:
– Шын әулиенің өзі екен, – деп әскерін қайтарып жіберіпті.

Серік Негимов. «Шешендік сөздер» кітабынан

Бейнеролик:

https://youtu.be/Hunr9eZCR_o


(МК.Ұ.Қ) Мəтінмен жəне бейнероликті көру арқылы тарсырма орындау.


1- топ. Төле бидің«Қарлығаш әулие»атану себебін түсіндір.

2- топ. Төле бидің нақыл сөздерін түсініп оқы және өз сөзіңмен қалай түсінгеніңді айт.

3- топ. Мәтінде берілген мына тіркестердің мағынасын түсіндірме сөздікті пайдаланып жаз.

«Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама» _____________
«Қызғыштай қорыған құс»__________________________
«Бір ауыз сөзі мың ауыз сөзге татитын» ____________________
«Шын әулиенің өзі» __________________________________________


4- топ. Берілген нақыл сөздің бірін таңдап,соған қатысты диалог құр.

Халқыңа адал бол,
Жауыңа қатал бол,
Досыңа адал бол!
Өзің білмесең, білгендерден үйрен,
Үйренгеннен ештеңең кетпейді.


(МК.Ө.Ж.ОТ) Өз ойыңды бөліс.

Нақыл сөздерден не үйренеміз?



































Сабақтың соңы 5 минут

Рефлексия

Төле би кім? Класстер құру

(Мәтінді оқу барысында Төле бидің кім екенін анық біледі)



Қосымша ақпарат



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға

тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?









Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?





Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс




қабілеті жоғары оқушыларға

мәтін құрастырады, сын есім

Смайликтер арқылы көңіл-күйді анықтауды үйренеді.

Әдебиеттік оқу, дүниетану

Топтық жұмыстарда құралдарды сақтықпен пайдалану


Рефлексия


Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.










Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!